Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší kampaní byla výzva volit. Strany selhaly

Česko

ÚHEL POHLEDU

Po poslední spršce vajec předseda ČSSD prohlásil, že i tak je dobře, neboť všechna média se nyní věnují pouze kampani sociální demokracie. Pojďme se tedy i my jako první věnovat jí. Stejně jako v případě naprosté většiny ostatních stran se jednalo o kampaň k eurovolbám, která se eurovoleb vůbec netýkala.

Problém sociálních demokratů je ten, že jsou tak trochu přemarketingovaní. Všechny jednotlivé části jsou v pořádku - billboardová kampaň byla srozumitelná a měla jasné sdělení, budoucí kandidatura Kateřiny Brožové určitě osloví nemalý počet nešťastných čtyřicetiletých žen, volební klip na webu je konzistentní s billboardy, nápis Socdem is sexy na tričkách dobrý nápad - ale všechno dohromady to působí asi stejně upřímně, jako když si ono slovo Standa Gross napsal na billboard.

Pokračování na straně 12

Dokončení ze strany 1

Marketingový mix se totiž kromě komunikace skládá i z produktu -v tomto případě činovníků sociální demokracie. A tady je prostě ten kámen úrazu.

Zatím neexistuje relevantní výzkum dokazující, kolik lidí si například uvědomilo, že platy managerů státních podniků typu ČEZ, České dráhy, Česká pošta a dalších byly schváleny nikoli vládou Mirka Topolánka, ale předchozími vládami - tj. sociálnědemokratickými ministry a jejich zástupci ve správních radách výše uvedených podniků. Náhlé volání před volbami po jejich snížení tedy bylo gesto nikoli státnické, ale populistické.

Další problém - Kateřina Brožová. Tato „paní herečka a zpěvačka“, jak ji někteří funkcionáři socdem nazývají, má svoji jasnou cílovou skupinu - ženy, sledující Pojišťovnu štěstí a dojímající se nad tím, „jak léta běží“. Pokud by Kateřina Brožová přijala roli v reklamě řekněme na životní pojištění pro děti, lze zásah reklamy přesně cílit - bude umístěna do ženských časopisů, do reklamních bloků v Pojišťovně štěstí, do rozhlasového vysílání pro ženy. V případě voleb však kampaň zasahuje celou populaci a není možné vyhnout se tomu, že náhlé zaplanutí luzné divy pro sociální politiku zaznamenají i jedinci, kteří se nad tím nedojmou. Naopak - na mysli jim vytane známé rčení „houpat jo, ale obracet ne“ a na propočtený marketingový tah zareagují přesně opačně - tedy s nelibostí, že se je někdo snaží nakrmit.

... a začala létat vejce Kampaň ODS na první pohled působila konfrontačně. Slogan Řešení místo strašení dobře apeloval na Paroubkův a Rathův pokus zničit zdravotnickou reformu, zničit důchodovou reformu, zničit Topolánkův úspěch v předsednictví... zkrátka zničit cokoli, co se někam hýbalo. Osobně jsem v kampani postrádal ono řešení - inzeráty s konkrétními volebními tématy přišly až na samý závěr kampaně. Přesto se však kampani něco podařilo. Vytvořila mýtus o úspěšném českém předsednictví, které ze závisti zničil Paroubek. A od té chvíle se celý koncept vnímání věci začal odvíjet prudce jiným směrem - předsednictví začalo být vnímáno nikoli jako věc ODS a Topolánka, ale věc naše - to jsme my, naši hokejisté, my národ. Je známá věc, že socialisté byli svržením vlády zaskočeni. Tím, že odmítli okamžitě převzít vládu, promeškali šanci nabídnout vlastní politiku, vlastní předsednictví a během několika dnů klesli do kategorie škůdců. Trvalo několik týdnů, než se tento názor v kolektivním vědomí národa zkonsolidoval. Pak už stačila jen vzpomínka na CzechTek a začala létat vejce.

Kampaně dalších subjektů byly viditelné méně. Demokratická strana zelených s Olgou Zubovou zubící se na billboardu sice zaplavily zemi, ale o programu této strany neslyšel nikdo nic. Lidovci přišli se sloganem o „těžké době“, který chytře apeloval na jejich věrné příznivce, nicméně místo na kampaň byla pozornost veřejnosti upřena spíš na jejich sjezd a očekávanou změnu vedení. Liberálové napadli Klause, což už vůbec není potřeba. A viditelná též byla Jana Bobošíková, která se suverenitou sobě vlastní po své prezidentské kandidatuře v barvách KSČM nyní stíhá kandidovat zároveň do europarlamentu i na ředitelku České televize.

Zdaleka profesionálně nejzdařilejší kampaní k Evropským volbám byla tedy kampaň běžící v České televizi, která nabádala občany, aby se voleb zúčastnili. Ukazovala fakta: že v europarlamentu se rozhoduje o budoucnosti dotací na alternativní (a předražené) formy energie, bude tam plánována další reakce na finanční a nyní i ekonomickou krizi, rozhodovat se bude o další podobě společenství evropských států.

V kampaních českých politických stran se tato globální témata nevyskytovala vůbec. Česká politika tak namísto vizí připomíná boj stran v římském cirku, kdy mezi sebou bojovali modří a oranžoví - s tím rozdílem, že tehdy se nikdo nenamáhal lidem namlouvat, že by snad za odlišnou barvou oblečení vozatajů měl být nějaký politický program.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

O autorovi| Jakub Horák, producent

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...