Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejdřív se bránil, pak už vraždil. Zedník ubodal zloděje

Česko

  11:48
PRAHA - Policii a soudcům opakoval Petr Kadlec až do omrzení, že se jen bránil. Pražský vrchní soud přesto obhajobu jedenačtyřicetiletého zedníka odmítl. Patolog totiž v těle jeho oběti pětatřicetiletého Vladimíra Achače našel 17 bodných a řezných ran, a tak podle soudu nutná obrana nevypadá. Místo zedničení tak Kadlec stráví příštích deset a půl roku za mřížemi.
Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto foto: Shutterstock

"On byl jako zvíře, měsíc nás terorizoval, pořád nám vyhrožoval, že nás zabije. Co jsem měl dělat, když mi řekl, že mě zabije a taky celou moji rodinu," hájil se před soudem Kadlec. Ovšem marně.

Achač, mozek vykradačského gangu, který se vloupal do 145 domů a firem, zemřel loni 25. srpna. V té době se skrýval před policií, nechtělo se mu totiž nastoupit na 4,5 roku do vězení. V noci ale podle svědků chodil za svojí družkou do domu v plzeňské Francouzské ulici. Právě tam se opakovaně dostával do konfliktů s Kadlecem a jeho snoubenkou.

zedník Petr Kadlec

Furt o mě říkají, že jsem psychopat, já si ale myslím, že jsem se zachoval dobře"Ten den napadl moji snoubenku, v noci nám rozbil okno. A ne nějakými kamínky ale cihlami. Kdyby tam v tu chvíli ležely děti, zabije je," popsal Kadlec spory s Achačem, které bezprostředně předcházely vraždě.

Vinu na vraždě nese podle Kadlece i policie, která nebyla schopná Achače včas polapit: "Měsíc policajti věděli, že se tam zdržuje a nic nedělali. Nikdo se tím nezabýval".

Konflikt vyvrcholil rvačkou krátce po poledni v mezipatře domu. Achač podle soudu nejdříve udeřil Kadlece pěstí do břicha. Pak už měl ale díky noži s dvaceticentimetrovou čepelí navrch jen Kadlec a Achačovi zasadil celkem 17 ran.

Achač před Kadlecem začal utíkat a čtyři poslední rány inkasoval až na ulici. Pak se ještě z posledních sil doplazil do blízké masny a večer po pětihodinové operaci zemřel. Kadlec mezitím zahodil nůž do kanálu, poté sám zavolal policii s tím, že pobodal muže, který ho napadl.

Znalci Kadlece popsali jako labilní psychopatickou osobnost se sklony k agresivitě. "Furt o mě říkají, že jsem psychopat, já si ale myslím, že jsem se zachoval dobře," namítal Kadlec a žádal po soudu, aby ho osvobodil nebo alespoň nařídil rekonstrukci na místě činu.

soudce Martin Zelenka

...Tím útok nepochybně skončil a skončila i nutná obrana. Obžalovaný přesto pronásledoval poškozenného a po dostižení mu u zadního vchodu do masny zasadil rány, které rozhodující měrou zapříčinily smrtSenát vedený Martinem Zelenkou ovšem jeho prosby oslyšel. Během první fáze konfliktu, který se odehrál uvnitř domu, měl prý Kadlec na obranu nožem právo. A to i proto, že Achač nosil boxer.

Ve chvíli, kdy se těžce zraněný Achač pokusil v přízemí o útěk, se ale podle Zelenky situace změnila: "Tím útok nepochybně skončil a skončila i nutná obrana. Obžalovaný přesto pronásledoval poškozenného a po dostižení mu u zadního vchodu do masny zasadil rány, které rozhodující měrou zapříčinily smrt."

Zelenka zpochybnil i Kadlecovo tvrzení, že původcem vzájemných hádek byl výhradně Achač. Kadlec se snoubenkou totiž prý opakovaně čekali na Achače před bytem jeho družky a konflikt tím aktivně vyhledávali.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat