Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
1. dubna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nefunkční protitankové granáty ohrozily vojáky. Stát chce zpátky 40 milionů

Čeští vojáci v Afghánistánu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští vojáci v Afghánistánu | foto: MAFRA

PRAHA Přímo ohrožovaly životy vojáků, ministerstvo se kvůli vysoce poruchovým granátům od loňského června soudí bezmála o 40 milionů korun. Peníze požaduje od zbrojovky Zeveta Ammunition, která zbraň dodala. Potíže se přitom objevily již v roce 2010 při střelbách v rámci mise v Afghánistánu, kde ze 40 granátů selhalo 12.

Rok 2010 patřil v Afghánistánu z pohledu koaličních vojáků mezi mimořádně tragické, zahynulo jich více než 700. České vojáky vedle Talibanu navíc ohrozila vlastní armáda, když jim v listopadu do vysoce rizikové mise poslala poruchové granáty.

V roce 2010 padlo v Afghánistánu podle neoficiální statistiky od začátku

Konkrétně se jednalo o výrobek dodaný společností Zeveta na základě smlouvy z roku 2009. „Týkala se přelaborace 3 tisíc kusů granátů RPG-75 na granáty typu 68 mm RTG s termobarickou trhavinou,“ přiblížil serveru Lidovky.cz mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka. Při přelaborování se, zjednodušeně řečeno, podle mluvčího vymění trhavina uvnitř granátu. Nespolehlivost zbraně se poprvé ukázala právě v Afghánistánu.

Pozoruhodný je však následný postup ministerstva. V září 2011 poruchovou sérii reklamovalo. „Firma to opakovaně zpochybňovala,“ popsal serveru Lidovky.cz současný ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Raketomet RTG z firmy Zeveta

Raketomet RTG z firmy Zeveta

Zbývající série však ministerstvo podle deníku Právo nereklamovalo vůbec a nakonec o tuto možnost definitivně přišlo. Nehrálo se přitom o žádné drobné: celková hodnota tendru činí 39 milionů korun, které chce nyní stát zpět.

Těsně po svém nástupu se loni v únoru do případu vložil právě Stropnický. „Rozčilovalo mě to, protože nefunkčnost mohla ohrožovat přímo naše vojáky, proto jsme firmě napsali, že odstupujeme od smlouvy a chceme peníze zpátky,“ uvedl ministr.

Komu patří Zeveta?

Zeveta Ammunition patří do holdingu Zeveta Bojkovice, který je dlouhodobě spojován s kontroverzním finančníkem Petrem Sisákem a který jej podle všeho ovládá. Předsedou představenstva Zevety Bojkovice je mimo jiné Sisákův otec Vladimír.  

Zeveta však požadavek ministerstva odmítla, a tak spor od června 2014 řeší Okresní soud v Uherském Hradišti, kam úřad podal žalobu. Server Lidovky.cz se na postup obrany snažil zeptat i tehdejšího ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), ten nicméně nereagoval.

Komentovat věc odmítla i samotná zbrojovka. „Do doby rozhodnutí soudu se klient nebude ke sporu vyjadřovat,“ uvedl pouze právní zástupce Zevety Petr Vališ.

Ve zbrojovce od loňského prosince běží státní kontrola nařízená ve všech velkých skladech zbraní a munice po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, podle informací serveru Lidovky.cz se blíží ke konci.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...