Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečasův kabinet vládne 100 dní – LN zhodnotily práci jeho členů. Premiér dostal dvojku, John propadl

Česko

Koaliční kabinet ODS, TOP 09 a Věcí veřejných je u moci 100 dnů. Redakce LN oznámkovala práci ministrů i premiéra (červeně). Vládu známkovali i čtenáři serveru Lidovky.cz (modře).

2

Petr Nečas (ODS), premiér Vláda pod vedením premiéra Nečase funguje. Její dobré jméno sice poškozují nejrůznější mediální přestřelky, kterým se nevyhýbá ani Nečas, zatím se ale nedostala do vážnější krize. A to i přesto, že vztahy mezi koaličními partnery nabouraly podzimní volby. Oproti svým předchůdcům navíc nepůsobí jako křupan. A pokud se mu podaří splnit ambiciózní plány, jež si vytyčil, může se zapsat jako trochu nevýrazný, ale úspěšný premiér.

3

Alexandr Vondra (ODS), obrana Ministr obrany vletěl do úřadu jako vítr. Většinu vedoucích pracovníků vyměnil, zadal audity a připravuje novou koncepci armády. V krátkodobém horizontu však selhává. Vojáky neuklidnil, kritizovaného náměstka Jana Fulíka stále zaměstnává a vysiluje se bojůvkami s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Vondru však částečně omlouvá to, že stabilizace a následná reforma ministerstva obrany není možná během pár měsíců.

3-

Martin Kocourek (ODS), průmysl a obchod Jeden z pasivnějších ministrů. Na to, že měl být vedle premiéra ekonomickým lídrem ODS, o něm není téměř slyšet. Jeho nejvýraznějším počinem je zatím návrh na daně ze solární energie. Srážkovou daň, kterou vláda schválila, vymyslel právě jeho tým. U méně sledovaných témat ustupuje Kalouskovi.

4

Ivan Fuksa (ODS), zemědělství Místo toho, aby vyčistil státní lesy a donutil jejich management vypisovat standardní výběrová řízení a řídit firmu standardními metodami, jak se to děje například v lesích, které spravují vojáci, vrhl se na podporu regionálních potravin. Jezdí do obcí, jako je Dráslov, aby podpořil tamní vyhlášené zelí. Lidé by podle něj měli kupovat výrobky českých zemědělců, jež jsou prý kvalitnější, než ty zahraničí. V lesích zatím provádí další prověřování.

2-

Jiří Pospíšil (ODS), spravedlnost Převzal resort v dezolátním stavu. Znormalizoval chod ministerstva, zrušil ostudný tendr na elektronické náramky a předložil do parlamentu hned několik zajímavých novel. Dolů ho nicméně táhne neschopnost rychle a důrazně zatočit s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Poštval tím proti sobě část žalobců a umožnil Věcem veřejným, aby si na Vesecké dělaly politické body.

2-

Pavel Drobil (ODS), životní prostředí Sliboval, že bude dýchat za český průmysl. Když byl pak nečekaně vyslán na životní prostředí, vsadil na heslo „méně ideologie, více profesionality“. Snaží se zlepšit špatný stav životního prostředí na „svém“ Ostravsku. Jeho ministerstvo například zatrhlo plán koncernu ArcelorMittal navýšit zde výrobu oceli, což by kvalitu ovzduší na severu Moravy dále zhoršilo. Z vlády byl také první ministr životního prostředí, který veřejně vyhlásil boj dotacím na solární elektrárny.

2-

Miroslav Kalousek (TO P09), finance Nejvýraznější ministr se snaží vytvořit dojem, že vymýšlí a prosazuje nejdůležitější vládní rozhodnutí. Bez potíží obhájil zpřísnění letošního státního rozpočtu i úsporný rozpočet na rok 2011. Mluví o reformách, sám ale zatím žádnou nepředstavil. Přel se s premiérem o povodňovou daň, peníze na vědu a evropského tajemníka. Mediálně a politicky sice měl převahu, věcně ale Nečas 60:40 prosadil své. Nedůvěryhodně se bránil zdanění solární energie, což vytvářelo dojem, že straní zájmům konkrétních podnikatelských skupin.

3

Karel Schwarzenberg (TOP 09), zahraničí Hlavní nynější úkol - šetřit - na svém ministerstvu důsledně plní. V diplomatických kruzích je oblíbený, občas mu bývá na škodu jeho zbytečná „nediplomatická prostořekost“, například když v reakci na vyhošťování Romů z Francie mluvil v souvislosti s prezidentem Sarkozym o rasismu. Ve vztahu k premiérovi Nečasovi a prezidentovi Klausovi je spíš zticha. Celkem bez řečí nechal prezidenta, ať jezdí na velké summity EU, a tím přispěl k další roztříštěnosti zahraniční politiky.

3-

Leoš Heger (TOP 09), zdravotnictví „Musíme urychleně otevřít diskusi.“ To je jedno z nejráznějších vyjádření ministra zdravotnictví. Nakousl různorodé nápady a vize, dosud ale veřejnosti nepředstavil vůbec žádný skutečný ucelený návrh. Několik nápadů, jak ve zdravotnictví ulevit dětem a důchodcům nebo lidem s nízkými příjmy, mu záhy rozmluvil ministr financí. Ve zdravotnictví je stále větší nejistota...

3-

Jaromír Drábek (TOP 09), práce a soc. věci Působí zmateně a nepřesvědčivě. Citlivou sociální agendu vysvětluje až příliš technokraticky. Nedokázal obhájit svou představu o změnách platů státních zaměstnanců. Má trochu smůlu, že právě jeho resortu velmi dobře rozumí premiér a často ho koriguje a opravuje. Zatím nepředstavil jedinou hlubší promyšlenou reformu.

3-

Jiří Besser (TOP 09), kultura Bývalý člen KSČ to schytával od nástupu s tím, že kultuře nerozumí. Ukazuje se ale, že resort nepotřebuje ani tak bohéma, jako manažera, jenž dokáže ohlídat finanční toky. Kvůli podezřelému hospodaření odvolal jak ředitele Národního technického muzea, tak ředitele Národní knihovny. Především však Besser zadal externí audit „Knížákovy“ Národní galerie, chystá nový konkurz na ředitele a po nepříliš průhledném výběrovém řízení vybral nového ředitele České filharmonie. Umělecký dojem z jeho sta dnů možná není oslnivý, ale jinak ukázal poměrně čisté a zřetelné kroky.

5

Radek John (VV), vnitro Před volbami kraloval žebříčkům popularity. Za dobu svého šéfování vnitru ukázal Radek John hlavně to, že na řízení resortu prostě nemá. Už i jeho kolegové z Věcí veřejných se baví tím, co zase kde řekl a následně musel odvolat. Policisté nad jeho nápady o reformě policie nebo velkolepými plány, jak bojovat s korupcí, kroutí hlavami. Neuvěřitelnou ostudu si ministr utržil v televizi, když vysvětloval strategie a koncepce, které nechce „vyžvanit“. Nemluvě o trapné historce s názvem: jak jsem jel kvůli blikající reklamě zachránit s majáčkem německou ambasádu.

2-

Vít Bárta (VV), doprava Jeden z nejaktivnějších ministrů podal hned po nástupu žalobu na bývalého šéfa ČD Cargo Bazalu. Poté se pustil do boje proti předraženým dopravním stavbám. Ze dne na den zastavil 15 silničních a 31 železničních projektů s tím, že pokračovat budou stavaři, kteří sleví. I když většinu staveb posléze potichu povolil, částečně uspěl. Firmy nabídly několikamiliardové úspory. Personální čistkou se Bárta pokusil odstřihnout mocné stavební firmy od kontaktů na ministerstvu. Občas sklouzává k populismu, jako když chtěl pokuty odstupňovat podle výše platu a hodnoty vozidla.

3-

Josef Dobeš (VV), školství Do resortu školství se vrhl s vervou. Každý týden přichází s novými nápady, ne všechny jsou ale realizovatelné, takže většina z nich končí v kolonce „o problému chceme diskutovat“. Zasadil se však o to, že se učitelům nesníží platy, a dal zelenou státním maturitám. Kritiku ale sklízí za odvolání Jana Vituly, šéfa pro čerpání peněz z Evropské unie, čímž se zpomalilo čerpání peněz.

-

Kamil Jankovský (VV), místní rozvoj Po nástupu do funkce se zavřel na ministerstvu pro místní rozvoj a koumal. Prý se chtěl se svým resortem důkladně seznámit a vyřešit interní záležitosti. Viditelně pracovat začal ministr až nedávno, kdy rozjel přípravu novely zákona o veřejných zakázkách. Protože za ním však dosud nejsou hmatatelné výsledky, a řada lidí ho dokonce vůbec nezná, rozhodly se ho LN nehodnotit.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!