Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Nechtěli Roma, zaplatí 50 tisíc

Česko

Majitelka firmy IMAGE-n-west řekla Pavlu Šarišskému, že „Cikány nezaměstnává“. Soud rozhodl, že se mu má omluvit a zaplatit odškodné.

PRAHA Pavel Šarišský z Chebu vysoudil na firmě IMAGE-n-west omluvu a 50 tisíc korun. Bývalá jednatelka a majitelka společnosti Naďa Mihailová Šarišského odmítla zaměstnat jen proto, že je Rom. Podle Evropského monitorovacího centra je diskriminace Romů v Česku velmi rozšířená. K soudu se přesto dostalo jen pár případů.

Pražský městský soud měl jednoduché rozhodování. Ukrajinka Mihailová se totiž důvody, proč Šarišského nepřijala na místo dělníka v dřevovýrobě, nijak netajila, a to, že „Cikány nezaměstnává“, pověděla i kontrole z obecního úřadu.

Příběh se začal odvíjet 22. června 2005, kdy Šarišského poslal do IMAGE-n-west pracovní úřad. Mihailová mu bez řečí do formuláře z úřadu napsala, že ho nepřijímá a důvodem je fakt, že odmítl noční směny.

S tím Šarišský nesouhlasil a druhý den přinesl potvrzení z pekáren, kde před časem čtyři měsíce dělal a doložil. že pracoval i přes noc. To prý Mihailovou rozzuřilo. „Rychle to přeškrtla a napsala, že organizace o mě nemá zájem. Pak mi začala strašně nadávat a urážet mě. Řekla, že my Cikáni chceme jen razítka, a že mě nepřijme, protože jsem Cikán a na shledanou. Z její strany to byla nehoráznost a pro mne ponížení,“ popsal LN případ Šarišský.

Původně Šarišský požadoval rovný čtvrtmilion. Odmítnutí prý pro něj bylo traumatické a od onoho léta marně shání práci. Soudkyně Dagmar Stamidisová sice uznala, že byl „vystaven diskriminaci“, sumu ale snížila na pětinu. „Částka ve výši 50 tisíc je přiměřená. Žalobce neprokázal, že by práci právě z tohoto důvodu nesehnal,“ prohlásila.

Šarišský je spokojen, zcela ale nevyloučil možnost odvolat se kvůli výši odškodného k vrchnímu soudu. Právo na odvolání má i Mihailová. Ukrajinka ale na výzvy soudu až dosud nereagovala a k jednání včera vůbec nepřišla. Firmu IMAGEn-west navíc už rok nevlastní. Šarišského advokát Pavel Máša proto zvažuje, že by prostředky na odškodné šlo získat v exekuci.

České soudy zatím řešily jen několik málo případů diskriminace Romů. „Kvůli diskriminaci při hledání zaměstnání máme telefony prakticky každý den. Podobná věc se ale jen velmi těžko dokazuje,“ vysvětluje Renáta Berkyová z Antidiskriminační linky.

Jedním z Romů, kteří u soudu uspěli, je i Šarišského družka Renáta Kotlárová. Tu kvůli barvě pleti odmítl v roce 2003 zaměstnat řetězec drogerií Rossmann a žena vysoudila 50 tisíc. Další dva podobné případy se staly v Hradci Králové a v Praze. V prvním odmítla firma Akyma přijmout Romku do závodní kuchyně, v druhém se provinila prodejna džín Scorpio Club.

***

„Řekla, že my Cikáni chceme jen razítka a že mě nepřijme, protože jsem Cikán.“

Autor: