Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nejbohatší vládce je thajský král

Česko

Většinu z bohatých monarchů tvoří Arabové, je mezi nimi ale i svazijský král nebo hlava islámské sekty

PRAHA Nejbohatším monarchou světa je thajský král Ráma IX. Podle žebříčku patnácti nejbohatších monarchů časopisu Forbes vlastní majetek v hodnotě více než 30 miliard dolarů (přes 600 miliard korun). Osmdesátidvouletý Ráma IX. je také nejdéle panujícím vládcem na světě. Jeho majetek, jehož značnou část tvoří thajské nemovitosti, by ovšem mohla ohrozit politická nestabilita v zemi,

Mohl by tak následovat některé vládce ropných států z Perského zálivu. Tam zchudl třeba Chalífa bin Zajíd Al Nahajan, absolutní vládce ropného emirátu Abú Dhabi a prezident Spojených arabských emirátů. Jeho majetek je teď odhadován na 15 miliard dolarů, zatímco předloni to bylo 18 miliard. Abú Dhabi klesly za poslední rok příjmy z ropy o 40 procent, a navíc se tu propadly ceny nemovitostí. Přitom země půjčila více než 10 miliard dolarů sousední Dubaji, dalšímu členovi Spojených arabských emirátů. Dubajce trápí dluhy Vládce Dubaje šejk Mohamed bin Rašíd al Maktúm má potíže, protože jeho dubajským polostátním holdingům se „podařilo“ vytvořit dluhy ve výši přes sto miliard dolarů. Potíže s jejich splácením vyvolaly na konci loňského roku obavy z toho, že malý dubajský emirát způsobí celosvětovou ekonomickou krizi. Vše způsobilo zhroucení cen na dubajském trhu nemovitostí a špatné investice. Ostatně obratným investorem není ani Maktúm osobně. Tento milovník závodních koní loni v prosinci například prodal akcie egyptské investiční banky EFG Hermes za cenu, která byla o šedesát procent nižší než ta, za kterou je před dvěma lety pořídil.

Problémy mají i evropští monarchové, například vládce lichtenštejnského knížectví Hans Adam II. Ačkoliv se jeho osobní bohatství ve výši 3,5 miliardy dolarů nezměnilo, celá země bude muset šetřit. Státní rozpočet má totiž schodek ve výši 15 procent HDP. Šetřit bude muset i anglická královna Alžběta II., která je už i tak se 450 miliony dolarů na zadních příčkách žebříčku.

Vládce chudých Naopak velmi dobře je na tom třeba saúdský král Abdulláh. Saúdská Arábie totiž loni zaznamenala čtyřprocentní hospodářský růst. Spekuluje se ovšem o tom, že některé saúdské banky a obří průmyslové holdingy mají finanční potíže a mohou stáhnout zemi do krize.

Mezi královské boháče trochu nelogicky Forbes zařadil i prince Karíma Al-Husejního, šéfa islámské sekty Agachánovců. Tenhle princ bez království žijící ve Švýcarsku má podle Forbesu osobní majetek asi 800 milionů dolarů.

Na konci žebříčku je se 100 miliony dolarů svazijský král Mswati III., absolutní vládce malé země mezi Jihoafrickou republikou a Mosambikem. Zatímco jeho ženy (má jich celkem 13) utratily loni v létě za nákupy šest milionů dolarů, 66 procent obyvatel země žije pod oficiální hranicí chudoby, 40 procent je nezaměstnaných a jedna čtvrtina dospělých má AIDS.

***

PATNÁCT NEJBOHATŠÍCH PANOVNÍKŮ

1.

thajský král Ráma IX. (82 let) 30 miliard dolarů (beze změny)

Nejdéle vládnoucího monarchu světa v posledním roce víc než finance zaměstnával boj o své zdraví, byl hospitalizován s infekcí plic. Těžišti jeho portfolia, investicím do realit, pomohlo oživení trhu.

2.

brunejský sultán Haji Hassanal Bolkiah Muizzadin (63 let) 20 miliard dolarů (beze změny)

Ropa, hlavní zdroj příjmů, už vystačí na pouhých pětadvacet let. Sultán dál utrácí, média zaujal nákup 48 kabelek v luxusním obchodě na Manhattanu.

3.

saúdský král Abduláh (86 let) 18 miliard

Během krize omezil vládní výdaje a zvýšil těžbu ropy, ta by letos měla vzrůst o rekordní čtyři procenta.

4.

šejk Chalífa bin Zajíd, SAE (62 let) 15 miliard dolarů

Čtyřicetiprocentní propad příjmů z ropy a otřesy na realitním trhu ho připravily o tři miliardy dolarů. Velké plány na vytvoření turistického ráje do roku 2030 trvají.

5.

dubajský šejk Mohamed bin Rašíd al Maktúm (60 let) 4,5 miliard

Dluh země raketově narostl kvůli otřesům státních realitních firem. Jeho Dubai Holding dluží bankám 12 miliard dolarů, země se ale dostala z nejhoršího.

6. princ Hans Adam II.

Lichtenstein (65 let) 3,5 miliard dolarů (beze změny)

Hlava devět set let staré rodiny. Angažuje se v úsilí o větší transparentnost bank, jeho vlastní ústav LGT loni snížil zisk o 35 procent.

7. marocký král Mohamed IV. (46 let) 2,5 miliard dolarů (beze změny)

V čele země od roku 1999, kdy zemřel jeho otec. Rodinným financím pomáhá i růst cen fosfátů, když vlastní většinu v těžební firmě OCP. Chce zvýšit zájem turistů o zemi.

8. katarský šejk Hamíd bin Chalífa al Sání (58 let) 2,4 miliard dolarů

Stojí v čele jedné z nejlépe se rozvíjejích se ekonomik, HDP loni rostlo o 9,5 procenta. Těžištěm je ropa a plyn. Za dvě miliardy dolarů koupil britský obchodní dům Harrods.

9. princ Albert II., Monako (52 let) 1 miliarda dolarů (beze změny)

Hlava sedm set let starého rodu Grimaldi. Vlastní reality, umění, historická auta či podíl v místních kasinech.

10. princ Karím al Husejní (73 let) 800 milionů dolarů (beze změny)

Investuje peníze muslimské sekty Agachánovců. Jeho vášní jsou koně, vlastní stovky plnokrevníků či podíl v největší britské koňské aukční síni.

11. ománský sultán Kabús bin Saíd (69 let) 700 milionů dolarů (beze změny)

Chce snížit podíl těžby ropy na státní ekonomice na čtyřicet procent do roku 2020, sází na turistiku a těžbu plynu. Vlastní podíl ve významném státním developerském holdingu.

12. britská královna Alžběta II. (84 let) 450 milionů dolarů (beze změny)

Působí jako správce mnoha státních pokladů včetně Buckinghamského paláce nebo korunovačních klenotů. Do jejího osobního vlastnictví patří mnoho nemovitostí v Anglii a Skotsku, sbírka umění či šperky.

13. kuvajtský šejk Sabah Ahmad Džábir Sabah (81 let) 350 milonů dolarů

Pobírá poplatky z těžby ropy, jeho jmění se snížilo kvůli potížím státní ekonomiky.

14. královna Beatrix, Nizozemsko (72 let) 200 milionů dolarů (beze změny)

Letos oslavila třicet let na trůně. Její realitní holding vlastní mimo jiné zámek Drakenstein či nemovitosti v Toskánsku.

15. král Mswati III., Svazijsko (42 let) 100 milionů dolarů (beze změny)

Poslední africký absolutní monarcha, často kritizován za rozmařilé utrácení - jeho třináct žen si loni v létě vyjelo nakupovat, utratily šest milionů dolarů.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč