Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejčernější den amerického baseballu

Česko

NEW YORK/PRAHA Jejich plakáty měly nalepené nad postelí statisíce amerických kluků, kteří léta hltali nechytatelné odpaly Barryho Bondse nebo ďábelské točky nadhazovače Rogera Clemense.

Jenže teď portréty plní popelnice. Zmíněné hvězdy si totiž k parádním výkonům a milionovým kontraktům vypomáhaly steroidovými koktejly.

„Doping se ale netýkal jen několika jedinců v pár klubech,“ prohlásil bývalý americký senátor George Mitchell, kterého vedení MLB pověřilo vyšetřováním.

Ve čtvrtek zveřejnil Mitchell čtyřsetstránkovou zprávu, v níž prořízlým jazykem shrnul výsledky dvacetiměsíčního šetření. Doping podle něj totálně prorostl do baseballového života. „Každý, kdo měl s baseballem co do činění za posledních deset let, funcionáři, hráči, trenéři, nese odpovědnost za steroidovou éru,“ řekl senátor.

Mitchell ve zprávě jmenuje téměř 80 bývalých či současných hráčů, kteří se s dopingem zapletli. Mezi nimi jsou velké ryby včetně zřejmě nejlepšího pálkaře historie Bondse, jednoho z nejlepších nadhazovačů všech dob Clemense a dalších třiceti účastníků zápasů hvězd a držitelů řady rekordů MLB.

Bush: Doufám, že je to konec Americký baseball, sport velice úzce spjatý s americkou historií a národní hrdostí, se ocitl na kolenou. Hloubka obvinění šokovala Spojené státy, přestože řada obvinění zejména o Bondsovi prosákla už v minulosti. „Nejčernější den v baseballové historii,“ začíná hlavní článek serveru USA Today, jenž upozadil i politiku. „Mitchell odhrnul závěs a pustil do baseballového zákulisí trochu světla. Je to hnusný pohled,“ stojí v komentáři listu San Jose Mercury. „Doufám, že to je definitivní konec steroidových podvodů,“ vzkázal prezident George Bush, který dříve spoluvlastnil texaský klub.

„Jde o největší baseballový skandál od roku 1919, kdy bylo Chicago vyloučeno ze Světové série,“ podotkl sám Mitchell. Mezi hráči a funcionáři navíc podle něj platil a stále platí „zákon mlčení“, takže svědectví sbíral hlavně mezi bývalými kondičními trenéry, často ve spolupráci s detektivy.

Případ od případu ŠégMLB Bud Selig, který Mitchella vyšetřováním pověřil a jehož senátor z krize také obvinil, prohlásil, že „zpráva volá po činu, a že on „bude jednat“. „O trestu budeme rozhodovat v každém jednotlivém případě,“ podotkl Selig.

Mitchell navrhuje, aby liga, v níž započali s dopingovými kontrolami teprve před třemi lety, zavedla celoroční testování pod dohledem nezávislých institucí. Američtí komentátoři jsou ale skeptičtí a volají po demisi šéfů MLB.

„Nevím, koho ta zpráva překvapuje. Spousta hráčů včetně Alexe Rodrigueze na seznamu ještě chybí,“ prohlásil bouřlivák José Canseco, bývalý obávaný pálkař, který se k dopingu sám přiznal.

***

Hvězdy, které podle zprávy dopovaly

STÁLE HRAJÍ Roger Clemens Barry Bonds Gary Sheffield Jason Giambi Miguel Tejada David Justice

UKONČILI KARIÉRU Mark McGwire Rafael Palmeiro Jose Canseco

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Mohlo by vás zajímat