Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nejdražší volební kampaň

Česko

KOMENTÁŘ

Z područí KSČ se odbory plynule přesunuly do služeb sociální demokracie a komunistů

Šéf největší české odborové organizace sedí v Senátu už dvanáct let a za pár měsíců si bude chtít mandát prodloužit o dalších šest let. Milan Štěch, předseda Českomoravské komory odborových svazů, se totiž považuje v první řadě za politika, teprve pak za odboráře. Tak to ostatně uvádí i na svých webových stránkách (www.milanstech.cz). Své odborové angažmá tím pádem využívá pouze k tomu, aby se jako člen opoziční ČSSD udržel v parlamentu a mohl sloužit levici v boji proti současné koaliční vládě. Proto jsme se museli stát svědky nejdražší volební kampaně za znovuzvolení jednoho levicového senátora.

Socialisté mezi komunisty Jak včera ve svém článku pro LN upozornil Václav Klaus, Štěchova volební kampaň je pro tuto zemi velice nebezpečná. Odboráři se totiž nechali zmanipulovat k obecnému protestu proti reformám, což se nakonec může obrátit i proti sociálním demokratům. Až se za pár let dostanou k moci a budou muset v reformách pokračovat, protože jim nic jiného nezbude, bude senátor Štěch za šaška. A s ním i celé odbory, které se nechaly zneužít k jeho volební kampani.

Propojení mezi politickou stranou jménem ČSSD a českými odbory je mor, který odborové hnutí diskredituje. I kdyby senátor Štěch tisíckrát tvrdil, že stávka mu neslouží jako volební kampaň, jeho stranické angažmá bude vždy dokazovat opak.

Transformace odborů z poslušného nástroje KSČ v poslušný nástroj ČSSD je důkazem, že české odbory si ve zdemokratizované společnosti nedokázaly najít své místo a o přežití bojují, jak se dá. Spolčením se sociálními demokraty si však nepomohou.

Možná tím prodlouží fázi úpadku, ale rozhodně ji nezastaví.

Zvlášť když pod oranžovým dresem Socánka skrývají rudé spodní prádlo.

Stačí třeba nalistovat rozhovor, který nedávno komunistickým Haló novinám poskytl šéf stavebních odborů Stanislav Antoniv, abychom věděli, s kým máme tu čest.

„Většina novin, rozhlasových stanic a televizí zklamala,“ postěžoval si Antoniv. „To, že soukromá média informují, tak jak informují, je vcelku jasné. Slouží politice jejich vlastníků. A ti jsou pro reformy, vždyť i oni z nich očekávají prospěch. Ale co je hrozné, bylo informování ze strany veřejnoprávní České televize. Vedení televize by se mělo stydět,“ prohlásil předseda odborového svazu Stavba. Objektivně podle něj o požadavcích odborářů informují jen Haló noviny, „trochu i deník Právo“.

Rozčilení pana Antoniva je pochopitelné. Jako člen ČSSD se nemůže smířit s tím, že novináři z nekomunistických médií často upozorňují na propojení mezi jeho stranou a odbory. Antoniv má přitom blízko i ke KSČM. Loni se například zúčastnil komunistických oslav 1. máje na pražském Výstavišti, kde ocenil, že poslanci KSČM pomohli spolu se sociálními demokraty prosadit nový zákoník práce a přidal i jedno varování. Vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených prý pod záminkou reforem veřejných financí chystá brutální útok na sociální stát. Referát o průběhu slavné události visí na stránkách základní organizace KSČM v obci Horní Suchá. Komunisté tu s nadšením kvitují, že od převratu v roce 1989 je Antoniv prvním vysokým představitelem ČMKOS, který přijal pozvání na akci pořádanou komunisty. Aby bylo jasné, kam se nechal šéf odborového svazu Stavba pozvat, stačí ocitovat závěrečné věty zmíněného referátu. „Prvomájová manifestace vrcholí hudební produkcí Křižíkovy fontány. Velebné tóny Mé vlasti od Bedřicha Smetany, něžné i hřmotné, burcovaly v prosluněném dni k její obraně před americkými zbrojnoši v brdských lesích a vlastizrádci ze Strakovky.“

Jestliže je toto cesta, kterou se vydávají odbory pod vedením Milana Štěcha, nelze se divit, že odborovému svazu setrvale klesá počet členů a komora už dlouho neúspěšně řeší, co s tím. Ještě před pěti lety ubývalo odborovým organizacím sdruženým v ČMKOS ročně asi patnáct procent členů. Loni jejich počet klesl o pět procent, což odboráři považují za obrovský úspěch, ale pořád je řeč o víc než dvaceti tisících odpadlíků. I kdyby se úbytek jen stabilizoval, za 25 let odejde z ČMKOS poslední odborář.

S úbytkem členů začne největší odborová centrála brzy řešit také finanční problémy, protože nebude mít dost peněz na svůj obsáhlý aparát. Tím se dostane do podobné situace jako současná vláda a reformám se nevyhne. To bude ten nejlepší trest za její politizaci.

Až se za pár let dostane ČSSD k moci a bude muset v reformách pokračovat, protože jí nic jiného nezbude, bude Štěch za šaška. A s ním i celé odbory.

O autorovi| Jaroslav Plesl zástupce šéfredaktora LN e-mail: jaroslav.plesl@lidovky.cz

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...