Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nečas hájí Vondru, za zakázku je prý odpovědný někdejší šéf úřadu Novák

Evropa

  14:28
PRAHA - Za údajně podezřelou zakázku, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro, nebyl podle premiéra Petra Nečase odpovědný tehdejší vicepremiér pro EU Alexandr Vondra (ODS), ale někdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák.

Petr Nečas a Alexandr Vondra foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny


Premiér nechtěl případ blíže komentovat. Novák odpovědnost za zakázku odmítl. Vondra se k případu vyjádří odpoledne na tiskové konferenci. Opoziční ČSSD označila podezření týkající se Vondry za velmi vážné, ministr by podle sociálních demokratů měl zvážit rezignaci.

ČTĚTE VÍCE:

"Ekonomický úsek, který zajišťoval tyto věci nikdy nespadal do kompetence místopředsedy vlády, ale přímo pod vedoucího úřadu vlády," poznamenal Nečas. Informace médií o podezřelé zakázce nechtěl blíže komentovat s tím, že o žádné kauze neví.

Jan Novák odchází z pozice šéfe úřadu vlády na NBÚ.Novák odpovědnost za zakázku odmítl. "Za přípravu smluv a výběr dodavatelů odpovídala sekce řízená panem místopředsedou vlády Vondrou. V tomto konkrétním případě mě ujistil, že je rámcová smlouva s dodavatelem bezchybná. Neměl jsem důvod pochybovat o jeho slovu nebo o kompetentnosti spolupracovníků, které si vybral," sdělil Novák.

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli údajně podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví bez soutěže získala od státu firma Promopro. Společnosti zakázku "přiklepla" vládní sekce pro české předsednictví vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany. Informovaly o tom server Aktuálně.cz a deník Právo.

Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra a evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia na tiskové konferenci na téma Rozšíření EU: pět let poté

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob informace o podání trestního oznámení potvrdil. Podle něj ale nebylo podáno na základě veřejnosprávní kontroly, která je prováděna na úřadu vlády, není totiž ještě ukončena. "Oznámení podal finanční analytický útvar, který se tímto případem zabýval několik měsíců na základě oznámení povinné osoby, podle zákona o praní špinavých peněz," upřesnil Jakob.

Původní částka pro uvedenou firmu za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky na akcích spojených s českým předsednictvím neměla překročit 85 milionů korun. Společnost prý ale nakonec vyfakturovala úřadu vlády 766 milionů. Více čtěte zde.

Autoři: ,