Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Neexistuje zbraň vhodná pro všechny situace

Česko

Brigádní generál Aleš Opata tvrdí, že výběr nové pušky je jen začátek výměny ručních zbraní v české armádě.

* LN Proč kupujeme zbraně ráže 5,56, když s nimi mají spojenci v Afghánistánu problémy?

- Je pravda, že tento náboj má své limity a neprojevily se jen v Afghánistánu, ale již ve Vietnamu. Kompatibilita ráží a zbraní je v NATO ale velmi důležitá. Jde o jednodušší logistickou podporu a přirozeně nižší nálady na udržitelnost. Současný trend, tak jak byl koncepčně postaven i pro naši armádu, je mít celý set zbraní pro bojové družstvo nebo tým. Tak by to mělo být i u nás. Půjde o útočnou pušku ráže 5,56 x 45, pušku pro přesnou střelbu v ráži 7,62 x 51, odstřelovací pušku v ráži 338, kulomet s kalibrem 7,62 x 51 a podvěsný granátomet 40 mm.

* LN Proč zůstává problematický kalibr 5,56?

- Má malý zpětný náraz, který dobře umožňuje kontrolovat zamíření. Navíc do vzdálenosti asi 250 metrů střela způsobuje smrtelná zranění asi na 80 procentech těla. Náboj 7,62 x 39 má přirozeně vyšší hmotnost a stabilnější střelu. Na menší vzdálenosti má smrtelný účinek asi na 20 procentech těla. Střela prostě proletí, a pokud nejsou zasaženy vitální funkce protivníka, není vyřazen z boje.

* LN NATO prý uvažuje o úplně nové ráži.

- Současné požadavky jsou vycházet ze stávající délky nábojnice a v rozšířeném krčku ji osadit střelou ráže 6,5 až 7 mm. Tím by se nové náboje vešly do stávajících zásobníků, balistika by byla podobná 5,56 a energie zase náboji z kalašnikova. To je ale zatím budoucnost. Neexistuje univerzální zbraň vhodná pro všechny úkoly a klimatická pásma.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...