Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nejen pro turisty

Česko

V hlavním městě i v regionech lze v létě narazit na zajímavé hudební podniky.

Pro příznivce hudby nemusí sezona končit posledním abonentním koncertem pražských orchestrů. Ty se sice v létě rozjedou do světa vydělávat a vyklidí pozice příležitostným „holičům“ omílajícím Čtvero ročních dob a Vltavu pro turisty, ale přesto si v letní nabídce mohou vybrat i náročnější posluchači.

Léto je dobou festivalů a ten, kdo nemá čas anebo si nemůže dovolit navštívit zahraniční podniky typu Salcburku, Glyndebourne, Bayreuthu a dalších, vezme rád zavděk tuzemskou nabídkou. Ta se přes lamentace pořadatelů na nedostatek peněz zdá rok od roku kvalitnější. Přidanou hodnotou a zárukou neopakovatelných zážitků bývají akce pod širým nebem. Nejen kvůli malebnému prostředí zámků, hradů, klášterů, zahrad a všemožných jiných prostor, ale také kvůli meteorologickým šprýmům, jako jsou průtrže mračen, bouřky nebo krupobití... A ještě jedno specifikum mají letní koncerty: uvolněnost hráčů i publika.

Od Šumperka po Mariánky Na genia loci se rádi nechají zlákat návštěvníci Českého Krumlova. Pro ně je přichystáno hned několik festivalů. Ten první začíná už zítra, a to oblíbenou Barokní nocí. Při ní se zámek, chodby a přilehlé zahrady rozzáří svíčkami a v barokním divadle, jež je světovým unikátem, se zhmotní minulost v podobě barokní opery. Letos dávají v Krumlově jednoaktovou hříčku Číňanky Christopha Wilibalda Glucka plnou konverzačního humoru.

Rodiště Bedřicha Smetany Litomyšl se může pochlubit skvostně restaurovaným zámkem a přehlídkou, která ve svém jubilejním ročníku dělá čest jménu svého patrona. Na Smetanově Litomyšli se odehraje premiéra nové rozsáhlé kompozice skladatelky Silvie Bodorové, která na objednávku napsala oratorium Mojžíš.

Kdo v rámci dovolené zabloudí do Šumperka nebo Třeboně, bude možná překvapen, když se potká s Dagmar Peckovou nebo maďarským souborem Banchieri Singers.

I na západním konci republiky bude v létě živo: Chopinův festival v Mariánských Lázních v čele s novým ředitelem Martinem Kasíkem slibuje oživení v podobě mladých interpretů. A v programu zdaleka nefiguruje jen Chopin, který zde kdysi pobýval.

Pro Pražany bez dovolené a ty, kteří v létě hlavní město navštíví, je hudební nabídka uspokojivá. Pevnou pozici mezi letními festivaly si vydobyly Letní slavnosti staré hudby. V režii Collegia Mariana se sem sjíždějí špičkoví interpreti a renomované soubory ze zemí, které v „autentickém“ přístupu ke staré hudbě hrají prim. Už výběr lokalit stojí za to - hraje se v zámku Troja a Dobříš, v Loretě, v Břevnovském klášteře, kostele sv. Havla, letohrádku Hvězda či refektáři Strahovského kláštera.

Festival Prague Proms nabízí symfonický program s hudbou vážnější i lehkonohou: znít bude filmová hudba i gospely, ale hlavní hvězdou je letos šansoniérka Ute Lemper, která přijíždí s programem Weillových a Brechtových písní a nejslavnějších francouzských šansonů.

Velmi ambiciózním nováčkem na pražské festivalové mapě je Dvořákova Praha - nová přehlídka na sklonku prázdnin. V seznamu hostů čteme velká jména: zahajovací koncert s Českou filharmonií bude řídit Ian Marin a jako sólista vystoupí Ivan Moravec; přijede Curyšský komorní orchestr, Filharmonický orchestr George Enescu Bukurešť, English Chamber Orchestra bude od houslí řídit Augustin Dumay, představí se Berlínský rozhlasový orchestr a Královský filharmonický orchestr z Londýna.

Díky Dvořákově Praze bude přechod na „normální“ režim nové sezony docela plynulý.

Autor: