9. července 2008 8:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ne základnám viní z antisemitismu

Sdružení Ne základnám sbírá podpisy občanů proti radaru, dalším cílem části sdružených organizací je boj proti Izraeli a Židům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sdružení Ne základnám sbírá podpisy občanů proti radaru, dalším cílem části sdružených organizací je boj proti Izraeli a Židům. | foto: ČTK

PRAHA Liga proti antisemitismu (LPA) podá trestní oznámení na iniciativu Ne základnám. Iniciativa na svém webu propagovala dokument Protokoly sionských mudrců, který patří k základním pilířům fašistické ideologie. Sdělil to Jiří Asher z LPA. Podle ligy je možné, že iniciativa zneužila nesouhlas části české veřejnosti s výstavbou americké radarové základny k tomu, aby mohla šířit extremistické myšlenky.

Protokoly sionských mudrců popisují údajné plány Židů na dosažení světovlády. Podle většiny evropských a amerických historiků jde o podvrh, který sestavila ruská tajná policie za vlády cara Mikuláše II., aby obvinila Židy z tehdejších politických i společenských problémů Ruska.

LPA tvrdí, že iniciativa Ne základnám umístila na svůj web odkaz na Protokoly a odstranila jej až po mnoha upozorněních a protestech. "Podobnou antisemitskou literaturu zveřejňují již jen neonacistické, fašistické, rasistické či islamistické weby," uvedla liga v prohlášení.

LPA zároveň poukázala na to, že s iniciativou jsou úzce propojeny krajně levicové skupiny - například Humanistická strana, Mezinárodní mírové hnutí, Nový směr či Socialistická organizace pracujících. "Některá ideologická východiska levicových i pravicových extremistů jsou si velmi blízká. Některé ultralevicové spolky na svých oficiálních webech propagují
internetové portály, které mají rasistický, xenofobní či antisemitský obsah," tvrdí liga.

Iniciativa Ne základnám vznikla v červenci 2006 a podporuje ji na šest desítek organizací. Jejím cílem je nenásilně bojovat proti umístění amerického protiraketového radaru na území Česka. Zástupci iniciativy odmítají spekulace médií, podle nichž by její aktivity mohly platit
zahraniční tajné služby, například z Ruska. Podle iniciativy je kampaň proti výstavbě radaru financována z příspěvků, které je možné dohledat na internetu na transparentním bankovním účtu.

Dnes vpodvečer iniciativa uspořádá demonstraci proti podpisu smlouvy, která umožňuje vznik radaru protiraketového deštníku USA v Česku. Smlouvu dnes do ČR přijela podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Organizátoři předpokládají, že na pražské Václavské náměstí přijde vyjádřit svůj protest několik tisíc lidí.

Zástupci iniciativy už dříve uvedli, že podpisem smlouvy o radaru jejich protestní činnost nekončí. Nyní se zaměří na poslance a senátory, kteří budou o osudu smlouvy přímo rozhodovat.
Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.