13. října 2012 17:14, aktualizováno  18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Neseme odpovědnost, proto jsme prohráli

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Premiér a šéf ODS Petr Nečas označil průběžné výsledky voleb za porážku pravice jako takové. Výsledek ho nepřekvapil, ODS podle něj platí za vládní odpovědnost a nutné reformy.

"Výsledky jednoznačně potvrzují, že strana, která nese vládní odpovědnost, výrazně prohrává v krajských volbách. Zřejmě s tím budeme muset počítat i do budoucnosti," řekl premiér na tiskové konferenci tři hodiny po uzavření volebních místností.


Debakl ODS připsal na vrub vládním reformám. "Jedná se o porážku etablovaných stran, které nesly 20 let odpovědnost za tuto zemi," myslí si Nečas. Na situaci podle něj naopak profitují regionální a protestní strany.

Nečasova strana bodovala pouze v Plzeňském kraji, kde kandidátku vedl Jiří Pospíšil, kterého Nečas odvolal z postu ministra spravedlnosti. "Jiřímu Pospíšilovi gratuluji. Myslím, že kdyby byl dál ve vládě, tak by nemohl být lídrem v Plzeňském kraji a zřejmě bychom tam takto neuspěli. Jsou to spojené nádoby," komentoval to Nečas.

Výsledek sociálních demokratů nicméně podle Nečase není dobrý. "Být osm let v opozici jako ČSSD, nenést žádnou odpovědnost za jakékoliv nepopulární kroky a dostat pouze 24 procent je také vypovídající," míní premiér.

Neúspěch by se podle něj neměl dotknout práce vlády, ta se ustavuje na základě voleb do Poslanecké sněmovny. Krajské nebo třeba prezidentské volby by tak na vládu neměly mít vliv. Účast na volbách, která činila asi třetinu, Nečas označil za standardní.

Nečas také připustil, že na volebním neúspěchu se mohla odrazit také nejednotnost a rozhádanost členů ODS v poslaneckém klubu. Podle něj se na ní však mohly odrazit i vyšetřované korupční aféry. Dodal ale, že se o boji proti korupci konečně nejen mluví.

ogoOndřej Golis