PRAHA Budoucí premiér Petr Nečas chce při vedení země naslouchat velkému sboru poradců. Chystá se znovu oživit Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a výrazně ji rozšířit.
„Už by se neměla zabývat jen ekonomikou, ale celkově zvýšením konkurenceschopnosti země,“ řekl LN Nečas. „Chci ji podstatně zpestřit a doplnit. Měli by v ní pracovat i lidé, kteří se zabývají zdravotnictvím, penzijním systémem nebo vzděláním. Měla by také prezentovat širší spektrum názorů. Zastoupeni budou jak intelektuálové a akademici, tak lidé, kteří mají zkušenosti z praxe. Zatím ale nechci zveřejňovat žádná jména. Řadu z těch lidí jsem ještě ani nestihl oslovit.“
Nečasův think tank by měl mít výrazně víc práce i větší vliv než původní NERV, v němž zasedali například ekonomové Miroslav Zámečník a Tomáš Sedláček, šéf bankovní asociace Jiří Kunert nebo prezidentův kancléř Jiří Weigel. Ten jen sepisoval strategické vize a doporučení, která se už do konkrétních vládních rozhodnutí nestačila promítnout. Na rozdíl od NERVu by měl nový sbor také svého šéfa, který by byl pravou rukou premiéra.
Sbory poradců mají významný vliv na formování politiky v anglosaském světě, Německu i Francii. Ve Spojených státem a Británii často veřejně prezentují svá stanoviska a společnost jim naslouchá. Velmi vlivný je především Sbor ekonomických poradců amerického prezidenta. Barack Obama do jeho čela postavil známého ekonoma, bývalého rektora Harvardu Lawrence Summerse. Jeho názorům a nápadům se věnuje přinejmenším stejná pozornost jako těm, které prezentuje ministr financí Timothy Geithner. Summersův tým se výrazně podílel na přípravách regulace finančních trhů nebo stimulačních balíčků v době vrcholící recese.
Právě takového českého Summerse si chce Petr Nečas najít. „Šéfem sboru by měla být vlivná osobnost, která má ve společnosti respekt,“ říká lídr ODS.
Skupina expertů by mohla přidat na důvěryhodnosti i Nečasově vládě. Češi totiž tradičně dají víc na názory odborníků než politiků. Úřednické vlády odborníků - pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Josefa Tošovského v roce 1998 a vrchného statistika Jana Fischera v posledním roce - se v průzkumech těšily největší oblibě.
Právě v těchto dnech se o titulky v médiích stará důchodová komise pod vedením Vladimíra Bezděka. Ta byla tentokrát ambicióznější než před čtyřmi lety, kdy pouze propočítávala návrhy politických stran. Teď představila vlastní plán. A píše se o něm podstatně víc než o penzijních návrzích stran skládajících vládní koalici.
O přípravě zásadních reforem v týmech odborníků už před volbami mluvily i TOP 09 a Věci veřejné. Obě strany si u nich nechaly sepsat části svých programů. Topce radí se zdravotnictvím bývalý slovenský ministr Rudolf Zajac, ODS si po dobré zkušenosti s NERVem založila ESO. „Části z jeho členů chci nabídnout i práci v novém vládním týmu,“ říká Nečas.
***
„Šéfem sboru by měla být vlivná osobnost, která má ve společnosti respekt,“ prozradil Nečas.