12. července 2017 17:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezpečnostní úřad mimořádně kontroloval prezidentskou kancelář. Chyby nenašel

Pražský hrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad. | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) provedl kontrolu v Kanceláři prezidenta republiky (KPR). Na facebooku o tom ve středu informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, podle kterého NBÚ neobjevil žádné pochybení při nakládání s utajovanými informacemi. Prezidentská kancelář v minulosti čelila kritice mimo jiné kvůli tomu, že kancléř Vratislav Mynář nezískal bezpečnostní prověrku.

„Výsledkem podrobné kontroly je konstatování, že s utajovanými informacemi se v KPR nakládá správně a v souladu s právními předpisy. S utajovanými informacemi zde pracují oprávněné osoby, které je vyřizují podle platných pravidel,“ uvedl Ovčáček. Doplnil, že podobné kontroly ze strany NBÚ jsou standardní záležitost.

Úřad provádí v průběhu roku dva druhy kontrol – plánované a mimořádné. „Na Hradě proběhla jedna z mimořádných kontrol. Státní dozor neshledal v Kanceláři prezidenta republiky žádné porušení zákon,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí NBÚ Radek Holý s tím, že více sdělit nemůže. K namátkovým mimořádným kontrolám podle něj přistupuje NBÚ z různých důvodů.

Prezidentská kancelář čelila v minulosti opakovaně kritice kvůli Mynářovi, který vykonává svůj úřad, i když nezískal bezpečnostní prověrku a loni NBÚ zamítl i rozklad, který kancléř proti rozhodnutí podal. Mynář se proti rozhodnutí úřadu chce bránit soudní cestou. Prezident Miloš Zeman letos v březnu řekl, že pokud Mynář bude dobře vykonávat svou práci a kvůli pomalým soudům nebude rozhodnuto o jeho odvolání, nevidí důvod, aby kancléř z funkce odcházel.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz