Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší palestinské pivo se vaří z českého chmelu

Česko

TAJBA Víte, jaký je světově nejznámější palestinský výrobek? Zní to překvapivě, ale bude to zřejmě pivo.

Přestože se většina obyvatel Západního břehu Jordánu i pásma Gazy hlásí k muslimské víře a v mnoha městech vládnou islamisté z Hamásu, první palestinský pivovar ve Svaté zemi prosperuje a nezastaví ho ani překážky kladené Izraelci. Zlatavému moku vařenému v maličkém rodinném pivovaru ve vesnici Tajba v kopcovité krajině nedaleko Ramalláhu prý osobně požehnal bývalý palestinský prezident Jásir Arafat.

Do barů a hotelů ovšem pivo z Tajby putuje v českých sudech, z Čech a Bavorska je také chmel, z něhož Palestinci pivo vaří.

„Ročně vyrábíme 6000 hektolitrů, 60 procent jde na palestinský trh, 30 procent do Izraele a 10 procent do dalších zemí,“ říká hrdě Nadím Chúrí, vrchní sládek.

Pokračování na straně 8

Dokončení ze strany 1

Maličký pivovar založila rodina Chúríových v roce 1994, rok po uzavření mírových dohod z Osla. Pivovar používá převážně německé stroje, samotné know-how vlastní bratři Chúríové. Vařit pivo se Nadím naučil ve Spojených státech, kde pivovarnictví vystudoval.

Chmel používaný v pivovaru pochází z Čech a Bavorska, s jeho dodávkami však nyní nastaly problémy. Nedostatek srážek v Evropě způsobil prudký růst cen, a Chúrí by proto rád našel v Česku nové dodavatele. Podnikání v Tajbě dále ztěžují problémy způsobené izraelskou okupací, Chúrí ale věří, že jednou bude lépe: „Naším podnikáním přispíváme místní ekonomice a podněcujeme k investicím do Palestiny. To je náš příspěvek k samostatné Palestině. Zatím nemáme samostatný stát, ale na své pivo jsme hrdí. Až nastane mír a demokracie, bude cesta ke spotřebiteli jednodušší. Věříme, že se nám vložené investice do pěti let vrátí.“ Poslední volby, které vyhrálo radikální hnutí Hamás, prý chod podniku nijak neovlivnily. Palestinský Oktoberfest Úspěchy pivovar v Tajbě slaví už dnes. Kromě Izraele a Japonska si tři druhy palestinského piva mohou vychutnat i pivaři v Belgii a Německu, kde mají Palestinci franšízu. Na palestinských územích prodává Tajba pivo jen ve městech, kde žijí křesťané, jako je Ramalláh, Betlém nebo Jericho. V muslimských městech prodej piva dovolen není. Bratři Chúríové však nyní plánují, že se zaměří i na zákazníky, kteří alkohol z náboženských důvodů odmítají. V nejbližší době proto uvedou na trh nealkoholické pivo, které by mohlo oslovit i ženy.

V Tajbě také od roku 2005 slaví svůj vlastní Oktoberfest a každoročně se na něj sjíždí stále více lidí. Hlavní pivařský „stan“ je v budově místní radnice, kde se také pečou kuřata a vyhrává hudba. „Loni jsem tu vypil snad celý sud, každý si se mnou chtěl připíjet,“ směje se sládek Chúrí a dodává, že tolik piva jako Češi Palestinci určitě nevypijí. „Do vaší země bych se jednou moc rád podíval, samozřejmě hlavně do pivovarů,“ dodává muž, jehož podpis lze nalézt na každé lahvi tajbského piva.

O autorovi| Milan Rokos, zvláštní zpravodaj LN na Blízkém východě

Autor: