Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Nejdražším sportem je jachting

Česko

PRAHA Tři miliony nebo také jen 350 tisíc korun. Roční náklady na přípravu špičkového sportovce na olympiádu se různí, ale jedno pravidlo platí pro všechny sporty: přípravu nejvíce prodraží sportovní vybavení a cestování.

I proto žebříčku nejdražších sportů, v nichž se v Pekingu představili čeští zástupci, jasně dominuje jachting. Například roční příprava Lenky Šmídové a Lenky Mrzílkové, které v olympijské regatě skončily sedmé, vyjde zhruba na tři miliony. A to ještě jejich třída 470 patří v jachtingu k nejlevnějším. „Nejvíc peněz stojí lodě, trenéři a cestování. Holky musí šetřit,“ přiznává Antonín Mrzílek z Českého svazu jachtingu.

Odhadnout, na kolik vyjde vrcholové sportování, není možné zcela přesně. Část sportovců totiž k přípravě využívá zařízení svého klubu, čímž se vyhne vysokým nákladům za jeho pronájem.

Druhým nejdražším sportem přesto zůstává cyklistika, především ta dráhová. Vybavení, trénink a cestování stojí vrcholového jezdce až 2,5 milionu za rok. Podobně jsou na tom i moderní pětibojaři – ti ročně utratí zhruba 1,2 milionu. „Nejdražší v pětiboji je střelba a šerm,“ říká sekretář pětibojařského svazu Jiří Hrdlička.

Pokud byste chtěli napodobit zlatou střelkyni Kateřinu Emmons, deblkanoisty Jaroslava Volfa a Ondřeje Štěpánka nebo skyfaře Ondřeje Synka, musíte ročně počítat s částkou kolem jednoho milionu korun.

Naopak mezi nejméně finančně náročné sporty patří judo. Nejlepší čeští judisté si v přípravě vystačí i s 350 tisíci ročně.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...