28. března 2012 14:17, aktualizováno  17:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Narozdíl od Topolánka nebudu nástupci okopávat kotníky

Předseda ODS Mirek Topolánek a místopředseda Petr Nečas na tiskové konferenci na téma zneužívání sociálních dávek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Mirek Topolánek a místopředseda Petr Nečas na tiskové konferenci na téma zneužívání sociálních dávek | foto: ČTK

PRAHA Současný a bývalý premiér si vjeli do vlasů kvůli "kauze Bém". Mirek Topolánek svému nástupci Petru Nečasovi vzkázal, že "má za Béma absolutní odpovědnost". Nečas reagoval, že narozdíl od Topolánka svému nástupci nehodlá okopávat kotníky.

Nynější předseda ODS a premiér Petr Nečas doufá, že svým nástupcům ve funkci "nebude okopávat kotníky". Předseda vlády to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu v souvislosti s vyjádřeními svého předchůdce Mirka Topolánka (ODS) pro dnešní Mladou frontu Dnes.

ČTĚTE TAKÉ:


Konkrétní Topolánkova slova příliš komentovat nechtěl. Expremiér je podle Nečase soukromá osoba, a tak má právo říkat si, co chce.

"Zda z jeho výroků plyne nebo neplyne to, že stále po dvou letech z něho nevyprchala hořkost, že není předsedou ODS, to ponechám ostatním, nechť to posoudí," podotkl nynější šéf občanských demokratů. Byl to právě Nečas, který Topolánka ve vedení strany vystřídal poté, co tehdejší předseda musel odejít po skandálu s jeho slovy pronesenými - a tajně zaznamenanými - při diskusi s redaktory časopisu Lui.

Pavel Bém na tiskové konferenci k tunelu Blanka

Pavel Bém na tiskové konferenci k tunelu Blanka

Topolánek v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes mimo jiné uvedl, že "Nečasovská parta" v době jeho odchodu z čela ODS podržela ve významných pozicích jak někdejšího ministra vnitra Ivana Langera, tak exprimátora Pavla Béma, ačkoliv on v té době navrhoval i jejich odchod. Bém nyní čelí skandálu s tajně pořízenými nahrávkami jeho telefonických hovorů s lobbistou Romanem Janouškem, které dokládají podobu zákulisních praktik v pražské politice.

Spáchali na mě krvavou politickou vraždu, říká Bém

Bém byl podle vyjádření z posledních dní už rozhodnutý, že politiku opustí. Kvůli nynějšímu skandálu ale skládat poslanecký mandát, k čemuž ho vyzval Nečas, nehodlá. Chce se prý očistit.

"Byla na mě spáchána krvavá politická vražda. Přitom si nejsem vědom, že bych se dopustil nějakého zla, něco ukradl nebo někomu nějak ublížil," řekl Bém v rozhovoru pro časopis Reflex. "Přijde mi absurdní, abych si připjal jakousi Davidovu hvězdu v tom nejhorším možném smyslu antisemitských válek," dodal.

Topolánek také v MfD prohlásil, že Nečas má za Béma "absolutní" odpovědnost, právě proto, že nevyužil možnosti se jej v té době zbavit. Nynější premiér prý také stejně jako Topolánek sám o situaci na pražském magistrátu věděl a pokud by říkal, že ne, lhal by.

Nečas poznamenal, že se na Topolánka za jeho výroky "nezlobí", on sám se však prý vůči svým předchůdcům vymezovat nehodlá. "Na druhé straně jako budoucí bývalý předseda ODS... pevně doufám, že - na rozdíl od svých předchůdců - svým nástupcům nebudu okopávat kotníky," dodal Nečas.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÉR VEDENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz