24. června 2011 13:58, aktualizováno  14:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasově vládě věří jen 16 procent lidí

Vládě důvěřuje jen 16 procent lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vládě důvěřuje jen 16 procent lidí. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Důvěra ve vládu Petra Nečase (ODS) se podle šetření agentury STEM ze začátku června propadla na 16 procent. Poslanecké sněmovně pak věří 19 lidí ze sta, což je nejméně od roku 1994, odkdy agentura dolní parlamentní komoru sleduje.

Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je podle průzkumu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s 59 procenty, o čtyři procenta méně občanů důvěřuje prezidentovi Václavu Klausovi.

Od května, kdy důvěra v prezidenta v šetřeních STEM klesla na historické minimum 47 procent, si Klaus nicméně polepšil.

Už podruhé za sebou se sněmovna propadla v měření důvěryhodnosti pod Senát. Horní parlamentní komora je přitom vnímána jako slabší a veřejností méně oblíbená. Počátkem června jí dalo důvěru 23 procent obyvatel, před měsícem 31 procent.

Průzkum ukázal, že šéfové ústavních institucí se těší větší důvěře než jejich sbor jako celek. Nejviditelnější je to u předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která patří s 41 procentem k nejlépe hodnoceným politikům.

ČTĚTE O PROPADU VV

I šéfovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) lidé věří víc než celé horní komoře, ačkoli bývalý odborový předák v posledních měsících o část sympatizantů přišel a těší se důvěře 30 procent lidí. Předsedovi vlády pak věří 29 procent lidí, což je prakticky stejné jako před měsícem.

Lidovky.cz, ČTK