Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nečas chce sebrat vnitro VV, změn ve vládě bude víc

Evropa

  14:00aktualizováno  16:39
PRAHA - Aféra kolem ministra dopravy Víta Bárty (VV) a jeho rezignace otevírá podle premiéra Petra Nečase (ODS) otázku, zda mají Věci veřejné vést ministerstvo vnitra. V pátek večer se uskuteční jednání koaličních špiček, na kterém bude Nečas žádat vysvětlení.

Premiér Petr Nečas. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny


Ministr dopravy Bárta rezignoval poté, co ho jeho spolustraníci obvinili, že se je snažil uplatit, aby byli vůči němu loajální. V 16 hodin dorazil premiér Nečas na Hrad k prezidentu Václavu Klausovi a předal mu Bártovu rezignaci.

Nečas uvedl, že chce ještě během jara rekonstruovat svou vládu. Někteří ministři podle něj svou práci nezvládají a vláda potřebuje změnu. Uvedl také, že je třeba uvažovat o tom, zda mají Věci veřejné dál spravovat ministerstvo vnitra. Je podle něj nepřípustné, aby vysocí politici byli napojeni na detektivní a bezpečnostní agenturu ABL, která patří Bártově rodině. Předseda VV Radek John premiérova slova odmítl.

Celý projev premiéra Petra Nečase čtěte zde

Debata o tom, "nakolik je možné propojení vysokých funkci ve státní správě a ústavních funkcí s konkrétní detektivní agenturou a bezpečnostní službou", je naprosto legitimní, zdůraznil Nečas.

K tématu

Změny ve vládě by Nečas provedl po projednání s představiteli všech tří koaličních stran, pokud bude nalezena shoda. "Na základě působení všech ministrů vlády je v tuto chvíli zjevné, že někteří z nich na své úkoly nestačí," řekl předseda vlády. Připustil, že je možné, že se budou mezi stranami měnit ministerstva.


Končí i Dobeš?
Výklad, kterým situaci osvětlil před novináři předseda VV Radek John, nepovažuje za dostačující předseda sněmovní frakce TOP 09 - Starostové Petr Gazdík. "Vítáme odstoupení Bárty, to ale neznamená, že je vše vysvětleno," řekl. S obměnou kabinetu podle něj není nutné čekat. Zopakoval, že je nepřijatelné, aby se ve vysoké politice pohybovali lidé spojení s ekonomickou mocí. Odmítl ale ještě před koaličním jednáním říct, zda to znamená, že TOP 09 bude požadovat odchod i dalších politiků VV napojených na bezpečnostní agentutu ABL, například ministra školství Josefa Dobeše.

Nechtěl ani naznačit, zda se TOP 09 v jednáních vrátí ke kritice ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli kauze financování tlumočnických služeb v době českého předsednictví EU. Kauzy jsou podle něj diametrálně odlišné.

Anketa

Schvalujete odchod Víta Bárty (VV) z postu ministra dopravy?

Ano. 1410
Ne. 1074
Nevím. 79


Nečas předstoupil před novináře potom, co Bárta po jednání své stranické frakce oznámil rezignaci. Faktický lídr VV prý nechce zatěžovat akceschopnost vlády v době reforem a poškozovat nařčeními vůči své osobě Věci veřejné. Někteří bývalí spolustraníci tvrdí, že Bárta se je pokoušel uplácet, aby byli loajální a mlčeli například o stranickém financování.


"Chci říci, že jsem nic jiného nepředpokládal a ani jiné řešení jsem nepřipouštěl," řekl k Bártovu rozhodnutí Nečas. Jiné řešení podle něho nebylo možné, ač nechce posuzovat rozdíl mezi "danými penězi a půjčkami".

Z úplatkářství viní Bártu bývalá předsedkyně sněmovního klubu VV Kristýna Kočí a jeho někdejší blízký spolupracovník, poslanec Jaroslav Škárka. Kočí prý dostala půl milionu a Škárka 170 000 korun. Oba podali trestní oznámení.

Nové ministra chtějí vybrat opět Věci veřejné
Nesrovnatelný s Bártovým je podle Nečase případ údajně předražené zakázky při českém předsednictví EU, v němž se skloňuje jméno ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). V Bártově věci jde podle premiéra o podezření z napojení konkrétního člena vlády na korupční jednání.

Nového ministra dopravy chtějí podle nové šéfky klubu Karolíny Peake vybrat opět Věci veřejné. "O konkrétních jménech samozřejmě budeme jednat," řekl Nečas.

Skandály popisované v médiích a chování vlády, koalice a celé politické scény podle něho mohou oprávněně narušit důvěru občanů ve fungování demokratického systému. Koalice se podle Nečase musí vzpamatovat. Je neúnosné, aby dominovaly osobní politické spory nad reformním úsilím a skandály nad tvrdou prací, dodal premiér.

Výběr konfliktních momentů ve vládě premiéra Petra Nečase

Státní tajemník pro EU - podle premiérových představ měl státní tajemník pro EU převzít agendu, kterou měl v předchozích vládách na starosti vicepremiér pro evropské záležitosti. S tím nesouhlasila zejména TOP 09, která to vnímala jako určité omezení pravomocí ministra zahraničí a šéfa strany Karla Schwarzenberga. Ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek označil Nečasův plán za podvod na voličích.

Povodňová daň - Pro financování povodňových škod se letos o sto korun měsíčně snížila sleva na dani. Navzdory předvolebním slibům se tak zvýšily daně, za což se premiér voličům omluvil. Okolo tohoto opatření si Nečas s Kalouskem vyměnili přes média několik invektiv na téma dodržování koaličních dohod.

Agentura ABL - Vztahy v koalici narušila loni koncem září kauza okolo bezpečnostní agentury ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV). Podle Mf Dnes před čtyřmi lety ABL sledovala politiky ODS z Prahy 11. Bárta se už loni premiérovi Petru Nečasovi (ODS) zaručil svým slovem, že agentura politiky nesledovala, což se podle Nečase nakonec ukázalo jako nepravdivé. Bárta se za to premiérovi omluvil. Ten omluvu přijal a případ povařuje za uzavřený. Části občanských demokratů se však v této souvislosti nelíbí, že Věci veřejné ovládají ministerstvo vnitra. Obavy z vlivu ministra Bárty a ABL na práci policie zmínil i premiér Petr Nečas (ODS).

Armádní zakázky - Koalice nejprve řešila aféru okolo přípravy podezřelé zakázky na nákup minometů pro armádu. Kalousek při obhajobě exministra obrany a nyní svého náměstka Martina Bartáka obvinil ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), že ještě v době působení v kabinetu Mirka Topolánka (ODS) lobboval ve prospěch nákupu obrněných transportérů Pandur. V listopadu se pak objevilo obvinění, že Barták chtěl začátkem roku 2008 peníze v souvislosti s armádní zakázkou na vozidla Tatra. Rozhovor s Bartákem, který byl tehdy náměstkem ministryně obrany, popsal mimo jiné bývalý americký velvyslanec v ČR a předseda dozorčí rady Tatry William Cabaniss. Toto obvinění vyšetřuje policie.

Výměna policejního prezidenta - Koncem loňského listopadu ministr vnitra Radek John (VV) vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů k odchodu z funkce, neboť nebyl spokojen s jeho prací. Premiér Nečas tehdy Johnovi vytkl, že ho o této výzvě předem neinformoval. Martinů poté zůstal ve funkci, ale situace okolo něj se vyhrotila v souvislosti s údajnou korupční kauzou na ministerstvu životního prostředí. Na řešení sporu, ve kterém proti sobě stály ODS a Věci veřejné, se nakonec vládní strany dohodly na schůzce s prezidentem Václavem Klausem. Martinů po ní oznámil, že ve funkci skončí k závěru loňského roku. Nečasovi se poté nelíbil ani výběr nového policejního prezidenta a kritizoval komisi jmenovanou ministrem Johnem.

Kauza kolem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) - Koncem loňského roku vypukla kauza údajné korupce na ministerstvu životního prostředí, které vedl Pavel Drobil (ODS). Podle ředitele SFŽP Libora Michálka na něj poradce ministra životního prostředí Martin Knetig naléhal, aby manipuloval výběrovými řízeními. Knetig to zdůvodňoval tím, že je nutné získat peníze na financování ODS a další politické kariéry ministra Drobila. Nečas se Drobila zastal, ten podal demisi. Kauza vyhrotila vztahy mezi ODS a VV. Opoziční ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě a VV váhaly s podporou Nečasova kabinetu. Po schůzce s prezidentem však všechny vládní strany hlasovaly proti návrhu ČSSD.

Důchodová reforma - Vnitrokoaliční dohady provázejí také vznik důchodové reformy. Poté, co vláda přišla s návrhem, který počítal se zvýšením daně s přidané hodnoty na 20 procent, začaly se ozývat kritické hlasy především z řad VV. Neformální lídr strany Vít Bárta se přidal k nesouhlasnému postoji prezidenta Václava Klause a vláda nakonec své představy o úpravě DPH pozměnila.

Sporná státní zakázka pro firmu Promopro - V kauze jde o údajně předraženou státní zakázku na audiovizuální a další služby, která byla bez výběrového řízení uzavřena s firmou PROMOPRO spol. s r.o. v souvislosti s českým předsednictvím EU. Vicepremiérem pro evropskou problematiku byl v té době nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Začátkem letošního roku podalo ministerstvo financí kvůli této zakázce trestní oznámení. Celá kauza proti sobě postavila především ODS a TOP 09 - Kalousek v této souvislosti mluvil o "nestandardní zlodějině", premiér Nečas zase Kalouska obvinil, že vyšetřování případu "hrubým způsobem" ovlivňuje.

Případ poslance za VV Jaroslava Škárky - Škárka rozpoutal aféru otřásající VV i celou koalicí svými výroky o úplatcích za loajalitu od ministra dopravy Víta Bárty (VV). Škárka předal státnímu zastupitelství obálku a 170.000 korun, které údajně dostal od Bárty za plnění úkolů ve straně, a na úřad přinesl také dokumenty o zákulisí VV, informace o sledování politiků z Prahy 1 bezpečnostní agenturou ABL a podal trestní oznámení. Trestní oznámení na Bártu také podala šéfka poslanců VV Kristýna Kočí. Krize zatím vyústila ve vyloučení Škárky a Kočí ze sněmovní frakce VV i ze strany, k odchodu z klubu dalšího kritika stranického vedení Stanislava Humla a nakonec k dnešní rezignaci Bárty na funkci ministra. Rebelující kolegy podpořila ještě poslankyně Jana Suchá. Novou předsedkyní poslaneckého klubu VV je místo Kočí Karolína Peake.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!