Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Něco nad něčím

Česko

Vypadá to, že by snad možná jednou třebas mohlo zvítězit... teď nevím co nad čím, ale mohlo by se stát. Že by se projekt Národní knihovny navržený Janem Kaplickým a jeho spolupracovníky mohl realizovat. V dějinách podlosti zaujímá aféra kolem něho pěkné místo. Navíc, ona ještě není uzavřena, další a další činitelé do ní připisují svoje řádky. Takže třeba čteme, že předseda pražské ODS Boris Šťastný vysvětluje, že proti projektu byli na magistrátě jenom jednotlivci, ale vlivní. Jakpak asi panu Šťastnému je ráno při holení, když se na svůj obličej dívá do zrcadla?

Kdyby řekl: Měli jsme proti projektu výhrady, ale změnili jsme názor, bylo by to čestné a mužné. Jenže on nám vzkázal, že vedení magistrátu je tlupa bezpáteřných padouchů, lomcovaná jednou tam a jednou onam „vlivnými jedinci“. Takže teď je vlivný jedinec Bém zřejmě na odchodu, takže další jedinci, podle všeho mezi nimi i Boris Šťastný, rve kormidlo na druhou stranu.

Čtrnáct dní před volbami podporují Kaplického projekt všichni uchazeči o post pražského primátora! Což ovšem nic neznamená. Pavel Bém nebyl uchazeč, on byl a dosud je pražským primátorem, a také projekt podporoval.

Takže znovu k té dobré zprávě, o realizaci projektu se znovu uvažuje a současné vedení magistrátu oslovilo i paní Elišku Kaplický. Nicméně, zarážející je vlna úvah o tom, kde má knihovna stát. A že prý na místě Stalinova pomníku.

Na místě Stalinova pomníku už stojí jedna významná památka, totiž Stroj času Vratislava Nováka, obvykle nazývaná „metronom“. Své místo zaujal Stroj času před devatenácti lety a spolu s hradbou stromů tvoří důstojnou dominantu. Jeho odtikávání je ruka třímající houbu, aby z tabule historie mazala vzpomínku na jinou hanbu, totiž na pomník diktátora, podle vybudovaný podlou tlupou zbabělců z tehdejšího vedení KSČ v době, kdy byl diktátor už mrtev a o jeho zločinech se smělo mluvit dokonce i v Paříži.

Jak jenom si může někdo představovat, že architektonické dílo je něco jako popelnice, u které nezáleží, jestli ji vykutálíme na chodník a postavíme vlevo nebo vpravo od dveří? A to nehledíme na hlediska praktická. Původní místo je totiž výborně voleno i pro svou snadnou dostupnost, lze se tam snadno dopravit tramvají i metrem.

Ožily starosti o vhodnosti „sousedství s historickými budovami“. No, tak v sousedství je Kramářova vila z roku 1914, dnes rezidence předsedy vlády. V době svého vzniku byla kritizována, ba nenáviděna a karikaturisté ji zpodobňovali jako holou zadnici vystrčenou na Pražany.

Kousek odtud je Hanavský pavilon, pozůstatek z Jubilejní výstavy z roku 1891. Bylo by dnes zajímavé slyšet názory prvorepublikových mistrů architektonického funkcionalismu. Ano, je to milá technická památka, ovšem esteticky je to paskvil. Nikomu to dnes nevadí a je vnímán jako „výrazná optická dominanta“, čteme v naší Wikipedii.

No, raději přestanu psát, abych mohl držet palce, aby něco zvítězilo nad něčím a Kaplického projekt se dočkal realizace na tom místě, pro něž byl stvořen.

POSLEDNÍ SLOVO

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....