Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nechceme-li se bát budoucnosti, dělejme něco

Česko

DISKUSE

Často zaznamenáváme stesky, že všechno, co se u nás událo za posledních 20 let, mohlo a mělo jít lépe. Zaujal mne v této souvislosti citát Adama Michnika, který je sice z roku 2000, ale jistě stále aktuální, a to nejen pro Poláky: „My jsme se v Polsku mnohokrát zamýšleli nad tím, proč se u nás úspěšně nevyvinul model takové reformy veřejnoprávní televize, aby měla úroveň jako BBC ve Velké Británii. Po mnoha debatách jsme dospěli k přesvědčení, že je jenom jedna příčina, pro kterou BBC v Polsku není možná. A tou příčinou je, že nám chybějí Britové.“

Obraz dnešní doby je naším společným obrazem. Je tvořen naší odvahou, kreativitou, schopností seberealizace, ale i leností, zbabělostí a lhostejností. Tvoří ho lidé slušní a schopní, ale i lidé neslušní a neschopní a také lidé schopní všeho.

Naše společná nedokonalost je v největší míře produktem posledního období. Každý národ má takové vůdce, jaké si sám volí. Zvolíli si sobecky orientované populisty a farizeje, pak je to jeho vizitka. Zároveň platí, že do výbavy odpovědného voliče by měla patřit imunita vůči mediálním a marketingovým masážím.

Není pravda, že všude je to stejné. Není pravda, že všude bezvýhradně platí, že vše, co není omezeno zákonem, je povoleno a tolerováno. Není pravda, že všude je chápána slušnost jako slabost. Chybí nám intenzivnější pocit sounáležitosti. Chybí nám pozitivní vzory. Chybí nám více pokory, mravní integrity, vzájemné úcty i sebeúcty.

Je nám vlastní a blízká sebeironie. Prošvejkovat se životem je také způsob přežití, ale není příliš produktivní. Totéž platí i o truchlící sebelítosti.

Chceme-li něco skutečně změnit, pak musíme opustit bezpečí naší vlastní nevědomosti a pohodlnosti. Začněme už tím, že se budeme zajímat o to, jak funguje náš stát, kdo a jak jej reprezentuje, jak hospodaří s našimi daněmi, jak se stará o práva svých občanů.

Naše problémy musíme začít řešit sami, sebevědomí občané, „klienti“ a „akcionáři“ státu. Nechcemeli prožít zbytek života ve strachu z budoucnosti, pak začněme s proměnou co nejdříve. Jinak se deficity nakumulují do bodu zlomu a pak se nás naše děti budou ptát na naše předchozí postoje.

O autorovi| Petr Havlík, předseda strany Občané.cz

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...