Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nechte ryby mít děti

Česko

TREND 2009

Ryby v ohrožení

Steak z velryby by si dal s čistým svědomím málokdo z nás. Jde přece o tvory, kterým hrozí vyhubení a všichni kromě Japonců to už pochopili. Ale co tresčí játra, uzený úhoř nebo obyčejné sardinky? Nad těmito pochoutkami se příliš nepozastavujeme. Pocházejí z živočichů, kteří pro aktivisty ani pro média nejsou tak šťavnatým soustem jako velryby. Přitom velryb v posledních letech přibývá – na rozdíl od většiny ostatních mořských tvorů.

Rybáři noří své sítě čím dál hlouběji a metody lovu se stále zdokonalují, takže začínají ohrožovat celé ekosystémy. Podle studie zveřejněné v časopise Science je třetina všech rybích populací ve stadiu kolapsu – z jejich původního počtu zbylo méně než deset procent.

Výzkumy naznačují, že se některé ryby vlivem nadměrného lovu jaksi scvrkávají: zatímco před sto lety tresky v Severním moři dospívaly při délce 90 centimetrů, teď jsou o třetinu menší. Kvůli rostoucí poptávce po rybím mase se navíc loví stále mladší kusy. Často dokonce tak mladé, že se nestihnou vytřít a mít vlastní potomky. Německý biolog Rainer Froese, jeden z autorů internetové databáze fishbase.org, která shromažďuje informace o rybách, proto rybářům vzkazuje: Nechte ryby mít děti, aby vaše děti mohly mít ryby!

Nemůžeme ale házet veškerou vinu na ziskuchtivé rybáře – ti by to pochopitelně s lovem tolik nepřeháněli, kdyby po rybím mase nebyla poptávka. A ta roste s tím, jak na zeměkouli přibývá lidí. Kromě toho často slýcháme rady odborníků na výživu: jezte ryby, jsou zdravé! Jak s tímhle doporučením naložit? Snad by pomohlo dát si častěji sladkovodního kapra nebo pstruha, kteří se u nás pěstují v umělých chovech. Také u lososa nebo jesetera si můžeme zjistit, zda jde o „divokého“ jedince, nebo byl odchován na mořské farmě.

Ani tento přístup ale všechny ryby nespasí. Už proto, že mnohé z nich zatím uměle odchovat neumíme. Jediným řešením je zakázat jejich lov. Biologové každý rok s napětím sledují zákonodárce, zda se k tomuto kroku konečně odhodlají. Letos se opět nepodařilo – například v Evropském parlamentu se bouřlivě diskutovalo o kvótách na povolený odchyt tuňáků ve Středozemním moři. Výsledek? O polovinu vyšší kvóty, než biologové doporučovali. Tuňáků ve Středomoří tedy bude ubývat i v novém roce. A nejen jich.

Autor: