Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nejkrvelačnější z FARC vykrvácel

Česko

ÚHEL POHLEDU Padl sám ďábel, řekl nový kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, když přijel osobně poblahopřát do pohoří Macarena všem 200 členům speciálních oddílů, kteří uskutečnili akci Sodoma.

„Nikdy bych to neřekl, ani když jsme dopadli Raúla Reyese (při bombovém útoku na jeho azylový tábor na ekvádorském území 1. 4. 2008), ani po úspěšné operaci Jaque (kdy byla osvobozena po šestiletém věznění v pralese i s dalšími vězni bývalá prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová - 2. 7. 2008), ale nyní jsem v situaci, kdy to říct mohu,“ zdůraznil prezident po dopadení Mona Jojoye. „Je to začátek konce FARC,“ dodal.

Vzácná kořist - 16 počítačů Prezident si věří, protože v dobytém táboře guerilly získali množství dokumentačního materiálu, mnohem víc než před pár lety v Reyesově táboře. Právě tehdy boj proti guerille, který zahájil prezident Álvaro Uribe, zintenzivnil díky zajištěným třem počítačům teroristů. Počítač Mona Jojoye je mnohem obsažnější. Generál Oscar Naranjo, velitel kolumbijské policie, kterého osobně znám a vážím si ho pro jeho pečlivost a tvrdost, prozradil, že ukořistili 16 počítačů. Je v nich vlastně i celá historie FARC, teroristické dispozice guerilly, budoucí cíle, doktrína bojů i celé vedení. Mono Jojoy, vlastním jménem Victor Julio Suarez Rojas, známý i jako Jorge Briceňo, byl skutečný vůdce teroru a boje FARC. Byl totiž nejkrvelačnější, i mnozí z vedení se ho báli.

Kolumbijské vládě umožní ukořistěné počítače i rozšifrovat majetkové poměry guerilly. Santos svatosvatě slíbil, že jakýkoliv majetek, půda, hacienda, dům, stádo krav či koní, se bude vracet původním majitelům. Guerilla zcela běžně v prostoru své nadvlády zabavovala, na co přišla. Mnozí její členové jsou tak velmi, ale velmi bohatí. Kšeftovali a kradli, kde mohli. Mono Jojoy se už v lednu 1999 na setkání v San Vicente de Caguán s diplomaty a prezidentem Pastranou, kde jsem měl možnost jej vidět, zdobil nádhernými rolexkami. Nyní se vyjevila pravda. Okouzlující model „Submariner Date“ ze zlata, s kterým je možno sestoupit až do hloubky 300 metrů, je autentický a má cenu 13 tisíc dolarů. Velitel v rádiovce jej ukradl obchodníkovi, kterého FARC unesl. Guerilla se ráda honosí luxusem.

Středověká vězení Padl sám ďábel, kterým se Kolumbijci strašili? Mnozí politici jeho pád srovnávají s případným pádem Usámy bin Ládina. Jiní jej nazývali Pablem Escobarem guerilly. Byl nelítostný jak vůči svým protivníkům, tak vůči členům vlastní bandy. Ty členy guerilly, kteří pochybili nebo jej zradili a snažili se jej zabít za vysokou odměnu pět milionů dolarů, popravil a jejich těla vystavoval na náměstí. Někdy i na místě oltáře archanděla Gabriela, kterého nejdřív odstranil.

„Díky bohu, že jej zabili, a ne zajali, protože banda uplacených advokátů by z něj udělala nevinného chudáka a nějaký zkorumpovaný soudce by jej ještě propustil. Byl to kruťas,“ říká Alan Jara, bývalý guvernér departementu Meta, který byl unesen a trpěl sedm let s řetězy na krku. Právě tyto okovy byly dávány uneseným na příkaz Mona Jojoye, který tak z guerillových vězení dělal středověk.

Rádiovkou se chtěl podobat Che Guevarovi Mono Jojoy byl mnohem víc než ostatní velitelé a vůdci. Ani zakladatel FARC Manuel Marulanda či chytrácký Raúl Reyes nebyli symbolem kolumbijské guerilly, teroru a rezistence, zato Mono Jojoy ano. Považoval se za dalšího Che Guevaru a i tou svou rádiovkou se mu snažil podobat. Byl přirozeným vůdcem, i když byl oficiálně „jen“ dvojkou a válečným velitelem sekretariátu. Nikdo mu neodporoval, ani současná jednička Alfonso Cano. Byl to hlavně on, kdo z guerilly vytvořil narkoguerillu. Vrhl se na obchod s kokainem, který prodával za miliony dolarů nebo jej směňoval za zbraně. Mono Jojoy vytvořil za desítky let mýtus o své nedotknutelnosti. Ale ten 23. září padl s akcí Sodoma. Vojáci Sil rychlého nasazení FUNDRA sami tuto akci tak nazvali, protože šli podle svých slov do doupěte vůdce teroru. Před deseti měsíci policie a armáda narazily na jeho stopy, které je dovedly až do bunkru v Guayaberu v pohoří Macarena.

Nevěřím, že FARC se rychle rozpadne nebo vzdá. Jenže zcela jistě nastane mezi veliteli určitá paranoia, psychologický tlak. Zcela jistě se zvětší procento demoralizace a dezerce. A také bude úspěšnější spolupráce s policií a armádou, protože odměny budou lákat stále víc. Za pádem Mona Jojoye stály i informace několika osob, kterým bude rozdělena vypsaná odměna pět milionů dolarů. A logicky nastane i větší podezíravost z podobných zrad a větší vraždění mezi nimi samotnými. Jak guerilla odpoví Nastala i jiná podstatná změna, tentokrát v zahraničí. Venezuelský prezident Hugo Chávez, příznivec kolumbijské guerilly, kterou nechal svým Kongresem před časem uznat jako politickou stranu s nárokem na teror, pomalu obrací. Před lety vyslovil velkou lítost nad Reyesovou smrtí, ale nyní již tento smutek nedeklaroval. Že by nějaké tajné ujednání z nedávného setkání se Santosem, které bylo i tak zcela neočekávané? Je zde tedy určitá naděje, že venezuelské ani ekvádorské území už nebude sloužit jako neoficiální azyl guerilly.

Nicméně FARC na svých webových stránkách uveřejnil 25. září jméno nového válečného vůdce a člena sekretariátu. Do funkce byl uveden šéf oddílu Bloque Magdalena Medio „Pastor Alape“ s tím, že Bloque Oriental, který osobně vedl Mono Jojoy, se přejmenoval a nese nyní jméno padlého ďábla. Oddíl sám přešel pod vedení jiného rebela FARC, známého jako „Comandante Mauricio Jaramillo“ či „El Médico“. Jiná komunikace guerilly naznačuje „dispozici k hledání politického řešení konfliktu“, takže se zdá, že snad nedojde k nějaké dramatické odvetě. Že by další výrazná změna ve strategii guerilly, která by po téměř padesáti letech mohla ukončit nevyhlášený vojenský konflikt a de facto občanskou válku?

***

KDO BYL...

Mono Jojoy Druhý nejvýznamnější velitel levicových Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), vlastním jménem Jorge Briceňo, byl zabit v boji při vojenské razii v oblasti pohoří Macarena. Bojoval v řadách FARC od svých 35 let a získal si pověst jednoho z nejradikálnějších a nejbrutálnějších velitelů. Smrt sedmapadesátiletého Briceňa je podle agentury Reuters největším úspěchem v boji proti FARC od roku 2008, kdy se armádě podařilo zabít tehdejší číslo dvě FARC Raúla Reyese.

O autorovi| MNISLAV ZELENÝ-ATAPANA etnograf a cestovatel

Autor: