Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Nejlepší zůstává Bělehrad

Česko

PRAHA S pokutovými kopy se to má jako s demokracií. Nejsou ideální, ale ještě nikdo nic lepšího nevymyslel. Infarktový závěr zápasu tak patří k atraktivnímu rozuzlení závěrečných bitev na vrcholných fotbalových akcích typu mistrovství světa nebo Evropy.

A v minulosti byla řada rozstřelů, na něž se nedá zapomenout. Lidové noviny proto sestavily nejlepší série pokutových kopů historie.

A vítěz? Bělehradské finále na Euru v roce 1976, kdy tehdejší Československo porazilo favorizované Němce na penalty 5:3.

Důvody jsou tři. Poprvé o zlatu rozhodovaly pokutové kopy, Antonín Panenka svou geniální a do té doby nevídanou penaltou nadchl celý svět, a navíc Němci prohráli, což se jim při pokutových kopech stalo poprvé a naposledy.

„Byl jsem si jistý na tisíc procent, že tu penaltu proměním,“ prohlásil Panenka. „V tréninku jsem ji zkoušel dva roky.“

Panenkův slavný načechraný „vršovický dloubák“ doprostřed branky navíc zlidověl ve fotbalovém slovníku a tento typ provedení pokutového kopu se v zahraničí nazývá panenka. „Kopnout takovou penaltu ve finále může jen génius nebo šílenec,“ utrousil na Panenkovu adresu Brazilec Pelé.

A přestože podobný kousek občas někdo předvede (úspěšně třeba Henry, neúspěšně Ital Totti či Angličan Crouch), byl to až před dvěma lety Zinedine Zidane, kdo se opovážil poslat pomalý balon doprostřed branky ve vypjatém finále. „Chtěl jsem udělat něco, aby na mě lidé nezapomněli,“ vysvětloval francouzský záložník provedení penalty, díky níž se Francouzi ujali vedení ve finále mistrovství světa proti Itálii.

Stažené svaly, přerývaný dech „Je to pro mě velká čest, že to ostatní zkoušejí po mně,“ povídal Panenka. A na výtky, že jde o zesměšnění soupeřova brankáře, odpovídal: „Nikdy jsem nechtěl nikoho ztrapnit. A nedokážu si představit, kdo by ve finále mistrovství něco takového plánoval.“

Vstřelit gól z jedenácti metrů je pro fotbalisty za normálních okolností hračka. Jenže vypjatý moment šampionátu, kdy jde o všechno, proměňuje snadnou věc v ošidnou zkoušku hráčovy osobnosti.

„Němci si ohromně věří. Proto jsou tak dobří,“ řekl anglický psycholog Andy Barton. „Naopak Angličané bývají poražení ještě předtím, než se vůbec začne. Když cítíte strach ze selhání, tak se zatnou svaly, člověku začne bušit srdce a dech je přerývaný,“ popisoval Barton.

Patrně nejlepší fotbalový brankář na světě Gianluigi Buffon přiznává, že pokutové kopy nejsou zrovna jeho oblíbenou disciplínou. „Dřív jsem penalty miloval, ale poté, co jsme na ně prohráli finále Ligy mistrů s AC Milán, mě tahle zábava otrávila,“ přiznal Buffon.

A návod, jak vyzrát na nejlepší střelce, přidává i gólman Petr Čech. „Nechtěl jsem se pohnout brzy, abych mu neusnadnil situaci. Ani jsem se nehnul a potom vystihl správnou stranu,“ povídal Čech po penaltě, kterou ve finále Ligy mistrů nedávno lapil Portugalci Ronaldovi.

Autor: