11. října 2014 19:45, aktualizováno 12. 10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nebudu náměstek i starosta, slibuje aktivista Hollan po úspěchu Žít Brno

Matěj Hollan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Hollan. | foto: MAFRA - David Neff

BRNO Jako velké překvapení hodnotí volební výsledky v moravské metropoli „profesionální občan“ Matěj Hollan. Jeho hnutí Žít Brno se dostalo na magistrát dostat ze 3. místa s 12 procenty, v městské části Brno - střed dokonce vyhrálo. „Záleží ale i na tom, jak dopadne jednání na velkém městě. Určitě ale nebudu mít dvě funkce, nebudu náměstek i starosta,“ tvrdí Hollan.

LN: Magistrátní preference uzavřely pro Žít Brno na 12 procent. Jaký máte pocit?
Je to skvělý úspěch a vypadá to, že koaliční potenciál na vytvoření smysluplné vlády pro Brno je hodně velký. To jsme přesně chtěli.

Žít Brno získá sedm křesel v brněnském zastupitelstvu

Komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO. Získalo 13 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Druhá byla ČSSD, která před čtyřmi lety volby vyhrála. Oproti minulým 19 mandátům letos získala pouhých 11. Třetí skončil překvapivě nováček na politické scéně, hnutí Žít Brno. Jeho kandidáti obsadí sedm křesel v zastupitelstvu stejně jako čtvrtí lidovci. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Do zastupitelstva se ještě dostala Strana zelených, ODS, KSČM a TOP 09. Volební účast byla 38,69 procenta.

LN: V sobotu během dne jste už řekl, že to vidíte na společnou vládu s hnutím ANO, Stranou zelených, KDU-ČSL a TOP 09. Platí to pořád?
Ano. Máme ale velké indicie, že se sociální demokraté s Onderkou v čele tomu pokusí zabránit. To chtějí od začátku. Teď víme, že jsme se dostali a můžeme začít dělat vše, co jsme slíbili – udělat město transparentní, otevírat smlouvy a radnici.

Nad Mariánskými lázněmi zavlaje pirátská vlajka

V Mariánských lázních vyhrála Česká pirátská strana. Téměř 21 % znamená téměř dvakrát víc hlasů než druhé ANO (11 %). Známé lázeňské město s 13 tisíci obyvateli se tak stalo největším volebním úspěchem Pirátů. Lídrem strany je teprve devětadvacetiletý Ondřej Knotek.

Lídr pirátů v Mariánských lázních Ondřej Knotek.

Lídr pirátů v Mariánských lázních Ondřej Knotek.

LN: Vyhráli jste i na Brnu-střed a je reálná šance, že se tam stanete starostou. Co byste dělal, kdyby se tak stalo? Předáte funkci dvojce na kandidátce Svatopluku Bartíkovi?
O tom se budeme bavit. Ten úspěch je tam fenomenální, to jsme nečekali, že tam vyhrajeme volby. Záleží ale i na tom, jak dopadne jednání na velkém městě. Určitě ale nebudu mít dvě funkce, nebudu náměstek i starosta.

LN: Takže počítáte s tím, že budete náměstkem?
Kdyby byla ta šance, tak ano. V tom případě bych starostovské křeslo předal dál. Komu ale, ještě nevím.

Výsledky komunálních voleb

LN: Čím si vysvětlujete ten volební úspěch?
Myslím, že proto, že jsme hodně chtěli. Bylo vidět, že to neděláme abychom dosáhli vlivu v politice, ale proto, že nás současný stav hrozně mrzí. Ta naše energie se musela někde projevit a projevila.

LN: Máte nějaký vzkaz pro Romana Onderku?
Ne. (smích)

Žít Brno slavilo, Onderka mlčel

Ve štábu Žít Brno panovala v sobotu skvělá atmosféra. Před vinárnou zněla z reproduktorů píseň "We are the champions" od britské kapely  Queen, ve vinárně členové hnutí živě probírali fenomenální úspěch. Jaký nepoměr ke štábu ČSSD. Tam novináře příliš nevítali. Ochranka je posílala do separátní místnosti, do které jen čas od času zavítal mluvčí strany. Končící brněnský primátor Roman Onderka s médii mluvit nechtěl.

Michal Kolmaš, mlMatěj Ludvík
Michal Kolmaš

Autor

Michal Kolmašmichal.kolmas@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz