Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Nejdříve se utěšovali, pak hádali

Česko

Zasypaní horníci v Chile 70 dní

COPIAPÓ/PRAHA Provizorní tábor, který vznikl nedaleko chilského dolu San José, v němž čekalo na záchranu 33 zavalených horníků, sice nese označení „Tábor naděje“ (Campamento Esperanza), ale stejně tak dobře by prý mohl nést označení „tábor intrik a rivality“. To všechno díky rodinám horníků, které jsou po více než dvou měsících psychicky vyčerpané stejně jako jejich zavalení příbuzní. „Tady je to možná daleko horší než tam dole,“ svěřila se agentuře AP Veronica Ticonová, devětadvacetiletá sestra Ariela Ticona, který v dole řídí stroj na odklízení hlušiny.

Zpočátku všechny příbuzné spojoval strach o blízké, a tak se navzájem utěšovali. V poslední době ale začala atmosféra na povrchu houstnout, a to úměrně tomu, jak se zveřejňovaly podrobnosti plánu na záchranu zavalených. Všechno pak ještě umocnili novináři, kterých před očekávaným dnem „D“ v táboře exponenciálně přibylo. K drobným rozmíškám docházelo už předtím - například kvůli tomu, kdo má zrovna právo mluvit přes video s horníky nebo proč někdo dostal vzkaz, a jiný ne či kdo a jak měl právo mluvit s novináři a prozradit jim i důvěrnější detaily. Časem se ale spory a hádky rozrostly i například o to, kdo je a není blízký příbuzný.

Psycholog Alberto Iturra proto rozhodl, že k vysvobozeným horníkům pustí bezprostředně po jejich vytažení záchrannou šachtou nanejvýš tři lidi, a to podle toho, jak si je vyberou oni sami. Záchranná akce měla odstartovat už o včerejší půlnoci a podle prvních odhadů se protáhne až na 48 hodin.

Dalším a možná největším jablkem sváru v táboře jsou peníze, kterých se leckomu nedostává. I na Iturru už toho bylo v pondělí tolik, že lidem doporučil, aby raději odjeli domů a odpočinuli si. „Řekl jsem všem, kdo tu nemusejí být, ať raději jedou domů a připraví uvítání doma,“ podotkl psycholog.

Nahoru jen 20 minut První horník bude na povrch vytažen až za úsvitu, protože přes noc padá na poušti mlha, která by znemožnila dopravu muže letecky na vyšetření do nemocnice. Záchranáři už mají pořadník, podle kterého budou horníci vytahováni na povrch, ale tají jej. Zčásti proto, že o jeho konečné podobě rozhodne lékař, který bude spuštěn dolů, aby horníky vyšetřil. Nahoru se nejdřív dostanou čtyři nejzdatnější, pro případ, že by se akce nějak zkomplikovala. Po nich bude následovat deset nejslabších mužů nebo těch, kteří trpí nějakými chronickými obtížemi. Až jako poslední by se nejspíš měl nahoru dostat Luis Urzua, který šéfoval směně, když došlo k závalu. Záchranáři ale nic takového nepotvrdili. Cesta nahoru ve speciální kleci potrvá 20 minut, ale s cestou zpátky dolů se interval každé evakuace protáhne na hodinu.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

Autor: