19. října 2010 13:48, aktualizováno  15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas straší Paroubkem na Hradě. Nesmysl, chceme Švejnara, zní z ČSSD

Předseda ODS Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA "Kdo nechce (bývalého šéfa ČSSD Jiřího) Paroubka na Hradě", má podle premiéra Nečase jít v sobotu k volbám a hlasovat pro kandidáty vládní koalice, případně další nelevicové politiky, kteří do druhého kola voleb postoupili. ČSSD však chce podporovat změnu ve volbě prezidenta na přímou, a jako možného kandidáta Švejnara, nikoli Paroubka, uvedl předseda ČSSD Sobotka.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas pohrozil před druhým kolem senátních voleb možností, že sociální demokraté získají v horní parlamentní komoře převahu a zablokují změnu volebního zákona, která by vedla k přímé volbě prezidenta.

Anketa

Líbil by se vám Jiří Paroubek jako český prezident?

Ano, Paroubek by byl skvělý prezident. 502
Ne. Tato možnost mě děsí. 4154

Paroubek ani sociální demokraté podle Nečase od jarních voleb nikdy nedementovali spekulace o ambicích expředsedy na nejvyšší ústavní funkci. Z toho podle Nečase vyplývá nesmírné riziko Paroubkovy kandidatury a případného úspěchu.

Sobotka chce přímou volbu a podporu pro Švejnara
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na Nečasova slova reagoval ujištěním, že sociální demokraté budou trvat na přímé volbě prezidenta, jako jednoho z možných kandidátů vidí ekonoma Jana Švejnara, který neuspěl v minulých prezidentských volbách. Nečase v tiskové zprávě označil za populistu a přirovnal ho k jeho předchůdci Mirkovi Topolánkovi.

"ČSSD jednoznačně prosazuje přímou volbu prezidenta a hned po květnových volbách předložila příslušnou změnu zákona. V případě, že ČSSD získá senátní většinu, bude i nadále přímou volbu prezidenta podporovat. Jako jednoho z možných kandidátů, které by ČSSD v případě přímé volby podpořila, vidím například profesora Jana Švejnara," uvedl Sobotka s tím, že Nečas vyměnil věcnou diskuzi o zásadních reformách, solidaritě ve společnosti a směřování české ekonomiky za laciné a populistické argumenty.

ČSSD si prý oddechla, že Paroubek rezignoval
Sociální demokraté si podle Nečase oddechli, že už jim nepopulární šéf nepředsedá. Současně není pro ČSSD jiný spolehlivý způsob jak zabránit tomu, aby jí nepřesedal v budoucnu, než mu proklestit cestu na Hrad, myslí si Nečas.

Dále čtěte:

Pokud se nezmění ústava a nebude zavedena přímá volba prezidenta, měli by poslanci a senátoři nového prezidenta volit počátkem roku 2013. Nečas na tiskové konferenci, na které ho doprovázeli kandidáti ODS, zopakoval, že senátoři zvolení za ODS, případně další vládní strany budou zodpovědně přistupovat k chystaným vládním reformám. "Stavíme kandidáty, kteří budou návrhy rozumně rozvíjet, nikoli je ničit," uvedl. Zopakoval, že reálně hrozí, že "oranžový" Senát s převahou sociálních demokratů by zabrzdil reformy potřebné k modernizaci země.

Sobotka míní, že Senát by totiž měl být protiváhou pravicové Poslanecké sněmovně, měl by být pojistkou proti sociálně neúnosným reformám.

Zatímco Nečas si v rámci předvolební kampaně vzpomněl na Paroubka, Sobotka se oháněl Topolánkem. "Je zcela v zajetí konfrontačního, válcovacího a nekulturního stylu vlády Mirka Topolánka. Naše země by si zasloužila premiéra, který je schopen formulovat pozitivní vizi sociálně přijatelných reforem. Místo toho máme předsedu vlády, který dokáže občany pouze strašit a rozdělovat," uvedl na Nečasovu adresu v tiskové zprávě. Ocelil také, že koaliční Věci veřejné podpoří proti Nečasovu názoru senátního kandidáta ČSSD v Ostravě Antonína Maštalíře proti kandidátce Lianě Janáčkové.

14 soubojů ODS vs ČSSD
První kolo senátních voleb o víkendu vyhrála ČSSD. Její zástupci postoupili do finále ve 22 ze 27 obvodů. Sociální demokracie tak má možnost získat v horní komoře parlamentu nadpoloviční většinu, stačí jí vyhrát ve 12 obvodech.

Druhá ODS uspěla v 19 obvodech, a má tak šanci za týden v závěrečném volebním kole obhájit všech svých 18 mandátů. Ve 14 obvodech bude bojovat se sociálními demokraty. Třetí TOP 09 se dostala do senátního finále v pěti obvodech, ve čtyřech bude soupeřit s ODS, na Kutnohorsku s ČSSD. Se sokem z ČSSD bude soupeřit jediný úspěšný kandidát Věcí veřejných na Frýdeckomístecku.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.