11. května 2010 7:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas představil stínovou vládu. Chybí v ní Langer i Gandalovič

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 98Diskuse
Petr Nečas na tiskové konferenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas na tiskové konferenci | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA "Rozdělovat kůži medvěda, který běhá po lese, bych považoval za svým způsobem úsměvné," odpovídal ještě v dubnu lídr ODS Petr Nečas na dotazy po stínovém kabinetu. Sedmnáct dní před volbami se ale rozhodl nůž do medvěda zabořit. ODS dnes představila lidi, které chce Nečas možným koaličním partnerům nabízet do vlády.

Včetně Nečase, který má být stínovým premiérem, bude v týmu devět lidí. Chybí šéf volebního štábu Ivan Langer, kterého se občanští demokraté nedávno neúspěšně pokusili vyřadit i z čela olomoucké kandidátky. Kromě něj z vedení strany v "novém" týmu absentuje i exministr zemědělství Petr Gandalovič.

Nečasův stínový kabinet ODS.

Osm Nečasových lidí si rozebírá více resortů. Martin Kocourek má mít na starosti finance, Pavel Drobil hospodářství a průmysl, Jiří Pospíšil justici a školství, resort zdravotnictví má spravovat Daniela Filipiová, sociální věci a kulturu má mít na starost Miroslava Němcová, ekologie se ujme David Vodrážka, Petru Bendlovi připadne doprava a regionální rozvoj a Alexandr Vondra by se postaral o zahraničí a Evropskou unii, ale také o obranu a bezpečnost.

"Kabinet" se podle informací LN poprvé sešel včera večer, oficiálně ho Nečas pod názvem "kompetenční tým" představil dnes.

"Kompetenční tým" nikoliv stínová vláda
"Chci zdůraznit, že se nejedná o stínovou vládu. Neporcujeme

Složení kompetenčního týmu Petra Nečase

Martin Kocourek - finance, veřejné rozpočty

Pavel Drobil - hospodářství, podnikání, zaměstnanost

Jiří Pospíšil - vzdělání, věda, spravedlnost

Petr Bendl - doprava, venkov

David Vodrážka - životní prostředí

Miroslava Němcová - kultura, rodinná politika

Daniela Filipiová - zdravotnictví, sociální politika

Alexandr Vondra - zahraniční politika, obrana, bezpečnost

medvěda, který ještě běhá po lese," zdůraznil dnes Nečas. Je podle něj ale jasné, že každý kandidát na předsedu vlády kolem sebe musí mít okruh spolupracovníků, s nimiž zásadní témata konzultuje. Členové týmu však podle něj mají "přiměřené ambice a schopnosti", aby případně zaujali místo ve vládě.

Poukazem na to, že v ODS se nyní rozděluje práce, a ne posty, se Nečas vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda by po volbách mohli Langer či Gandalovič zasednout ve vládě. Langer v kompetenčním týmu podle Nečase chybí, neboť se plně věnuje předvolební kampani, Gandalovič zase proto, že kandiduje v severních Čechách, kde je jeho soupeřem lídr ČSSD Jiří Paroubek.

Svou představu o personální podobě své případné vlády už zveřejnili sociální demokraté. Paroubek v dubnu jmenoval Bohuslava Sobotku jako možného ministra financí a Lubomíra Zaorálka jako šéfa diplomacie. Do čela resortu zdravotnictví by prý postavil jednoho z trojice David Rath, hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek či někdejší náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba. Kandidáty na ministra vnitra jsou podle něj František Bublan a Martin Pecina. S tím ale počítá i na některý z ekonomických postů, například na ministerstvo dopravy.

  • 98Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na Lidovky.cz