Pondělí 14. října 2024, svátek má Agáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Neděkujeme, rychle odejděte

Česko

Mnoho Somálců v Mogadišu přivítalo stahování etiopských vojáků * Piráti propustili tureckou loď

MOGADIŠO Somálsko se otřásá v základech. Země, která v poslední době proslula především pirátskými útoky na mezinárodní plavidla, se možná propadne do ještě hlubší anarchie, než tomu bylo dosud.

Etiopští vojáci udržující při životě západně orientovanou vládu totiž včera opustili několik hlavních základen v somálské metropoli Mogadišu a zamířili zpět domů. Mocenského vakua se tak pravděpodobně pokusí využít islámské milice, které byly hlavním protivníkem vlády i etiopských sil. Mnozí Somálci však odchod asi tří tisíc etiopských vojáků přijali s nadšením. Etiopané pro ně často spíše než ochránce představovali okupanty. „Vzdávali jsme chválu Alláhovi, který přinutil vojáky odejít z naší čtvrti,“ řekl místní obyvatel Husajn Avval.

Dva roky trvající boje Různé povstalecké skupiny s vládou i mezi sebou bojovaly dva roky. Vládě se přitom nikdy zásadně nepodařilo rebely zkrotit. Islámské milice v současnosti ovládají rozsáhlá území na jihu a v centrální části země. Somálsko je bez ústřední vlády již od roku 1991. Podle odhadů si boje vyžádaly život více než 16 tisíců civilistů, milion lidí navíc muselo opustit své domovy. Etiopské síly, které byly také obviňovány z toho, že se pohybovaly za hranicí zákona, údajně cítily frustraci z rozporů panujících v somálské vládě. Premiér Nur Hassan Hussein jim však za jejich působení poděkoval. „Jsme vděční Etiopii, že kvůli bezpečnosti somálské vlády obětovala své životy a hospodářství,“ podotkl premiér. Při těchto slovech však musel jistě mít vrásky na čele. Jeho situace totiž zdaleka není růžová.

Po odchodu Etiopanů zůstanou posledními mezinárodními silami v Somálsku jednotky Africké unie, která má v zemi kolem 3500 vojáků z Ugandy a Burundi. Krizovému vývoji se snaží předejít USA, které podle v pondělí zveřejněné rezoluce navrhují, aby počet vojáků Africké unie v Somálsku byl navýšen na osm tisíc. Od června by tyto síly měly nahradit jednotky OSN. Vlna násilí v Somálsku však stále neklesá. Nejméně 11 civilistů bylo zabito v pondělí v Mogadišu po výbuchu několika granátů na zaplněném tržišti. V neděli při střetu znepřátelených islámských milic zahynulo více než 50 lidí.

Piráti ukázali vlídnější tvář Přitom právě chaotickým stavem země i nízkou životní úrovní obhajují proslulí piráti způsob svojí obživy. Včera propustili tureckou cisternovou loď, kterou zadrželi loni v listopadu. Právní zástupce majitele ale odmítl uvést, zda piráti za propuštění plavidla dostali výkupné. Po zajetí lodi přitom uvedl, že se s piráty o odškodnění vyjednává.

Adenský záliv dnes patří k nejnebezpečnějším námořním úsekům. Piráti zde přepadli přes stovku plavidel a podle některých informací na výkupném vybrali až 120 milionů dolarů.

Autor: