Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Nechceme být veřejným nepřítelem č. 2

Česko

Nižší ceny energií zajistí nejlépe posilování konkurence, ne prohlubování regulace, tvrdí šéf energetického koncernu RWE v České republice Martin Herrmann. RWE je v Česku tradičním dodavatelem plynu. Od příštího týdne začne nabízet elektřinu po firmách také domácnostem. Do dvou let by německý koncern chtěl získat 20procentní podíl na českém trhu s elektřinou.

* LN Jste šéfem velké energetické firmy, bydlíte v Praze. Víte, kdo je vaším dodavatelem elektřiny a jaké sazby za její odběr vám účtuje?

Je to PRE. Protože se o rodinné finance starám já, vím, kolik platíme.

* LN Uvažoval jste někdy o změně dodavatele?

V podstatě ne. Věděl jsem, že RWE vstoupí na trh s elektřinou. To se nyní děje a já samozřejmě dávám dosavadnímu dodavateli výpověď a přecházím k RWE.

* LN Česká republika byla až donedávna jedinou zemí, ve které RWE působí a v níž není aktivní kromě trhu s plynem i na trhu s elektřinou. PročRWEtak dlouho trvalo vstoupit i na český trh s elektřinou?

Důvod je poměrně jednoduchý. Když jsme vstupovali do českého plynárenství, nepřebírali jsme integrovaný byznys. Koupili jsme majoritní podíly v různých společnostech, jako například v Transgasu a v dalších regionálních společnostech. Nejdříve jsme museli vybudovat jednotnou infrastrukturu a jednotnou skupinu. Také jsme napřed museli posílit značku RWE na českém trhu. Až poté, co se nám toto podařilo, jsme mohli přidat do našeho nabídkového portfolia i elektřinu, která je z celosvětového pohledu hlavním byznysem RWE.

* LN Proč jste tedy na český trh vstoupili přes plyn a ne přes elektřinu?

Protože v době našeho vstupu byla příležitost převzít plynárenský byznys, zatímco podobná možnost na trhu s elektřinou tehdy neexistovala.

* LN Kdy jste vůbec začali uvažovat o vstupu na český trh s elektřinou?

Zhruba v polovině loňského roku jsme oslovili největší odběratele z řad firem. Těm jsme již stejně dodávali zemní plyn, a nebylo proto obtížné oslovit je s nabídkou dodávek elektřiny. To ale neznamená, že jsme okamžitě s naší nabídkou uspěli. Byl to první krok. Dalším krokem pak je vstup na trh s elektřinou pro domácnosti.

* LN Je pravda, že jste vaši nabídku pro domácnosti napřed testovali na vlastních zaměstnancích?

Ano. Zaměstnanci začali podávat bývalým dodavatelům výpovědi. Jejich reakce byly někdy kontroverzní. Někteří z nich například hrozili, že tyto koncové uživatele úplně odpojí a že jim bude odebrán elektroměr. Poté jsme nabídku otestovali na vzorku 30 tisíc domácností z celé republiky.

* LN Jaká byla reakce těchto domácností?

Lišila se případ od případu. Přirozeně jsme testovali různé cenové hladiny. Z pilotního projektu jsme získali zhruba 1500 zákazníků. To je docela dobrý výsledek. Do konce letošního roku chceme získat 20 tisíc zákazníků z řad domácností.

* LN Kde a jak jste tyto domácnosti vybírali?

Bylo to v rámci celé republiky. Historicky máme šest regionálních společností, bývalou Severočeskou, Středočeskou, Západočeskou plynárenskou společnost, a dále pak bývalou Východočeskou, Severomoravskou a Jihomoravskou plynárenskou společnost. V Praze jsme ale koncové odběratele neměli. Hlavně jsme se tedy zaměřili na naše stávající odběratele v regionech. V Praze zatím koncové odběratele nemáme, ale i zde se pokusíme prosadit.

* LNRWEvstupuje na trh s elektřinou, elektrárenská společnost ČEZ se naopak netají záměry rozjet plynárenský byznys. Lze to vnímat jako trend, že významné energetické společnosti začnou poskytovat širší portfolio energií?

Myslím, že to skutečně začíná trendem být. A je to logické. Infrastruktura pro jeden segment energie se dá lehce použít i pro druhý. Očekávám, že všichni velcí hráči budou v budoucnosti nabízet balíček zemního plynu a elektřiny.

* LN Bude RWE představovat větší konkurenci pro ČEZ na trhu elektřiny než ČEZ pro RWE na trhu s plynem?

Uvidíme koncem roku.

* LN Jak těžký bude boj proti gigantu ČEZ? Vždyť zaznívají i výroky typu „ČEZ řídí tuto zemi“...

Jsme větší než ČEZ. Myslím, že máme šanci ČEZ v některých oblastech předčit. Klíčová bude reakce lidí i firem na naši nabídku.

* LN Zaznamenali jste například při jednání s některými firmami, že nebude jednoduché na trh proniknout?

Proniknout k velkým firmám skutečně není jednoduché. Ostatní hráči na trhu, a nejedná se jenom o ČEZ, logicky bojují o místo na trhu.

* LN Vnímáte jako konkurenty i malé společnosti, které v poslední době rychle expandují?

Samozřejmě jsou konkurenty. Ale jedná se o zcela odlišný typ dodavatelů. Oni nemají infrastrukturu a finanční sílu jako my. Malí hráči se v podstatě zaměřují pouze na přeprodávání energií. Ale určitě najdou své odběratele, a proto je musíme brát vážně.

* LN Souvisí načasování vstupu RWE na český trh s elektřinou pro domácnosti s loňským šestiprocentním poklesem prodeje zemního plynu v zemi a snahou tento pokles kompenzovat?

Je to jeden z důvodů, ale určitě ne hlavní. Důležitá je realizace synergických efektů na trzích s plynem a elektřinou.

* LN Jak velkého podílu na trhu s elektrickou energií byste chtěli dosáhnout?

Stanovili jsme si, že do několika let chceme, aby náš podíl na českém trhu byl dvouciferný. Nechceme ale získávat podíl na trhu za každou cenu, tedy i za ekonomicky nesmyslných podmínek.

* LN Dvouciferný podíl se pohybuje v rozmezí 10 a 99 procent. Můžete ho přeci jen upřesnit?

Myslím, že by bylo fajn, kdybychom se dostali někam kolem 20 procent. Ale samotný procentuální podíl není klíčový. Můžete mít 50procentní podíl, a přitom vysoké ztráty, nebo 15procentní podíl a hezký zisk. Podíl a množství prodané elektřiny není primární cíl. Tím je zisk. Ambici dosáhnout dvouciferný podíl zmiňujeme proto, aby bylo zřejmé, že trh s elektřinou bereme vážně, že to nebude pouze naše hobby.

* LN Jaký by měl být např. na konci roku 2011 podíl zisku z elektřiny v porovnání se ziskem z prodeje plynu?

To se nedá porovnávat. Trh s plynem je v Čechách výrazně větší než trh s elektřinou. Celkové prodeje plynu na českém trhu dosahují ročně kolem 90 terawatthodin, u elektřiny to může být kolem 65 terawatthodin. Trh s plynem je větší a náš podíl na něm přesahuje 60 procent.

* LN Lidé v Česku si často a hlasitě stěžují na ceny elektřiny dodávané firmou ČEZ. Jen malý zlomek z nich ale využije možnost změnit dodavatele...

Chystáme se lidi oslovit marketingovou kampaní v televizi i tisku. Je pravda, že povědomí o možné změně dodavatele elektřiny je poměrně malé. Doufáme, že se povede ho posílit. Závisí na tom náš úspěch na trhu s elektřinou.

* LN Domácnostem nabízíte, že cena vámi dodávané elektřiny bude až o 10 procent nižší než cena účtovaná hlavním dodavatelem v regionu, a že tuto cenu udržíte až do konce roku 2011. Proč jste rovnou nenabídli nejnižší cenu dostupnou v daném regionu?

To ekonomicky nedává smysl. Malí hráči nemají infrastrukturu, a jejich náklady jsou tak výrazně nižší.

* LN Jak dosáhnete 10procentního snížení cen oproti velkým hráčům? Snížíte si marži?

Souvisí to s vývojem ceny elektřiny na burze. Ta je vlivem krize poměrně nízká. Zatímco konkurenti nakupovali elektřinu i za předchozí vyšší ceny, my jsme začali nakupovat až po poklesu cen. Nižší nákupní ceny nám umožňují nabízet i nižší prodejní ceny.

* LN Ale co nastane například v roce 2011, na který budete už nakupovat za stejné ceny jako konkurenti? Pak už slevy oproti konkurentům nenabídnete?

Naše slevová nabídka platí do konce roku 2011. Pak budeme situaci na trhu dále analyzovat.

* LN Znamená to tedy, že kdyby do konce roku 2011 dodavatelé elektřiny v regionech zlevňovali, budete snižovat ceny i vy tak, aby byly vždy o 10 procent nižší?

Ne. Referenční ceny, ze kterých odečteme slevu, jsou dnešní ceny na trhu.

* LN Jak aktivní hodláte být při cenotvorbě na Energetické burze?

Budeme na ní aktivně obchodovat. My jako RWE jsme ale významným hráčem na celoevropském trhu. Velké objemy obchodujeme například na burze v Lipsku. Nemáme v plánu se výrazně orientovat pouze na Energetickou burzu.

* LN ČEZ je kvůli cenám elektřiny, které jsou ve společnosti považovány za vysoké, veřejným nepřítelem číslo 1. Nehrozí, že RWE vystoupí ze stínu plynového trhu a po vstupu na trh s elektřinou se stane veřejným nepřítelem č. 2?

Naše dominantní pozice na trhu s plynem nám nedává až tolik klidu, jaký naznačujete. Při diskusích o cenách energií je přeci i plyn zmiňován. Všichni velcí hráči, nejen ČEZ a také nejen v Čechách, se dostávají pod palbu ze všech stran. A kritika, že naše ceny jsou příliš vysoké, zaznívá vždy, i když je snížíme. Ihned zaznívají hlasy, že bychom mohli zlevnit ještě více. Elektřinu nebo zemní plyn potřebuje každý a lidé tyto komodity nevnímají jako komerční produkt. Myslí si, že na energii mají jednoduše právo. Když lidi nebudou s námi spokojeni, nemusí nás označovat za nepřítele. Prostě nás mohou vyměnit za jiného dodavatele elektřiny. Takovou možnost mají lidé i dnes. Kdo není spokojen s ČEZ, může si vybrat z celé řady jiných velmi aktivních dodavatelů.

* LN Proč jsou podle vás lidé v Česku tak rezistentní vůči změně? Nadávají, ale dodavatele nejsou ochotni změnit. Jak byste porovnal flexibilitu českých odběratelů v porovnání například s Německem?

Podíl lidí, kteří mění dodavatele energie, je v Německu vyšší než v Čechách, ale není tak vysoký, jako třeba v Anglii. Příčiny tohoto stavu neznám.

* LN Ceny energií se staly předvolebním tématem hlavně pro ČSSD. Socialisté dokonce prohlašují, že by chtěli zavést přísnější regulaci trhu s energiemi. Co by taková regulace pro vás znamenala?

Je jen málo oblastí, které jsou více regulované než trhy s energiemi, ať už se jedná o trh s plynem nebo s elektřinou. Ani my nemůžeme s cenou plynu libovolně manipulovat. Část portfolia je vázána na dlouhodobé smlouvy, které jsou uzavřené až do roku 2035. Ty jsou navázány na dolarový vývoj cen ropy. Konečné ceny plynu tedy závisí i na vývoji směnných kurzů měn a ty my ovlivnit nemůžeme. Náš vstup na trh s elektřinou konkurenci v cenové oblasti posílí. Vždyť vstupujeme s nabídkou nižších cen než ostatní velcí hráči. Co více je potřeba? Namísto plošné regulace by spíše mělo být posilováno konkurenční prostředí. Regulace působí přesně naopak. Nikdo neví, co bude, na trh se nikdo nehrne a konkurenci to oslabuje.

* LN Dovedete si vůbec představit další posílení regulace na českém energetickém trhu?

Nevím, kam dále by se regulace měla prohlubovat. Neregulované položky jsou dnes nákupní ceny a nevím, jak ty by mohly být regulovány.

***

Jsme větší než ČEZ. Myslím, že máme šanci ČEZ v některých oblastech předčit

Nabídku jsme otestovali na vzorku 30 tisíc domácností z celé republiky

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...