28. března 2010 11:47, aktualizováno  15:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Jsem zásadním odpůrcem velké koalice s ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Petr Nečas odmítl, že by ODS pod jeho vedením směřovala k povolební vládě velké koalice s ČSSD. Občanští demokraté neurčili, kdo bude s premiérem Fischerem vyjednávat o další podpoře vlády. Vyjednávací tým určí grémium, řekl lídr Nečas.

"Jsem rozhodným a zásadním odpůrcem velké koalice, zvláště velké koalice s tímto vedením, které má sociální demokracie," řekl v diskuzním pořadu televize Prima volební lídr ODS Petr Nečas. Koalici s ČSSD pojmenoval jako 'strašáka'.

Obavu z velké koalice těchto dvou stran totiž vyjádřila místopředsedkyně Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. "Ve vztahu k velké koalici s Paroubkovou sociální demokracií se nezměnila ani setina milimetru," snažil se ji Petr Nečas ujistit o tom, že po odchodu Mirka Topolánka z čela strany se ve vztahu k ČSSD nic nemění.

Michaela Šojdrová pak prohlásila, že se nebojí velké koalice, ale spíše opakování opoziční smlouvy.

David Vodrážka

O chvíli později přiblížil další kroky občanských demokratů v pořadu České televize Otázky Václava Moravce první místopředseda ODS David Vodrážka. Ministři za ODS podle něj nebudou hlasovat pro některá vládní usnesení a dvě uvolněná ministerstva by podle něj měli opět obsadit zelení. Ti ale s Fischerem jednat nehodlají.

V případě, že k dohodě s premiérem ODS nedojde, neznamená to ale podle Vodrážky ani odchod ministrů nominovaných ODS, ani to, že by ODS například nepodpořila zásadní rozhodnutí jako přípravu rozpočtu na příští rok. "Nebudeme negovat úplně všechno, nebudeme destruovat některá opatření," konstatoval.

Grémiu Vodrážka doporučí, aby s premiérem dál jednal Mirek Topolánek, i když ho širší vedení občanských demokratů stáhlo ve čtvrtek z postu volebního lídra a kandidátky pro sněmovní volby. "Je předsedou ODS nevidím důvod, proč by se z hlediska vyjednávání mělo něco měnit," řekl. Současně by podle Vodrážky straničtí vyjednavači měli lépe informovat o výsledcích debat ostatní členy vedení ODS.

Nečas připustil, že dělat dva měsíce před volbami velké změny ve vládě by bylo zbytečné, ale ODS podle něj "nedá podporu tam", kde se nedodržují uzavřené dohody.

Volno na přemýšlení
O podobných otázkách dosud vyjednával předseda strany Mirek Topolánek. Ten se však po čtvrtečním jednání širšího stranického vedení vzdal po nátlaku pozice volebního lídra a zváží také své setrvání v čele strany. Podle Nečase, který jej jako volební lídr nahradil, si nyní vzal "několik dní volna" na přemýšlení.

ČTĚTE VÍCE:

Fischer před několika dny vyzval dopisem k jednání předsedy ODS a ČSSD.  "K jednání nepochybně dojde, jakmile premiér obdrží reakci ODS na dopis, který jim poslal ve středu," sdělil Fischerův mluvčí Roman Prorok.

Učinil tak poté, co z vlády odešel ministr životního prostředí Jan Dusík a po premiérově rozhodnutí pověřit řízením resortu ministra zemědělství Jakuba Šebestu stáhla Strana zelených svou podporu vládě. Demise ministra pro lidská práva Michaela Kocába, kterého zelení do kabinetu nominovali, se čeká v pondělí.

Byl by to nezodpovědný krok, myslí si Klaus
Proti velkým změnám v kabinetu se vyslovil i prezident Václav Klaus, podle kterého by byl podobný krok krátce před volbami nezodpovědný.

Nečas v sobotním rozhovoru pro Lidové noviny naznačil, že také ODS by svou podporu vládě mohla stáhnout. Podle občanských demokratů byly ústní dohody učiněné loni při vzniku úřednické vlády porušeny už rozhodnutím ČSSD postavit na první místo pražské kandidátky pro květnové parlamentní volby ministra vnitra Martina Pecinu.

Anketa

Zachrání Petr Nečas volební výslek ODS?

Ano, straně by mohl nový lídr pomoci 6931
Ne, ODS je zdiskreditovaná a Nečas ji nezachrání 5273
Těžko říct...nechám se překvapit 893
  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz