Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Nečasův vabank

Česko

KOMENTÁŘ

Vracejí se občanští demokraté k staré dobré „sociálnědemokratické“ politice?

Neúspěchy na vaši hlavu, úspěchy na mou! - tak zní velmi riskantní strategie designovaného premiéra Petra Nečase. Jeho právě domluvený kabinet je možná šedivý, chlapský a technokratický. Jediným skutečným překvapením se tak stala premiérova nejistá sázka na „odvaření se“ konkurence z TOP 09. Nečas pod tlakem slabého volebního výsledku zvolil odvážnou taktiku: ve chvíli, kdy prohrál boj o ministerstvo financí, přehrál na konkurenci i dvě klíčová reformní ministerstva (zdravotnictví a práci). Říká tím doslova: „Chcete-li sklízet ovoce úsporných hospodářů, skliďte si také hněv rozzlobené ulice, které budete krátit dávky, důchody a kterou budete nutit platit za zdravotní péči.“

ODS zjevně předpokládá, že v nejbližších letech přijde opravdu krev, pot a slzy, proti nimž bude „utahování opasků“ z půli devadesátých let úplný čajíček.

Koalice Bárta-Kalousek?

Opuštěním resortů, v nichž budou probíhat největší a nejbolestivější změny, ustoupili občanští demokraté do politického středu. Respektive do něj byli koalicí Kalousek-Bárta tvrdě zatlačeni. Teď jim hrozí, že vedle reformní topky a populistických véčkařů budou nevýrazní.

Přesto je lehkomyslné Petra Nečase odepisovat. Mezi současnými českými politiky jsou jen dva velké talenty (prezident a ministr financí), ale ve strategickém myšlení jim Nečas může konkurovat. Mnozí tvrdí, že „to“ Nečas zbabral. Ale Schwarzenberg s Johnem se možná obávají, že dobře ví, co udělal.

Proč ODS vyklidila pozice? Ačkoli Václav Klaus říká, že „on to měl s Luxem a Kalvodou mnohem horší“, opak je pravdou. Nezapomínejme, že ODS má méně poslanců než VV a TOP 09 dohromady (což Klaus s Topolánkem nezažili ani omylem). Když se menší partneři spojí, je ten třetí v menšině. A přesně tohle se podle všech dostupných informací stalo. Největší boj se vedl o finance a vnitro. Oba souboje Nečas prohrál. Proč? Nejprve se minulý týden véčkaři dali slyšet, že Kalousek na financích jim vlastně vůbec nevadí... Poté, když o víkendu začal Nečas tvrdě bránit nástupu Radka Johna na vnitro, podpořila požadavek VV překvapivě právě topka... Dvě a dvě dokáže sečíst již předškolák: Nesouvisí ty dvě události? Není to od počátku dobře promyšlená sehrávka My vám, vy nám, Nečas utře?

Kdyby TOP s ODS sevřeli šik, měli by mnohem větší šanci nepustit neprůhledné VV na vnitro. Ale stalo se cosi jiného. Tohle poznání je jakousi metaforou budoucího vládnutí. Když dva se perou, třetí se směje. Pere se Nečas s Kalouskem; muži, kteří si nevoní.

Ústup do připravených pozic?

Zvolení Miroslavy Němcové do čela sněmovny spolu s pravděpodobnou koalicí VV/TOP při vyjednávání postů dostalo Petra Nečase do kouta. Boj o vnitro i finance ztratil (a útěcha, že všude bude mít svého prvního náměstka, je hodně lichá). Velkou prohru se přesto pokusil obrátit ve dvě malá, ale důležitá systémová vítězství. Jednak zatáhl do svého kabinetu všechny silné muže z konkurenčních stran (Bártu a Kalouska). Jednak nehrozí koaliční válka mezi úspornými financemi a nataženou dlaní ministrů práce a zdravotnictví. Největší nárok na finance budou vnášet jak práce a sociální věci, tak zdravotnictví - a je jenom dobře, že tenhle souboj se bude dít na uzavřeném stranickém grémiu, nikoli veřejně před kamerami. Z pohledu premiéra je spojení tři propojených úřadů v jeden stranický balík nejlepší možnost; z pohledu šéfa ODS je to samozřejmě mnohem problematičtější. A jsme trochu tam, kde jsme byli v devadesátých letech: ODS má premiéra, mluví o reformách a s ohledem na voliče dělá velmi umírněnou politiku...

Kdo je tady lídr?

Nečas hodně sází na svůj nový NERV, který by mu měl pomoci udržet reformní image. Tým by měl určovat reformní agendu celé vlády, do jisté míry tak stát nad jednotlivými ministry. NERV by nosil „nápady“, ministři by to pak schytávali za „nedokonalé provedení“.

Není to úplně beznadějně rozehraná partie. Pokud se do čela premiérského reformního týmu postaví kompetentní člověk s mediálním talentem, může tahle strategie vyjít.

Jenže pokud budou úspěch kabinetu prezentovat lidé tak (ko)mediálně talentovaní jako Petr Nečas, nebo jeho pravděpodobný šéf poradců Martin Říman, celá slavná story může skončit úplně obráceně: liberální volič ocení Kalouskovy tvrdé úspory, ten středový a levicový se otočí naštvaně k celé vládě zády.

Riskantní premiérova strategie může přinést pravý opak: průšvihy půjdou na Nečasovu hlavu, úspěchy za Kalouskem.

***

Nečasova prohra je promyšlenou strategií: chcete-li sklízet ovoce úsporných hospodářů, skliďte také hněv ulice, které budete krátit dávky, důchody a která bude muset platit za zdraví

O autorovi| PETR KAMBERSKÝ, e-mail: petr.kambersky@lidovky.cz redaktor LN

Autor: