Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejen diamanty, také voda

Česko

Lidé mají k investicím do komodit buďto nadšený, nebo naopak velmi rezervovaný přístup. Přitom by měly být automatickou součástí každého portfolia. Základní výhodou komodit je, že obvykle procházejí jiným cyklem vzestupů a pádů než akcie. Slouží tak k vyrovnání přílišného kolísání portfolia a zároveň umožňují těžit z toho, na co obvykle jen nadáváme - ze zdražujících se energií, vody, benzinu či potravin. Velkým impulzem pro růst komodit je i celosvětové ekonomické oživení, zejména v Asii, jejíž průmysl spotřebovává čím dál víc surovin. Zaklínadlo podvodníků Investice do komodit neznamená, že budeme fyzicky nakupovat ropu nebo pšenici. Jedinou výjimkou jsou zlato nebo diamanty. V posledních dvou letech se z nabídky zlata a diamantů stala velká móda. Ale pokud vám někdo nabízí, abyste si koupili kus zlata nebo diamant jako nejbezpečnější způsob uložení peněz, buďte velmi opatrní. Především se ptejte, jak se dá zlato nebo diamant zpátky zpeněžit, jak se stanoví cena při odkupu a jaké jsou poplatky. Pro investiční zlato, tedy zlaté plíšky nebo cihličky, existuje i u nás poměrně rozumný trh. S diamanty je to mnohem těžší - prodávají se jako jednotlivé kusy, tvorba ceny je hodně iracionální a nikdy nemáte jistotu, že najdete vhodného kupce.

Pokud už tedy máte pocit, že diamanty musí být součástí vašeho portfolia, a chcete je mít jako investici, a ne jako dárek pro někoho blízkého, kupte si raději akcie firem, které diamanty těží. Pokud poroste cena diamantů, bude se zvyšovat i hodnota akcií - a navíc neustále vidíte jejich tržní cenu a můžete je kdykoliv na trhu prodat.

Ke komoditám vede mnoho cest, s různým rizikem, nárokem na minimální investici i míru potřebných znalostí. Některé z nástrojů dokonce umožňují spekulovat na pokles cen komodit, měli byste ale dobře vědět, co děláte - a nesvěřovat peníze firmám, které jste si neprověřili a které používají strategie, jimž nerozumíte. Právě slovo komodity je navíc častým zaklínadlem různých podvodných firem, které klientům naslibují velké zisky, ale nakonec jejich peníze roztočí na poplatcích za rychle opakované nákupy a prodeje.

Pokud si jen chcete doplnit portfolio, je nejrozumnější využít podílové komoditní nebo burzovně obchodované fondy (ETF) nebo CFD deriváty. Komoditní fondy investující do zlata, ropy nebo pitné vody jsou k dispozici i v korunách, takže nemusíte podstupovat měnové riziko.

Pokud chcete širší výběr (nebo si nakoupit třeba přímo podíly ve fondu, který fyzicky vlastní zlato, stříbro nebo platinu), budete se muset poohlédnout po zahraničních fondech. K dispozici budete mít vedle stovek klasických fondů také tzv. ETF fondy, které můžete nakupovat na burze stejně jako akcie a které mají obvykle nižší poplatky než klasické fondy.

Jistá sázka na potraviny Další zajímavou cestou, jak se svézt na vlně růstu komodit, je nakupovat přímo akcie firem, které komodity těží a zpracovávají. Na výběr budete mít opět tisíce možností, českému investorovi bude nejblíže černouhelná společnost NWR.

Pokud nechcete portfolio aktivně spravovat, je pragmatickou cestou investice do komoditního indexu, kde mohou být najednou zastoupeny například vzácné kovy, energetické komodity a zemědělské plodiny. Máte tak zajištěnu rozumnou diverzifikaci, takže případný pokles cen jedné komodity vyváží růst ostatních komodit v rámci indexu.

Pokud jde o krátkodobé investice do jedné komodity, jsou pro investory s vyšším kapitálem nejvhodnější futures kontrakty. Musíte si ale být velmi dobře vědomi, co děláte, nesázet pouze podle minulých výnosů a především si za partnera zvolit firmu s dobrou pověstí. Pro dlouhodobé investice do komodit jsou pak zajímavým řešením investiční certifikáty, které navíc pro zkušenější investory nabízejí zajímavé investiční strategie.

A jaké oblasti pro komodity si vybrat? Vedle ropy a drahých kovů určitě stojí za pozornost oblast zemědělství a vody. U zemědělských produktů jsou hlavními argumenty pro růst nejen rostoucí světová populace, ale i její celkové bohatnutí, které se projevuje lepším a pestřejším jídelníčkem (a tedy větší spotřebou). Vedle vlastních komodit můžete využít i růst souvisejících oblastí - poroste-li poptávka po potravinách, poroste nejen jejich cena, ale i cena umělých hnojiv nebo zisky firem nabízejících zavlažovací zařízení.

Podobným příkladem je i oblast vody - nejen že roste její spotřeba, ale také je potřeba více investovat do její výroby a obnovy, protože rostoucí průmysl přináší i větší znečištění. Chcete-li tedy těžit z komodit, přemýšlejte, možností je mnoho.

O autorovi| TOMÁŠ PROUZA, PETR NOVOTNÝ, Autoři působí na serverech www.penize.cz a www.investicniweb.cz

Autor: