Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve vánici na D5 u Žebráku bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Česko

  11:40aktualizováno  22:53
Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři ošetřili šest zraněných. Směr na Plzeň byl večer zcela zprůjezdněn v sedm hodin večer Před půl jedenáctou večer se silničářům podařilo dálnici plně zprůjezdnit i směrem na Prahu. Silniční provoz stál 11 hodin.

Na dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu se za zhoršených povětrnostních podmínek ve čtvrtek před polednem srazilo dvacet osobních a šestnáct nákladních aut.

„Bylo to jako bílá zeď. Auta přede mnou začala zpomalovat. Brzdili jsme všichni. Snažili jsme se udržet auta rovně, ale jely do stran jako po másle. Měl jsem před sebou asi čtyři kamiony. Zezadu přišly dva nárazy. Kamion za mnou zmáčkl osobák mezi mě a ještě jednoho,“ popsal redaktorce MF DNES řidič jednoho z havarovaných nákladních aut Miroslav Šula.

Záchranáři ze Středočeského kraje aktivovali krátce po ohlášení události traumaplán pro případ, že by zraněných byl vysoký počet. Nakonec ošetřili šest zraněných.

„Jedna osoba byla ošetřena a ponechána na místě. Tři lehce zraněné jsme odvezli do hořovické nemocnice na chirurgii, dva se středně těžkými zraněními jsme přepravili letecky do Prahy, protože pozemní cesta byla v danou chvíli uzavřená,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Homolová.

Jeden ze zraněných, který byl vrtulníkem transportován do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, byl po absolvování všech potřebných vyšetření propuštěn odpoledne domů, informovala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Dálnici D5 u Žebráku zablokovala hromadná nehoda až 40 aut. (20. ledna 2022)

Hasiči k události povolali evakuační autobus. Nezranění účastníci nehody dostali čaj nebo kávu a v teple mohli počkat až se vyřídí odtah jejich vozů a někdo je vyzvedne. „Počítám, že tady budeme minimálně do půlnoci. Ne-li do rána,“ řekl redaktorce MF DNES na místě řidič z kamionu s ostravskou poznávací značkou.

„Havarovaná vozidla jsou ‚rozeseta‘ na zhruba 150metrovém úseku dálnice,“ přiblížila policie situaci a uvedla, že odklání dopravu na exitu 37. Objízdná trasa vede přes silnici II/605, sjezd Žebrák, Zdice.

Kvůli přistávání vrtulníku a odklízecím pracím záchranných složek uzavřela policie v půl jedné odpoledne dálnici i v opačném směru na Plzeň. Po třech hodinách byl zprůjezdněn alespoň jeden jízdní pruh dálnice ve směru na Plzeň, k plnému obnovení provozu v tomto směru došlo okolo 19. hodiny.

Odklízení nabouraných aut trvalo do noci

Plné obnovení provozu dálnice ve směru na Prahu, po vyproštění všech havarovaných aut a kamionů, původně odhadovalo Ředitelství silnic a dálnic okolo 20. hodiny, večer však bylo jasné, že se odklízecí práce protáhnou.

„Děláme vše proto, abychom kolem 21. hodiny zprůjezdnili alespoň jeden jízdní pruh dálnice D5 ve směru na Prahu,“ řekla v sedm hodin večer redakci iDNES.cz policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

V půl desáté večer však policie avizovala, že jízdní pruh otevře až po desáté hodině kvůli nepříznivému počasí. Nakonec se silničářům podařilo provoz směrem na Prahu plně obnovit okolo půl jedenácté v noci.

Zmuchlané auta a vraky nákladních aut od sebe dostával autojeřáb Záchranného útvaru HZS. Na místě zasahovalo celkem jedenáct hasičských jednotek, osm ze Středočeského kraje a tři z Plzeňského kraje.

Na dálnici i objízdné trase se tvořily kolony. „Prosíme projíždějící řidiče, aby se věnovali řízení. Na fotografie a videa se mohou podívat na sociálních sítích a v médiích. Děkujeme!“ upozornili hasiči řidiče na Twitteru.

Příčiny nehody policie vyšetřuje, podle policejní mluvčí nelze vyloučit, že na vině jsou i zhoršené povětrnostní podmínek.

„Tou dobou se přes střední Čechy přehnala sněhová vánice, může to mít rovněž vliv. Budeme zjišťovat, jak se stala první nehoda a jaký byl časový sled dalších událostí,“ uvedla Suchánková.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: , , ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat