Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nehoda naučila Kůse mluvit anglicky

Česko

PLZEŇ Podivná příhoda, o níž se nyní v Británii píše s trochou nadsázky i jako o nadpřirozeném jevu, se stala českému plochodrážníkovi Matěji Kůsovi.

Po nedělní havárii na závodech v Glasgow se plzeňský rodák na hodinu ocitl částečně v bezvědomí a částečně v bdělém stavu, z něhož si vůbec nic nepamatuje. Jeho trenér a mechanik však tvrdí, že když se po nehodě probral, dokázal absolutně plynule hovořit s doktorem anglicky a dokonce prý oslňoval svým přízvukem.

Kůs včera řekl, že si to neumí vysvětlit, na nic si nepamatuje a není schopen popsat, jak se nehoda stala.

Ze závodů si osmnáctiletý loňský mistr republiky ve dvojicích a letošní vicemistr ve stejné disciplíně vybavuje naposledy sedmou jízdu, do níž nastupoval. Patnáctou už sledoval jen z depa nad okruhem, kam ho po pádu přenesli. „Poté, co jsem dojel pátou jízdu, mě promotér nasadil do sedmé. Ani jsem se pořádně nerozkoukal,“ uvedl Kůs.

Existují prý dvě verze, jak se havárie stala. „Údajně jsem jel první a v nájezdu se pode mě složil soupeř a další zezadu mě přejel,“ popsal jezdec.

Podle druhé verze se snažil objet jednoho ze závodníků, aby se dostal do vedení. „Podle některých mě v tu chvíli přibil na mantinel, já upadl a ten za námi do mě najel,“ vypráví Kůs.

Přestože se cítí relativně v pořádku, hodina po pádu pro něj zůstává velkou neznámou, a to i co se týká angličtiny.

Závodník: Nevzpomínám si „Moje angličtina není určitě na úrovni rodilého mluvčího. Trenér s mechanikem ale tvrdili, že po pádu jsem dokázal s doktorem plynule komunikovat na úrovni perfektní angličtiny a odpovídat mu na to, co mi je,“ dodal.

Sám momentálně nedokáže posoudit, zda mu tato schopnost zůstala. „Protože si nevzpomínám, jaké to bylo předtím. Moje angličtina mi ale nyní přijde lepší,“ uvedl plošinář, který v Čechách jezdí za AK Markéta při PSK Olymp Praha, v Polsku za TZ Lublin a v Anglii za Berwick Bandits.

V pátek mladý jezdec absolvoval několik vyšetření hlavy a v nejbližších dnech ho čeká operace kolena. Finále juniorského mistrovství světa družstev, které se koná příští týden v Německu, by se však chtěl zúčastnit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat