Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečase podporuji, ale... Rozhodnou voliči

Česko

Tomáš Hrdlička vyvrací, že by chtěl ODS přivést ke spolupráci s ČSSD. z čehož ho viní i Petr Nečas

Jakékoli spojení s Věcmi veřejnými popírá, stejně tak i fakt, že by si přál povolební spojení s ČSSD. Pražský podnikatel a člen ODS Tomáš Hrdlička, pokládaný i ve své vlastní straně za jednoho z nejvlivnějších „kmotrů“, tvrdí, že velká koalice by ODS mohla ohrozit v komunálních volbách. A nejen v „jeho“ Praze.

* LN Sobotní MFDNES informovala o vaší schůzce s Vítem Bártou z Věcí veřejných a šéfem kampaně ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem. Podle deníku jste probírali varianty možné povolební spolupráce. Je to pravda?

Není pravda, že bychom se potkali a řešili spolu témata, o kterých mluvíte. Sama podstata věci tomu odporuje. Teprve volby a vůle voličů určí rozložení politických sil a tím i varianty a možnosti. Je to holý nesmysl. Daleko víc mě děsí, kam jsme se to dopracovali, když je dnes jako problém vnímán fakt, pokud by se lidé sešli. Pochopil bych, že problematické mohou být výstupy, obsah jednání. Ale to, že se lidé schází? To mě děsí.

* LN Možná by ale schůzka ve výše popsaném složení mohla opravdu budit obavy. Už třeba kvůli tomu, že i pro lídra ODS Petra Nečase a lidi z jeho okolí jste jedním z hlavních představitelů „kmotrovské“ části ODS. A oni vám veřejně připisují snahu přivést ODS k povolební spolupráci se socialisty. Schůzka ve výše popsaném složení by mohla naznačovat, že tam takové snahy jsou...

Tak zaprvé jsme ze samé podstaty, logické i věcné, proti velké koalici a vždy jsme byli. Nejen že je to lámání politického systému, ale i rušení odpovědnosti, protože pak není jasné, kdo za co odpovídá. Kdo vyhraje volby a má většinu, má přece největší odpovědnost. Ve chvíli, kdy je velká koalice, tak se tyto meze smývají. Pak jde samozřejmě o podstatu pragmatickou. Nejvíc by to totiž samozřejmě mohlo ODS poškodit na podzim v komunálních volbách. Nemluvím jen o Praze. Chápu, že Poslanecká sněmovna má pocit středobodu světa. Ale v mém vnímání světa se občanů nejvíc týká komunální politika, denní život ve vesnici, městečku, městě. To jsou kořeny politické strany. Velká koalice by před podzimními komunálními volbami nejvíce a neuvěřitelně poškodila jádro ODS.

* LN Kde by ale v takovém případě lidé jako Petr Nečas či Alexandr Vondra, ale i mnozí jiní v ODS, brali podezření, že o velkou koalici naopak usilujete? Třeba po těch komunálních volbách? Nevychází to například z toho, že jste v Praze s ČSSD dlouho spokojeně vládli?

Těžko se mi hodnotí, jak co kdo chápe, nebo nechápe. Ze zásady se vyhýbám tomu, abych interpretoval slova jiných. Nevím, jak byly položeny otázky, jak odpovědi. A teď nemluvím o Petru Nečasovi, o kterém jsem přesvědčen, že je čestný člověk a nic takového by neřekl. Sašu Vondru neznám a spíš považuji za slabost, pokud se někdo snaží někomu vkládat do úst něco, co nikdy neřekl. Ale ani jemu bych nechtěl křivdit. Co se týká mě a kolegů, se kterými se bavíme a nesou nějakou politickou odpovědnost, jasně říkám ne. To nepřipadá v úvahu. Pokud bych to mohl jakkoli ovlivnit, říkám jasně: ne.

* LN Jedním z „kolegů, se kterými se bavíte“, je například první místopředseda ODS David Vodrážka. Když Vondra s Nečasem nedávno sezvali do Klánovic skupinu lidí k debatě o „budoucnosti ODS“, Vodrážka stejně jako ostatní místopředsedové tam chyběli. „Jsme to my, politici, kdo má činit rozhodnutí. Nikoliv lobbisté, kteří politiku zezadu ovládají,“ vysvětloval Vondra, proč mezi pozvanými nebyli. „Byli tam lidé, kteří mohou ODS přispět politickými idejemi, nikoliv veřejnými zakázkami spřáteleným podnikatelským skupinám,“ tvrdil Nečas. Evidentně měli na mysli právě vás. Tedy představitele „kmotrů“, jak to nazval Mirek Topolánek...

Totálně se bráním jakýmkoli klišé. Dosud jsem neslyšel specifikaci slova kmotr. Nikým nevoleni? Bez odpovědnosti? Já nesu politickou odpovědnost, kandiduji, skládám účty voličům. To vnímám transparentně. Navíc ODS má přece největší podporu u samostatných lidí, u podnikatelů. Tak proč podnikání vadí? To chceme politiky, kteří se neumí jinak sami uživit? Pokud znám další jména s touto mediální nálepkou, tak třeba zmíním - a teď se mu dopředu omlouvám - jméno Pavla Dlouhého. Je to místostarosta Hluboké nad Vltavou, člen výkonné rady. Stoprocentně to není někdo, kdo žije v polosvětě či pološeru. Bohužel tímto nálepkováním si ODS škodí úplně nejvíc. Jakékoli rozdělování lidí je podle mě pouhou zástěrkou parciálních osobních zájmů jednotlivců, kteří toto dělají. To ODS škodí.

* LN V Nečasově okolí se také říká, že se ho vaše kmotrovská část pokusí „zaříznout“, hned jak vyjde z volební místnosti. Vzhledem k tomu, že se tento názor ozývá i odjinud, si to asi také jen tak nevymysleli, ne?

Já nevím, kdo jsou lidé z okolí Petra Nečase. Když ale budu postupovat čistě logicky: pokud je pravda, že můžeme, nebo mohu, cokoliv ovlivňovat, tak jsem si nevšiml, že lidé, ke kterým mám blízko, Petra Nečase v jednom jediném případě nepodpořili. Podpořili ho vždycky. Samozřejmě že politika vždy není o spravedlnosti, ale o výsledcích. Osud ODS, ale i Petra Nečase má podle mého vnímání v rukou volič. Pokud rozhodne ve prospěch ODS, tak i ve prospěch Petra Nečase. Všichni si uvědomujeme, že Petr Nečas převzal těžkou úlohu. Ve svém okolí jsem žádné vyhrocené úvahy vůči Petru Nečasovi neslyšel. Opak je pravdou.

* LN Zvítězit ve volbách se pro Nečase zdá od počátku jako nesplnitelný úkol. V poslední době už začal připouštět, že by se na kongresu mohl o post šéfa ODS ucházet i v případě volební porážky. Je pro vás dobrým lídrem a měl by stranu vést dál?

Když se Petr Nečas k funkci volebního lídra přihlásil, udělal tak s nějakou odpovědností a vizí. Nechci to jakkoli zlehčovat. Už když se k tomu hlásil, bylo zřejmé, že to nemůže být jednoduché. Petra Nečase podporuji. Osobně ho moc neznám, ale jeho kroky mi dávají nějakou naději, a to v politice působím dvanáct let. Pokud bude Petr Nečas před delegáty kongresu schopen obhájit své kroky a říci: udělal jsem pro to maximum, tak za sebe osobně říkám, že nevidím problém, aby pokračoval.

* LN Vám se jeho dosavadní kroky v kampani zamlouvají?

V rámci toho krátkého času, kdy měl nulový čas na přípravu, na převzetí nějakého rozjetého procesu, to v tuto chvíli vnímám velmi pozitivně. To je ale můj osobní pohled, ale nakonec rozhodne volič. Třeba Mirek Topolánek udělal hrozně chyb, ale to, proč nakonec odešel, to bylo nefér a nebylo to správně. Takhle ale přece ta otázka nestojí. politika je někdy krutá.

* LN Proč tedy pro konec Topolánka hlasovali i ti „vaši“ lidé ve výkonné radě a předtím jste se na tom domlouvali s ostatními?

To byla odpovědnost ne za jednotlivce, ale za samou podstatu věci. Za podstatu politiky a hodnot, které ODS prosazuje. Jak jsem řekl: někdy je to kruté, není to správné a už vůbec ne spravedlivé, ale musí to nést každý sám za sebe. Politika je jízda na tygru.

* LN Jakou odpovědnost vyvodíte vy v pražské ODS, když zřejmě zažijete brutální pokles hlasů, pokud ne historickou porážku?

Ta podstata je přece někde úplně jinde. V tom, že nejlepší volební výsledky ODS v Praze od roku 1996 se pohybovaly kolem deseti mandátů. Praha je obecně kosmopolitní liberálně pravicové město. V roce 1998 bylo v Praze tuším deset mandátů. To zde ale byla i nově vzniklá Unie svobody. V roce 2002 jsme ve volbách získali jedenáct mandátů, ale byla tady čtyřkoalice, tedy Unie svobody a mnohem silnější lidová strana. Je to o nabídce od středu doprava. V roce 2006 tady nabídka od středu doprava nebyla. ODS byla hegemonem. Takže v době, kdy se mnozí radovali, jsem varoval, že jsme se stali obětí skvělého výsledku (ODS získala 48 procent a 14 mandátů). Že to bude vždy porovnáváno a bude to problém. Tak to je. Dnes je tady nabídka od středu. Ať jsou to Věci veřejné, typově středová strana, anebo TOP 09, která je dokonce ve spektru ještě více doprava než ODS. Takže je celkem logické, že dochází k nějakému dělení hlasů. Beru to velmi pragmaticky. Tak, že to je fakt. Logické vysvětlení není o výjimečnosti ODS v roce 2006 nebo o špatných výsledcích v roce 1998 či 2002. Je to vždy o té nabídce.

* LN Není ten pokles zapříčiněn spíš tím, že Mariánskému náměstí, kde sídlí magistrát ovládaný ODS, se přezdívá Mafiánské náměstí? Praha má kvůli kauzám typu Opencard pověst nejzkorumpovanějšího místa v zemi a lidé jsou vámi zkrátka znechuceni?

To jsou zase klišé. Je to používání nějakých obratů, existuje pro to jediný exaktní logický důvod. Za osm let primátorování Pavla Béma od roku 2002 jsme možná jediný kraj, kde nebyla napadena jediná zakázka ze strany ÚOHS, že by byla zrušena. Ne vždy se všechno povede, nikdo není odborníkem na cokoli. Možná je chyba, že to někdy někteří lidé říkají.

* LN Zmínil jste Věci veřejné. I mezi pražskými členy ODS se říká, že za tímto projektem ve skutečnosti stojíte spolu s Vítem Bártou vy a další podnikatel Roman Janoušek. Prý jste si tak původně jistili své pozice, případně vytvářeli partnera pro pražskou ODS...

Nevím, kdo to naznačuje. Nevím, jestli to lidé z ODS říkají, a proto asi nemohu vaše slova rozporovat. Ale odpovídám jednoduše: není to pravda. Věci veřejné fungují jako politická strana několik let, ani to nevím. Samotný fakt, že někdo někoho zná nebo že se s někým baví, potká, nezavdává příčinu si to myslet. Není pravda, že bych já byl za nějakým projektem Věci veřejné. Jestli to někdo říká, asi tím sleduje nějaký cíl. Jako kluci jsme vždy říkali: kecy nemají cenu, důležitý je důkaz. To jsou vždy takové ty řeči schované za dobře informovaný zdroj. Nic by to nepřineslo, a ODS už vůbec ne.

* LN Zamlouvá se vám vůbec ryze populistický program Věcí veřejných? Umíte si představit, že by s nimi ODS vládla? Ať už na centrální úrovni, nebo v Praze?

Mně se zamlouvá program ODS. K programům ostatních politických stran mám své výhrady. S některými věcmi bych se byl schopen ztotožnit, s některými ne. Rozumím ale tomu, že strana, která chce být v centru politického spektra, má nabídku lákadel pro voliče nastavenu jinak než ta na pravé straně spektra. Opravdu bych ale nechtěl, abychom si mysleli, že co se děje před volbami, je normální situací. Není. Jestli se někdo proti někomu vymezuje, je to dáno podstatou svobodné soutěže. Pokud to není v osobní rovině, je to absolutně v pořádku. Proto by se lidé měli potkávat a bavit, aby to v ní nebylo.

***

Dosud jsem neslyšel, co slovo kmotr vlastně znamená. Nikým nevoleni? Bez odpovědnosti? Já odpovědnost nesu.

Petra Nečase podporuji. Osobně ho moc neznám, ale jeho kroky mi dávají naději. A to v politice působím dvanáct let.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...