Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Nejhůře jezdí na severu Moravy

Česko

Černé Velikonoce – Na silnicích o prodlouženém víkendu našlo smrt 14 lidí

V jakém českém kraji jsou nejnebezpečnější silnice?

V Moravskoslezském. Řidiči tam často překračují rychlost a v poměru k rozloze kraje je tam při dopravních nehodách usmrceno nejvíce lidí.

PRAHA Kde je v Česku na silnicích nejbezpečněji a kde by se naopak měli mít řidiči na pozoru? Tuto pro motoristy poměrně cennou informaci lze vyčíst z unikátního mezikrajského srovnání, které vypracovalo Centrum dopravního výzkumu (CDV).

Z více než třicetistránkového elaborátu vyplývá, že co do bezpečnosti je vůbec nejhorším českým krajem Moravskoslezský. Severní Morava propadla téměř ve všech hodnocených kritériích.

Přepočteno na velikost kraje a délku tamní silniční sítě umírá na severu Moravu při dopravních nehodách nejvíce lidí. Na každých sto kilometrů tamních komunikací umřelo v letech 2005 až 2007 zhruba 3,25 člověka.

Rizikovost severomoravských silnic potvrzuje navíc další nepřímý ukazatel – časté překračování povolené rychlosti. Severomoravané jsou společně se šoféry z Plzeňského kraje největšími hříšníky v Česku. Zaměstnanci CDV měřili rychlost na vytypovaných místech v kraji tři roky po sobě. Při severomoravském měření v roce 2005 jelo rychleji, než mělo, více než 50 procent motoristů.

Vroce 2006, kdy byl zaveden bodový systém, pouze pět procent lidí, ale rok nato už zase téměř třicet procent řidičů.

Druhým nejrizikovějším krajem jsou střední Čechy, kde umírá při dopravních nehodách vůbec nejvíce lidí – kolem dvou set za rok. Je zde také největší počet zraněných. Při přepočtu na rozlohu a délku zdejších silnic ale na tom nejsou střední Čechy tak zle jako zmíněný Moravskoslezský kraj.

„Střední Čechy doplácí na to, že jsou poměrně velké a je zde velmi silný tranzit. Krajem prochází hned několik velmi vytížených dopravních tepen,“ říká spoluautor mezikrajského srovnání Milan Dont z CDV.

Na jihu Čech se nemusíte na silnici bát Na protějším pólu mezikrajského srovnání stanuly jižní Čechy. Jejich silnice jsou naopak nejbezpečnější. Vůči délce silniční sítě a rozloze Jihočeského kraje zde umírá na silnicích nejméně lidí. Jihočeši jsou navíc, alespoň podle zjištění dopravních expertů, poměrně zodpovědní řidiči. Jen zřídkakdy překračují rychlost v obci a v autech se poutají i na zadních sedadlech. Dalším z dopravního hlediska dobře hodnoceným krajem je Vysočina. Tamní devizou je také poměrně malá úmrtnost šoférů na délku silnic a rozlohu kraje.

Ostatní oblasti republiky mají výsledky značně nevyrovnané. Když v jednom kritériu zazářily, další sledovaná hodnota jim okamžitě výsledný průměr srazila.

Ukázkový je v tomto ohledu Plzeňský kraj. Tamní úmrtnost na sto kilometrů silniční sítě je jedna z nejnižších v republice.

Celkové pořadí

bezpečnosti krajů

1. Jihočeský kraj 1,0

2. Vysočina 2,0

3. Královéhradecký 2,3

4. Karlovarský 2,7

5. Plzeňský 3,7

6. Olomoucký 4,7

7. Ústecký 5,0

8. Pardubický 5,7

9. Praha 5,7

10. Zlínský 6,3

11. Jihomoravský 6,3

12. Liberecký 6,7

13. Středočeský 6,7

14. Moravskoslezský 8,3

Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Tři roky po sobě v letech 2005 až 2007 porovnávali dopravní experti z Centra dopravního výzkumu všechny české kraje. Zajímal je počet dopravních nehod a následky nehod, dále nepřímé ukazatele jako počet zraněných, dodržování rychlosti nebo používání pásů. Ze srovnání vyšla nejhůře severní Morava, jež se každý rok umístila na posledním místě. Naopak nejlépe dopadly jižní Čechy, které tři roky tabulce bezpečnosti vládly.

Autor: