Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Nechci osázet republiku řepkou

Evropa

  14:06
Praha - Hájí předseda Strany zelených Martin Bursík svou podporu výroby biomasy a dodává: Chceme pestré sbírání klacků v lese!

Martin Bursík foto: ČTK

 LN Co je při jednání s koaličními partnery největší problém?

 Zatím jsme všechno vyjednali. Jak nám napsal darebák Topolánek ve svém pozdravu na stranický sjezd: Zatím spolu mluvíme. Nejvážnější situace je okolo vztahu k EU. Tam ta oficiální jednání začnou tento týden. Zatím slyšíme spíš ty hlasitější věci – což je Zahradil.

LN Jehož hlas vy ovšem nepovažujete za relevantní. Takto o něm mluvila třeba Kateřina Jacques.

 No, tohle říkáme všichni stejně. My akceptujeme, že Zahradil byl jmenován, ale on má tendenci to hrotit a při každém svém vstupu si tam ještě dodat tu svoji špičku, která vlastně nikoho vůbec nezajímá. My to vnímáme tak, že text euroústavy je velmi dobrý základ debaty, protože má za sebou široký konsenzus evropských zemí. Zadrhl se na dvou referendech, to ale ještě neznamená, že se má teď hodit za hlavu.

LN Zelení chtějí diskutovat nad původním dokumentem, ODS zatím tvrdila, že má vzniknout text úplně nový. A k tomu chce KDU-ČSL ratifikační proces odložit, dokud se neukáže, jak vůbec rozšířená EU funguje...

 A to je chyba. Na jedné straně si říkáme, že běží čas a my bychom měli mít rychle svoje stanovisko, jinak nám celý proces uteče. A my už jsme v Evropě v této věci získali pozici kverulanta bez argumentů.

LN To vám říkají ti partneři, s nimiž jste v úterý jednal v Bruselu?

 Ano. Ale nejednal jsem o ústavní smlouvě. Já jsem jednal o životním prostředí, a to je úplně jiný svět. Sice to byl ten Brusel s místnostmi bez oken, ale tohle jsou skvělí lidé! Vúterý jsem si mezi nimi dobil baterie, protože najednou zjišťujete, že s nimi máte stejný slovník, předsudky jdou stranou a lobbistické firmy z oblasti uhlí a jádra v pozadí rozhovorů prostě necítíte.

LN Myslela jsem, že z Bruselu přijedete zklamaný. Chtěl jste snížení emisí do roku 2020 o 30 procent, zatímco se uhájilo 20. Před jednáním jste říkal, že 20 procent je nedostačující číslo.

 Tak tahle jedna věc je pravda. Když se chceme dostat na snížení emisí o 50 procent do roku 2050, tak těch 20 je málo. A ono je to v tom návrhu kulišácké – 20 procent platí pro evropské státy a v případě, že se přidají další rozvinuté země, tak se to změní na 30 procent. Seděl jsem vedle švédského ministra životního prostředí a říkal mu, že mě mrzí, že nemám mandát jako on. Já od vlády dostal mandát prosadit návrh komise, tedy 20 procent, případně, když se podaří jednat dál, jít na 30.

LN Vraťme se k euroústavě. Premiér Topolánek z Polska vzkázal, že „musíme najít společný jmenovatel, který Evropě ukáže cestu“. Budete vy konkrétnější?

 Myslím, že budu. Prostě musíme vzít základní principy ústavní smlouvy a bavit se o tom, zda jsou pro nás zajímavé, nebo ne. Řeknu příklad. V případě, že se dá uplatnit právo veta, se nám prakticky nedaří prosadit nic progresivního. V úterý jsem měl oběd s ministry životního prostředí a diskutovali jsme o autech a oxidu uhličitém, který je třeba snížit. Mluvíme o tom, že by se měla prosazovat daň z motorového vozidla, která se nebude odvíjet od objemu válců, ale od emisí CO2. A já říkám: „No výborně.“ To by znamenalo, že auta na biopaliva by měla daň prakticky nulovou a hybridní auta třeba o čtyřicet procent menší než neekologická vozidla. Prostě by tam byla ta diferenciace. Lidem by se pak koupě hybridního auta vyplatila! Jenže kvůli vetu by to neprošlo.

LN Jak tohle ale chcete s ODS vyřešit? ODS je přece zastáncempráva veta, považuje ho za důležitou pojistku, které se nemáme zbavovat. A zelení chtějí, aby veto fungovalo v co nejméně oblastech.

 Je potřeba si rozmyslet, co to vlastně je ta kvalifikovaná většina. Je to nejen třípětinová většina států, ale i občanů EU. Když si to spočítáte, zjistíte, že tohle číslo vám neumožňuje, aby se ti takzvaně velcí spikli proti malým. Tenhle třípětinový model by měl vyhovovat vlastně všem. V úterý jsem zažil zajímavou záležitost. K mé velké radosti jsme pomohli Maďarům, kteří potřebovali v otázce zemědělství výjimku ze směrnic. A ČR byla ta, na níž se lámala kvalifikovaná většina. Díky nám rada ministrů životního prostředí přehlasovala komisi. Nakonec jsme Maďary podpořili.

Martin Bursík

LN Byl to strategický tah, kdy vám Maďaři naopak podpořili snížení emisí? Oni přece žádné emise původně snižovat nechtěli.

 To ani nevím, jestli se k tomu přidali. Ale každopádně byli z toho šťastni. Zmínil jsem to jako ukázku, kdy je rozumné, aby tu fungovala ta kvalifikovaná většina.

LN Jenže naděje, že byste v otázce veta ODS přesvědčili, si asi neděláte, že? ODS má mnohem větší sílu než vy a toto je její téma již dlouhá léta.

 To vůbec takhle neleží. Nebude to ležet tak, jestli budeme, nebo nebudeme ustupovat ODS. U těch jednání nebudou ustupovat strany, ale argumenty – podle toho, jakou budou mít sílu. Navíc my v té vládě jednáme partnersky. Máme šest poslanců a ODS já nevím kolik.

LN Říkáte, že ODS, KDU-ČSL i SZ mají ve vládě stejnou váhu?

 V momentě, kdy by jedna nebo dvě strany začaly v tak závažné věci uplatňovat většinu, tak to krachne.

LN Vy jste z těch svých šesti poslanců dokázal „vytřískat“ dost. Něco takového se tady za poslední roky nikomu nepodařilo.

 Myslím, že je to přeceňováno. Když Zahradil nepochodil s tou svojí argumentací okolo Karla Schwarzenberga a dával rozhovory, jaký já jsem tvrdý vyjednavač, jak jsem si položil podmínky a vydíral jsem... Nesmysl! Prostě Topolánek nabídl ve vládě partnerství a rozdělil 18 křesel na poloviny. Devět křesel mělo připadnout KDU a SZ. To šlo rozdělit buď na šest a tři, nebo na pět a čtyři. A znáte politiky – ti, když něco chtějí prosadit, tak to nejdřív dají médiím a pak už se s tím nedá nic dělat. No, takže někdo si zahrál tuhle hru. Jenže dělit pozici lidovců a zelených na 6:3 opravdu nebylo možné! Především proto, že – a na to se zapomíná – ten volební systém k nám byl nefér. My jsme měli mít těch poslanců třináct. Proto jsme se s ODS dohodli, že budeme volební systém měnit tak, aby tuto diskriminaci menších stran odstranil. My jsme při jednání o vládě nejednali s tím, že bych měl šest mandátů. Já jsem při tom jednání měl těch virtuálních třináct poslanců! Prostě všechny tři strany si uvědomovaly, že ten systém k nám byl nefér. A pak rozdělení 5:4 bylo naprosto logické. Oceňuji, že nám Topolánek nabídl typ partnerství, v němž ODS nemá většinu. Je to další doklad toho, že nechtěl být tím koučem, který by jen ukazoval rukou, jak má kdo hlasovat. Teď se pořád počítá, jaká to je bomba, když jsem z šesti mandátů udělal čtyři členy vlády. Mně by to bylo vcelku jedno, jestli mám čtyři ministry, nebo tři. Jde o to, abychom se v té vládě všichni cítili komfortně. Já si takhle nenechám dávat do nosu.

LN A cítíte se ve vládě komfortně?

 Docela ano.

LN Vy věříte, že se vám podaří takové věci, jako je právě změna volebního systému? Vždyť za tři roky už tady poběží kampaň na další volby do sněmovny.

 Však to máme v programovém prohlášení vlády. Horší je, že my tam máme tolik věcí... Je to strašná honička.

LN Proto se ptám.

 Co mám říct? Já jsem teď v etapě, kdy jsem měl čas rozdělený na „před sjezdem“ a „po sjezdu“. A vedle toho mám strašně práce na ministerstvu životního prostředí. Ten resort potřebuje postavit na nohy. Personálně to není dobré. Musím ho posílit kompetentně, je nutné přivést tam schopné lidi a otevřít ministerstvo i zahraničí, abychom přebírali dobré zkušenosti zvenku. To funguje výborně. Třeba se bavíme o biopalivech a já od svých kolegů pořád slyším „lehké topné oleje, lehké topné oleje...“. To je neuvěřitelné. Biopaliva fungují v celé Evropě. Teď už budeme mít pevný závazek. Češi jsou sice filutové, ale přece nejsme takoví zloději, že by se to u nás nemohlo zavést, když se to zavedlo jinde.

 LN Ministr průmyslu Říman říká: „I kdybychom veškerá pole, lesy a parky použili na pěstování energetických plodin, jejich spalováním dostaneme sotva pětinu energie, která se u nás vyrábí z uhlí či ropy.“ Má pravdu?

 To nesouvisí s biopalivy. On mluví o energii, čímž má na mysli nejen benzin a naftu pro auta, ale i elektřinu a teplo. Úroveň debaty, kdy Říman říká, že prostě není možné, abychom osázeli celou zemi řepkou...

LN A šťovíkem.

 ...tady nikdo nechce osázet republiku řepkou! My chceme pestré sbírání klacků v lese, hnědou biomasu, bílou biomasu, pak jsou tu energetické plodiny, což je třeba ten šťovík z Ukrajiny. Ale je to i křídlatka... Tyhle věci zůstávají ležet na poli. Třeba řepková sláma, běžná sláma...

LN Budete chtít podpořit zemědělce, kteří budou produkovat biomasu, tím, že jim k evropským necháte i tuzemské dotace? Nebo je zbavíte povinnosti platit DPH, jako to funguje v Rakousku?

 My to musíme sladit. Zatím je to třeba tak, že máme docela slušný systém na podporu výroby elektřiny. Tam nejsou přímé dotace zemědělcům, ale samotný výrobce elektřiny z biomasy má garanci, že veškerou elektřinu, kterou vyrobí, od něj distribuční společnost odkoupí. A má pevnou výkupní cenu garantovanou patnáct let. Máme obecně problém s vývozem biomasy. Ceny v zahraničí jsou nastavené výš než u nás, takže zhruba osmdesát procent naší produkce se vyváží ven. Musíme si s experty sednout a najít cestu, jak tady tu biomasu udržet a jak ji rozšířit na našem trhu. My jsme ještě uzavření. Nevyužíváme možností spolupráce s partnery v Evropě. Přitom z rozhovorů s ministry poznáte, že co země, to v nějaké oblasti evropský šampion!

LN V čem jsme šampionem my?

 Tak to je dobrá otázka... No... Pozor, třeba zákon o podpoře obnovitelných zdrojů je vnímán jako jeden z nejprogresivnějších v Evropě!

LN Vaše kolegyně Džamila Stehlíková chystala veřejnou sbírku pro Romy, které nechal Jiří Čunek přestěhovat. Souhlasíte s ní?

 V úterý jsem byl v Bruselu, tak vím, že tu došlo k nějakému sporu. Vím, že Džamila navštívila Romy, kteří podle ní žijí v nedůstojných podmínkách. Myslím, že v tom od té Džamily nebude nějaký naschvál. Ona chce Romům prostě pomoci.

LN A přirovnal byste Čunkovu akci jako Džamila Stehlíková k odsunu sudetských Němců?

 Tak tvrdě bych to neřekl, protože těch Němců byly tři miliony. Možná ji k tomu vedl fakt, že ti lidé odjížděli v noci a bez nějakého avíza. Já si pamatuju, že moje moje máma, která byla v Klatovech, říkala, jak si její učitelka němčiny prostě sbalila vozejček, ani nevím, kolik jim na to dali času, naložili si maximálně patnáct dvacet kilo a šli. Takže to bylo úplně hrozné. Máma se jako malá dívala z okna a viděla, jak její učitelka odchází... Ne, prostě takhle tvrdě bych to neřekl. To je stejné, jako když Čunek řekne, že tohle jsou padesátá léta. To jsou silná slova.

Předseda Strany zelených Martin Bursík

LN Už máme jen minutu, jinak nestihnete schůzi vlády. Ale je tu ještě protiraketová základna. Ani nevím, co vlastně zelení chtějí. Jasné je jen to, že chcete, aby s radarem souhlasily NATO a EU.

 Tím, že jsme neřekli ano nebo ne, to vypadá, že mlžíme.

LN Vypadá. Anebo že nevíte.

 My jsme ochotni připustit ano tehdy, budou-li naplněny podmínky, které jsme řekli. To je naprosto jasný postoj. To jenom Zaorálek se choval neuvěřitelně, jak nás v nedělní televizní debatě mentoroval a poučoval. On mistroval, co by měli zelení dělat! Tak ať jde do zelených! Ať si jde zasoutěžit na předsedu Strany zelených, a pak nám může říkat, jak co máme dělat!

LN Ono nejde jen o Zaorálka. Místopředseda KDU-ČSL Roman Línek vám vyčítá, že si dáváte nepřekročitelná stanoviska.

 Línek musí pochopit, že je to velmi citlivé téma, které hýbe společností i Stranou zelených. Kdyby lidovci měli sjezd a kdyby tématem byla vatikánská smlouva, tak by o tom taky jednali tři hodiny. A naše stanovisko je jasné. My chceme do debaty o radaru zapojit NATO a EU.

LN A nevíte, jak se k tomu postavit sami.

 Ale my to víme. Pro nás je podstatné, jestli ten systém bude především NATO vnímat jako součást svého budoucího systému. Naše rozhodnutí nezáleží jen na nás. Rozhodující bude stanovisko vlády USA, což nebude žádná legrace, protože Amerika si jede svoji bezpečností doktrínu. A jede si ji čistě bilaterálně. Uvidíme. Když se neposunou, tak se neposunou. To se nedá nic dělat.

LN Asi ani nemůžete mít vlastní názor, když ve straně říkáte od radikálního ano po radikální ne.

 Já nevím, jak to mám vysvětlit.

LN Tak já vám poradím. Je vám osobně bližší názor Jaromíra Štětiny, podle něhož je pro nás spojenectví s USA zárukou bezpečnosti, nebo Pavla Křivky, který tvrdí, že USA je globální parazit?

 Křivka je naprosto nepřijatelný, to je prostě hrozný!

LN A jak vy chcete, aby se k tomu NATO postavilo? Co by vám bylo bližší?

 Jako proč tohle ze mě taháte? To je úplně irelevantní tohle. To je naprosto nezajímavý.

LN Pro mě ne. Mě zajímá, jestli byste byl spíš pro radar, nebo ne.

 Kdyby na umístění radaru byla shoda v EU a NATO v tom, že logickým místem umístění radaru je ČR, tak jdu do toho. Ale teď na začátku nemůžu říkat pro nebo proti.

LN A myslíte, že hodně zamíchá kartami reakce Ruska? Putin vyhrožuje tím, že radar v Česku a Polsku rozpoutá nové zbrojení a nezůstane to bez výrazné odpovědi Ruska...

 No jo... Sovětskije geněraly... Mně z toho běhá mráz po zádech.