Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší herecký výkon

Česko

HUDEBNÍ DIÁŘ

Polsko sice objevilo katalog Ivana Mládka, ale na scéně se naštěstí dějí i jiné věci. Třeba frontman Pearl Jam Eddie Vedder dostal za svou píseň Guaranteed pro film Seana Penna Into the Wild Zlatý glóbus. Vzhledem k tomu, že posledně (s nominovanou písní Man of the Hour pro film Big Fish Tima Burtona) mu ji vyfoukla Annie Lennoxová, určitě je rád, že tu cenu vlastně ani oficiálně... nedostal.

V úterý byly oznámeny nominace Brit Awards, kde kupodivu nefiguruje ani Vedder, ani Mládek. Důsledky případné stávky kohokoliv by byly naprosto devastující, protože ceremoniál má uvádět bývalý pojídač netopýřích hlav, nyní stárnoucí rocker Ozzy Osbourne se svojí manželkou Sharon. Vloni se britské konzervativní publikum rozčilovalo nad tím, jak si bavič Russell Brand střílí z královny a národního hrdiny Robbieho Williamse, tak snad Ozzy nechá obrácený krucifix protentokrát doma ve skříni.

Hudebně se Brits, stejně jako v posledních dvou letech, moc nepochlapili. Vesměs jde o zavedená popová jména, schovávající se za termín „nezávislý“ (kterýžto v kontextu ostrovní scény poslední léta vytrvale devalvuje), přičemž nominace zřejmě probíhaly modelem „když už se s nimi v Q a NME celý rok pipláme, tak taky něco vyhrají“. Sbírku ocenění se pokusí rozšířit Kaiser Chiefs (Rubyrubyrubyruby!) nebo Arctic Monkeys, v objevech nechybí Klaxons, Mika a Leona Lewis, svěží vítr do nominací zavál také boyband Take That. O cenu „ze slušnosti“ budou válčit ve čtyřech mezinárodních kategoriích Kylie Minogue, Springsteen, Kayne West, Foo Fighters, White Stripes nebo Björk. Těžko říct, jak jsou nastavena kritéria tak rozdílným umělcům.

Aby toho nebylo málo, na dveře klepou i domácí žebříčky. Zítra budou předány ceny magazínu Filter: Sunshine nebo Vypsaná fixa nebo Gipsy.cz nebo Tata bojs, začátkem února následují ceny Óčka: Sunshine nebo Vypsaná fixa nebo Gipsy.cz nebo Tata bojs, na jaře Andělé, tedy Sunshine nebo Vypsaná fixa nebo Gipsy. cz nebo snad Tata bojs? V tomto světle dostává „Józek z bagien“ nový význam. Improvizované hudebně-filmové ocenění LN v kategorii nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v třicet let starém videoklipu získává jediný nominovaný, a to Ivo Pešák. Gratulujeme!

O autorovi| Jana Kačurová, redaktorka LN

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...