Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Nečekaní turisté mezi oběma póly

Česko

Nejméně 235 druhů chladnomilných živočichů obývá současně arktická i antarktická moře navzdory tomu, že tyto oblasti od sebe dělí tropy a vzdálenost 11 tisíc kilometrů. Vyplývá to z vědecké studie v rámci dlouhodobého projektu Sčítání mořského života (Census of Marine Life).

Doposud bylo žhavé tropické pásmo považováno za nepřekonatelnou překážku, která odděluje jiné druhy podobně jako lední medvědy Arktidy od antarktických tučňáků. Vědělo se jen o několika výjimečných tvorech, jakými jsou kupříkladu daleko migrující plejtvákovec šedý či rybák dlouhoocasý, žijících v obou polárních regionech.

Mezi tvory, kteří byli nalezeni na obou pólech, jsou mořští červi, korýši, sumýši i plži. Tito „obojetníci“ představují dvě procenta z doposud známých 7500 antarktických a 5500 arktických druhů živočichů. „Arktida a Antarktida jsou si podobnější, než jsme tušili,“ prohlásil jeden z autorů studie Ron O'Dor.

Hypotéz o příčinách nečekaného rozšíření může být několik. Jedna předpokládá, že larvy některých druhů zanesly z Antarktidy na sever chladné mořské proudy hluboko při dně Atlantského oceánu, stranou teplých hladinných vod tropů, v nichž by uhynuly. K rozšíření druhů mohla přispět také doba ledová. Během ní antarktické ledovce pokryly sousední moře a vytvořily nové proudy směřující na sever, jež mohly zanést do Arktidy takové živočichy, jakými jsou nohatky (pantopoda) nebo stejnonožci (isopoda).

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...