2. března 2011 14:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas se postavil za Dobeše. Musí zůstat kvůli státním maturitám

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) se krátce před jednáním špiček vládní koalice postavil za ministra školství Josefa Dobeše(VV). Ministr, který nyní čelí několika skandálům, má podle předsedy vlády klíčový úkol zorganizovat státní maturity. Jejich přípravu nelze ohrozit "personální destabilizací" ministerstva, řekl Nečas novinářům.

Ministr dopravy Vít Bárta, vnímaný jako neoficiální lídr Věcí veřejných, poznamenal, že Dobešovy kauzy pro něj nikdy nebyly relevantním tématem.

Ministr, který v posledních týdnech čelil několika kauzám, kvůli nimž se dokonce začalo v politických kuloárech údajně mluvit o jeho výměně, v úterý zkolaboval. Na dnešním jednání vlády nebyl přítomen, z nemocnice byl ale už propuštěn propuštěn. Až do neděle se ale bude léčit doma.

Čtěte o kolapsu ministra Dobeše:


Po jednání vlády se lídři tří stran vládní koalice schází na schůzce ve
formátu K9, tedy tři předsedové stran, každý se dvěma dalšími vyjednavači. Očekává se debata o důchodové reformě, ale i diskuse o kauzách Dobeše i ministra obrany Alexandra Vondry z doby, kdy jako vicepremiér odpovídal za české předsednictví EU.

Opoziční ČSSD už žádá ministrovu hlavu a svým spolustraníkům z Věcí veřejných má Dobeš svoje kauzy vysvětlovat v úterý

Dobeš musí vysvětlovat mimořádné odměny svým manažerům, podíl na seminární práci své podřízené, sledování elektronické korespondence na úřadě nebo spekulace o výměně náměstků. V této souvislosti se objevily informace o tom, že jedním z nich se má stát bývalý kandidát nacionalistické Národní strany Ladislav Bátora, jehož nástup na ministerstvo označil premiér za nepřijatelný. Za Bátoru se ale postavil prezident Václav Klaus.

Spořádaná rodina DobešovýchS nelibostí se setkalo také pořízení reprezentačních fotografií ministra školství a jeho náměstků, které stálo 70.000 korun. Dobeš tento krok hájil tím, že fotografie jsou hojně využívány médii, cena za dvoudenní práci renomovaného fotografa Ondřeje Pýchy je prý standardní. Server iDnes.cz napsal, že Dobeš se i po kritice z řad členů VV rozhodl zaplatit fotografie se svého.

ČTK, Lidovky.cz