Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdřív by měl vysvětlit, jak to bylo

Česko

PRAHA Ne všichni jásají nad návratem Lance Armstronga do profesionálního pelotonu.

Hlavně ve Francii, kde Američan sedmkrát vyhrál cyklistickou Tour de France, má jeho jméno hodně kontroverzní zvuk.

„Než se zase pokusí vyhrát Tour, měl by vysvětlit, jak to bylo v roce 1999,“ řekl Marc Madiot, šéf francouzského týmu FdJ. „Celé mi to připadá surrealistické. Neumím si představit, jak by mohl znovu vyhrát Tour... Ledaže by všichni ostatní byli zcela bezcenní,“ kroutil hlavou Madiot.

Armstronga pronásledovalo podezření z dopingu celou kariéru, během níž se objevovala různě věrohodná svědectví. S nejvážnějším obviněním přišel jen pár dní poté, co texaský rodák ukončil v roce 2005 kariéru, francouzský deník L’Equipe. List s odvoláním na pařížskou antidopingovou laboratoř napsal, že šest Armstrongových vzorků z roku 1999 obsahovalo při zpětném testování hormon EPO. První testy na tento oblíbený krevní doping se objevily až v roce 2000. Armstrong vše popřel.

„Z hlediska UCI je Armstrong čistý a může závodit,“ prohlásil šéf Mezinárodní cyklistické unie (UCI) Pat McQuaid. „Nic ho nemůže zastavit.“

Armstrong navíc pro mnoho lidí symbolizuje éru, v níž se doping stal nedílnou součástí pelotonu. „Jeho návrat mi do cyklistiky nepasuje. S ním máte dojem, že je všechno moc jednoduché. Že se vrátí, jako by se nic nestalo,“ mračil se Jean-René Bernaudeau, manažer stáje Bouygues Télécom.

Chce být testován kdykoli Armstrong hodlá veřejnost přesvědčit, že je čistý. Už v červenci kontaktoval UCI a poslal jí své vzorky tak, aby získal biologický pas potřebný k tomu, aby se mohl účastnit závodů.

Navíc hodlá spolupracovat s týmem lékařů, kteří ho prý budou moci kdykoli testovat a výsledky vzorků budou zveřejňovat na internetu. „Je to velký projekt. A důležitý,“ řekl listu New York Times Don Catlin, vrchní lékař z Antidopingového vědeckého institutu v USA, který by měl mít Armstrongovo testování na starosti.

„Program bude velice přísný, i když samozřejmě nemůže úplně stoprocentně garantovat, že je Armstrong čistý,“ popisoval Catlin. „Sám dobře vím, jak systém kontrol oblafnout, ale Lance neoblafne mě. To mi musíte věřit.“

Podle McQuaida jde o chvályhodnou snahu. „Asi nepřesvědčí všechny pochybovače, ale je to dobrá cesta.“

Shovívavý postoj zachoval i ředitel Tour de France Christian Prudhomme. „Pokud se Armstrong podřídí mnohem přísnějším dopingovým pravidlům, která platí dnes, bude vítán. I když je jeho pověst rokem 1999 pošpiněna,“ mínil Prudhomme. „Ale já za jeho návratem vidím čirou sportovní výzvu.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!