11. června 2019 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejlepším místem pro život v Česku je podle výzkumu Královéhradecký kraj. Už potřetí za sebou

Náměstí v Hradci Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstí v Hradci Králové. | foto: Lidové noviny

Hradec Králové Nejlepším místem pro život se letos stal Královéhradecký kraj před Jihočeským a Zlínským krajem. Naopak nejhůř dopadl Ústecký kraj. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky v úterý zveřejnili autoři. Výzkum mezi 1250 obyvateli všech regionů a porovnáním dat z nezávislých zdrojů provedla agentura Datank. Královéhradecký dopadl nejlépe ze všech krajů v ČR i loni, v roce 2018 zvítězil před Zlínským krajem a Prahou.

„Královéhradecký kraj potřetí zvítězil v anketě Místo pro život. Prvními mezi ostatními kraji jsme již druhý rok po sobě. Je to důkaz, že jsme skutečně regionem, kde se lidé cítí bezpečně a dobře se jim zde žije,“ uvedl v tiskové zprávě hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Královéhradecký kraj vykázal kvalitní výsledky prakticky ve všech sledovaných oblastech. V celorepublikovém srovnání je na tom podle výzkumu výborně ve zdravotnictví a sociálních službách, například do lékáren to mají lidé vůbec nejblíž. „V Královéhradeckém kraji je dobře rozvinutá infrastruktura, což potvrzuje také nejkratší průměrná vzdálenost na poštu. Připočíst je třeba bezpečnost na silnicích a také dobré podmínky pro vzdělávání a péči o děti,“ uvedli autoři výzkumu.

Rezervy obyvatelé hradeckého kraje vidí u zaměstnanosti a pracovního trhu. To je jediná oblast, v níž region nedosahuje ani celorepublikově průměrného výsledku. Podílí se na tom podle autorů výzkumu vůbec nejvyšší nezaměstnanost mladých od 15 do 24 let. Kraj pokulhává také v investicích do ochrany životního prostředí, které jsou při srovnání s ostatními kraji nízké. Oslovení starostové v regionu si nejvíc stěžovali na nedostatek pracovních sil a špatnou bytovou situaci.

Jihočeši si pochvalují bezpečnost a ekologii

Druhý Jihočeský kraj dosáhl v republikovém srovnání nejlepších výsledků v bezpečnosti na silnicích. Velmi dobře si vede z pohledu volnočasových aktivit a turismu. Jihočeši si pochvalují také ekologii a sociální oblast, v kraji je vůbec nejvyšší kapacita zařízení pro seniory. Hůř je na tom z pohledu místních pracovní trh a nízké platy.

Zlínský kraj, který se umístil třetí, vyniká v péči o děti a vzdělávání. Kladně lidé hodnotí bezpečnost, policisté ve Zlínském kraji jsou v ČR v objasňování trestných činů na špici. Nespokojenost panuje kvůli ochraně životního prostředí či bytové výstavbě. Podle starostů by si zlepšení zasloužila dopravní infrastruktura.

Srovnávací výzkum Místo pro život mapuje kvalitu života obyvatel krajů devátým rokem, podle autorů projektu nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav obyvatel regionu a jeho vývoj.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?