Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Nebezpečí přichází ze zahraničí

Česko

„Akce Med“ - České úřady odhalily desetitisíce kilogramů závadné potraviny

PRAHA Českého medu bude letos kvůli suchému létu méně, ten dovážený bychom však měli v obchodech spíš minout. To zatím vyplývá z výsledků „akce Med“, kterou v těchto dnech provádí Státní veterinární správa ČR.

Podle prvních výsledků totiž musely být desetitisíce kilogramů zahraničního medu buď zlikvidovány, nebo vráceny zpět. Obsahovaly totiž látky, které u nás nejsou povolené. To se týká hlavně květového a lesního medu ze Slovenska. Přes dva tisíce kilogramů slovenského medu se muselo zničit díky nepovolenému obsahu zbytků sulfonamidů, 74 sudů medu vrátila kontrola do Španělska. Pozastavena byla také celá zásilka polského medu. „Nyní se jedná o vrácení švýcarského medu, který obsahuje nepovolené látky kvůli přílišnému přehřátí,“ sdělil LN tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

„Akce Med“ je jednou z namátkových hloubkových kontrol zboží, které Státní veterinární správa ČR provádí i za účelem „zastrašování“ nepoctivých obchodníků. „Veterinární dozor funguje stále. Větší, kampaňovité akce, jako je tato, mají za cíl znejistit výrobce a dovozce a přesvědčit veřejnost, že takové kontroly jsou potřeba,“ řekl LN Duben.

Kontrolou medu v obchodních sítích se pravidelně zabývá i Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Za loňský rok namátkou testovala 96 vzorků, z kterých se 58 ukázalo jako jakostně nevyhovující. V prvním pololetí tohoto roku nevyhovělo požadavkům inspekce 26 vzorků medu ze 44. Mluvčí SZPI Ivo Klemeš ale odmítá, že by více než šedesát procent medu na trhu bylo zdravotně závadného. „Mezi situací na trhu a výsledky prověrek ale nelze klást rovnítko,“ řekl LN Klemeš. Inspekce totiž provádí kontroly většinou na podnět spotřebitelů nebo tam, kde už má špatné zkušenosti z předchozích let. Výrobcům hrozí za porušení norem až stotisícové pokuty.

Státní veterinární správa musela už dříve pozastavit zásilku medu z Kuby kvůli zárodkům včelího moru. Ten sice nemůže ublížit lidem, ale mohl by vážně ohrozit populaci místních včel. Ty se totiž krmí i zbytky medu v nádobách, které lidé hází do odpadu. „Včelí mor se nedá léčit. Včelstva se musí poměrně drastickým způsobem zlikvidovat, a to nejen postižený úl, ale podle současné novely zákona i vedlejší úly,“ řekl tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.

Český med je nezávadný, říkají inspektoři

Dobrou zprávou je, že hloubková kontrola medu neodhalila žádné závady na tuzemských produktech. Česko má totiž na med mnohem přísnější normy než ostatní státy. Mluvčí státní veterinární správy proto doporučuje spotřebitelům, aby se v obchodech orientovali výhradně na české výrobky. „Zákazník určitě neudělá chybu, když si koupí med od zkušeného včelaře. Český med je kvalitní a je o něj v zahraničí velký zájem,“ radí Josef Duben. Podle něj by se lidé měli při nákupu zaměřit na čistý med, a ne na směsové medy.

***

Jak vzniká med

Včela medonosná (apis mellifica) do úlu přináší potřebné suroviny - nektar a medovici.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!