Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

(Ne)bankrot

Česko

JAK TO VIDÍ

Jak zbankrotovat, aby to nebylo příliš vidět? Právě tuhle otázku zřejmě momentálně řeší řecká vláda. Řecký ministr financí Papakonstantinou totiž prohlásil, že země zkoumá možnost prodloužení splatnosti půjčky od Evropské unie a MMF. Jinak řečeno, ráda by věřitelům zaplatila později. Oficiálně vláda tvrdí, že nejde o restrukturalizaci dluhu (to je takové nóbl slovo pro nedodržení závazků dlužníka neboli bankrot), ale jak jinak než bankrot nazvat situaci, kdy dlužník vzkazuje věřiteli, ať mu počká se splátkou, nebo nedostane nic.

Vzbudilo to odpor v Německu, ale pochopení u měnového fondu. Fond má pomáhat zemím v potížích, Řecko v potížích je, a navíc plní podmínky půjčky, tedy šetří, kde může. Jenže i drastické škrty v Řecku, které si léta žilo nad poměry, znamenají v pojetí tamní vlády jen to, že už se nebude tak rychle zadlužovat. A co splácení starých dluhů? Na to už řecká vláda realistický plán nemá.

Návrh by tu ale byl. Čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Pissarides vydal včera v řeckých novinách článek, v němž radí vládě kromě propouštění státních zaměstnanců zreformovat penzijní systém, nechat soukromé firmy stavět silnice a letiště a snižovat daně pro podnikatele. Jenže to je pro tamní socialistickou vládu politicky neprůchodné. To raději státní bankrot. Ten se díky fondu odloží na další volební

období. Čtěte na straně 21

Autor: