Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nečekáme exodus, hlásí zprostředkovatelé práce

Česko

Český zaměstnanec se zvlášť v Rakousku bude cítit skoro jako doma. Monarchie v našich zemích zapustila kořeny, myslí si Jan Kozina, předseda představenstva personální agentury Trenkwalder.

* LN Jak se připravujete na otevření německého a rakouského pracovního trhu? Jak moc to zvedne zájem Čechů o tamější práci?

Neděláme si velké oči. V zásadě Čech, který chtěl pracovat v Německu a Rakousku, tam pracoval. Už dříve byly nějaké kvóty, pracovní povolení se dalo získat, takže nečekáme žádný exodus.

* LN Co se změní z pohledu českých zájemců o práci tam?

Zjednoduší se administrativa a nebudete už potřebovat pracovní povolení. Ty země si to ale budou stále trochu blokovat jinými administrativními nástroji. Taková tendence je tam cítit.

* LN Mluvíte o zákonu proti mzdovému dumpingu?

Překvapuje mě, že je kolem toho takový humbuk. Z hlediska agenturního zaměstnávání už je to dnes nastaveno tak, že náš zaměstnanec musí dostat stejně jako ten místní. Spíš jde o to, že si Němci umí svůj pracovní trh ochránit i tak, že když tam bude příliš mnoho lakýrníků, najednou „zjistí“, že ti lakýrníci nemají ty správné zkoušky nebo že neumí dost německy.

* LN O jaká místa bude podle vašich zkušeností zvýšený zájem?

Myslím, že o kvalifikovanou pracovní sílu ve smyslu vyučených nebo středoškoláků: čili nástrojáři či svářeči. Typickým příkladem jsou kovoobráběči. Těmto lidem stačí okrajová znalost němčiny, zatímco důležitý bude fortel, zdravý rozum, přesnost a spolehlivost. A to málo z jazyka se dá naučit.

* LN Co radíte českým zaměstnancům, když do těchto zemí odcházejí za prací?

Třeba nepodcenit „punktlich“ povahu Němců. Pro ně je nepochopitelné, když přijedete pozdě do práce o deset minut, pokud vás nezdrží hromadná nehoda, o které se píše v novinách. Jinak jsou nám ty země kulturně velmi blízko, zvlášť Rakousko. Když se říká, že monarchie v těch zemích zapustila kořeny, není to lež.

* LN Pokud Češi budou chtít využít možností volného pracovního trhu, co mají podniknout?

Rozhodně doporučuji neváhat, tedy nečekat až do května 2011. Přípravy totiž budou probíhat už od začátku roku. Proces získání práce trvá často i měsíce - než se najde vhodné místo a vyřídí se vše potřebné.

Autor: