Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Nečas prověří radu pro vědu

Česko

V čele Rady pro výzkum, vývoj a inovaci jsou stále lidé, kteří ji vedli špatně, tvrdí kritici.

PRAHA Měla to být tlustá čára za kritizovaným a neúspěšným „vládnutím“ Rady pro výzkum, vývoj a inovaci (RVVI). Ani nedávná výměna velké části členů rady ale podle kritiků nepovede ke změně. Dokládá to i fakt, že jeden z jejích návrhů před několika dny odmítla Nečasova vláda.

Hlavním důvodem kritiky je fakt, že jsou v jejím vedení téměř titíž lidé, kteří ji vedli i v minulosti – konkrétně bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová a předseda Rady vysokých škol Vladimír Haasz. Už loni v srpnu se přitom účastníci kulatého stolu, mezi kterými byl i tehdejší premiér Jan Fischer, shodli, že dnes již bývalá rada nefungovala dobře a potřebuje zásadní změnu.

„Složení užšího vedení rady je pro nás problém. Zaručuje to kontinuitu v chování bývalé rady a ve špatných praktikách, které jsme kritizovali a co nám vadily na jednání rady,“ tvrdí předseda občanského sdružení Fórum Věda žije! Martin Krummholz.

Vedení RVVI přitom není jen nějakou „figurkou“, naopak má možnost činnost orgánu výrazně ovlivňovat. „Vedení má velmi významnou pozici. Rozhoduje o programu jednotlivých zasedání a o věcném obsahu předkládaných materiálů. Připravuje rovněž návrh usnesení k těmto materiálům. Tím vším zásadním způsobem ovlivňuje fungování celé rady,“ popisuje Jiří Drahoš, jeden z nových členů RVVI a předseda Akademie věd.

Podle Martina Krummholze k takovému jednání navíc v minulých letech docházelo. „Stalo se například to, že zatímco se na zasedání rady projednávala nějaká otázka a došlo se hlasováním k nějakému závěru, posléze se sešlo užší vedení a usneslo se na zcela odlišném výstupu,“ popsal Krummholz. Kopicová však obvinění popírá. „Není to pravda. To by si nikdo nedovolil,“ tvrdí. Připouští, že některé nedořešené věci rozhoduje samo vedení, ale to prý nemůže jít proti radě.

Jenomže na nepravosti v jednání minulé rady upozorňoval i její dnes již bývalý člen Vladimír Nekvasil. Ten dokonce na začátku roku požádal premiéra Fischera, aby ho z rady odvolal. „Při projednávání a zpracovávání podkladů docházelo k závažným procedurálním a věcným prohřeškům,“ řekl v jednom ze svých rozhovorů Nekvasil. A kritici se bojí, že kvůli stejnému vedení rady bude k podobným pochybením docházet i nyní.

Téměř stejné složení vedení rady, která sice není přímo státní organizací, ale je odborným a poradním orgánem vlády ČR, není však jedinou věcí, která vědcům a odborníkům vadí. Dalším důvodem jejich kritiky je narůstající počet zástupců průmyslu, kteří v radě jsou.

„Nerozumíme, na základě jakých důvodů k takovému navýšení došlo,“ říká Krummholz. Podle některých informací ale za silnou pozicí Svazu průmyslu a dopravy stojí opět exministryně školství Kopicová. Byla to prý právě ona, kdo „přemluvil“ premiéra Jana Fischera, aby vysoké školy přenechaly jedno své místo v radě právě svazu průmyslu. „Z kuloárů se proslýchá, že Svaz průmyslu a dopravy vyvinul nátlak, že pokud nedostanou o jednoho člena víc, odmítnou celou kandidaturu a tím znemožní sestavení celé RVVI,“ popisuje Krummholz.

To potvrzuje i sama Kopicová. „Svaz průmyslu řekl jasně, že bude-li tam nepoměr, vystoupí z rady,“ říká. Odmítá však, že by Fischera k něčemu přemlouvala. Na požadavek průmyslníků ho prý jen upozornila. „Bylo by blamáží, aby vláda něco schválila a nato Svaz průmyslu a dopravy z rady vystoupil,“ hájí svůj krok.

Na radu se chce ale ještě zaměřit i nový premiér Petr Nečas. Právě on se stal po svém předchůdci Fischerovi předsedou tohoto vládního poradního orgánu. „Pan premiér řekl, že se celé záležitosti chce ještě věnovat,“ potvrzuje mluvčí vlády Martin Kupka.

Je navíc možné, že se premiér bude zabývat i tím, že další člen rady – Pavel Kafka – byl dlouhá léta aktivním agentem StB.

Kafka byl v zahraničí nasazen hlavně na novináře a studenty. Ze spisů, které mají LN k dispozici, vyplývá, že byl hodnocen jako ctižádostivý a cílevědomý. Státní bezpečnost ho v roce 1972, krátce před podpisem jeho spolupráce s StB, popisovala jako velmi politicky angažovaného, zastávajícího správné politické stanovisko, s kladným poměrem k socialistickému zřízení.

Minulý premiér nechtěl Kafkovu spolupráci s StB komentovat. Jeho mluvčí argumentoval tím, zákon neukládá povinnost zkoumat minulost kandidátů na členství v poradních orgánech vlády.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...