Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepším místem pro život v Česku je podle výzkumu Královéhradecký kraj. Už potřetí za sebou

Česko

  15:49
Hradec Králové - Nejlepším místem pro život se letos stal Královéhradecký kraj před Jihočeským a Zlínským krajem. Naopak nejhůř dopadl Ústecký kraj. Vyplývá to ze srovnávacího výzkumu projektu Místo pro život, jehož výsledky v úterý zveřejnili autoři. Výzkum mezi 1250 obyvateli všech regionů a porovnáním dat z nezávislých zdrojů provedla agentura Datank. Královéhradecký dopadl nejlépe ze všech krajů v ČR i loni, v roce 2018 zvítězil před Zlínským krajem a Prahou.

Náměstí v Hradci Králové. foto: Lidové noviny

„Královéhradecký kraj potřetí zvítězil v anketě Místo pro život. Prvními mezi ostatními kraji jsme již druhý rok po sobě. Je to důkaz, že jsme skutečně regionem, kde se lidé cítí bezpečně a dobře se jim zde žije,“ uvedl v tiskové zprávě hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Královéhradecký kraj vykázal kvalitní výsledky prakticky ve všech sledovaných oblastech. V celorepublikovém srovnání je na tom podle výzkumu výborně ve zdravotnictví a sociálních službách, například do lékáren to mají lidé vůbec nejblíž. „V Královéhradeckém kraji je dobře rozvinutá infrastruktura, což potvrzuje také nejkratší průměrná vzdálenost na poštu. Připočíst je třeba bezpečnost na silnicích a také dobré podmínky pro vzdělávání a péči o děti,“ uvedli autoři výzkumu.

Rezervy obyvatelé hradeckého kraje vidí u zaměstnanosti a pracovního trhu. To je jediná oblast, v níž region nedosahuje ani celorepublikově průměrného výsledku. Podílí se na tom podle autorů výzkumu vůbec nejvyšší nezaměstnanost mladých od 15 do 24 let. Kraj pokulhává také v investicích do ochrany životního prostředí, které jsou při srovnání s ostatními kraji nízké. Oslovení starostové v regionu si nejvíc stěžovali na nedostatek pracovních sil a špatnou bytovou situaci.

Jihočeši si pochvalují bezpečnost a ekologii

Druhý Jihočeský kraj dosáhl v republikovém srovnání nejlepších výsledků v bezpečnosti na silnicích. Velmi dobře si vede z pohledu volnočasových aktivit a turismu. Jihočeši si pochvalují také ekologii a sociální oblast, v kraji je vůbec nejvyšší kapacita zařízení pro seniory. Hůř je na tom z pohledu místních pracovní trh a nízké platy.

Zlínský kraj, který se umístil třetí, vyniká v péči o děti a vzdělávání. Kladně lidé hodnotí bezpečnost, policisté ve Zlínském kraji jsou v ČR v objasňování trestných činů na špici. Nespokojenost panuje kvůli ochraně životního prostředí či bytové výstavbě. Podle starostů by si zlepšení zasloužila dopravní infrastruktura.

Srovnávací výzkum Místo pro život mapuje kvalitu života obyvatel krajů devátým rokem, podle autorů projektu nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav obyvatel regionu a jeho vývoj.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat