Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmenší člověk: jen 69 cm

Česko

Kolumbijec Edward Nino Hernández přestal růst ve dvou letech

BOGOTÁ V mnoha směrech je Edward Nino Hernández typický 24letý Kolumbijec.

Rád tančí reggaeton, sní o vlastním automobilu, nejlépe mercedesu, a chce se podívat do světa. Nejvýše na seznamu lidí, s nimiž by se rád setkal, jsou Jackie Chan, Sylvester Stallone a bývalý kolumbijský prezident Álvaro Uribe. Jak ovšem včera ve své reportáži uvedla agentura AP, neobvyklým rysem tohoto Kolumbijce je ovšem jeho výška.

Nino už byl oficiálně pracovníky Guinnessovy knihy rekordů potvrzen jako nejnižší žijící dospělý člověk na světě – měří 27 palců (necelých 69 centimetrů). Přitom váží pouhých deset kilogramů. „Přestal růst ve svých dvou letech,“ sdělila Noemi Hernándezová o nejstarším ze svých pěti žijících dětí.

Titulem nejmenšího člověka na světě se doposud honosil Číňan Che Pching-pching, který měřil o pět centimetrů více a letos v březnu zemřel.

Redakce Guinnessovy knihy Edwarda objevila až potom. Podle ní ale zřejmě Kolumbijcovo kralování nepotrvá dlouho. V polovině října totiž oslaví 18. narozeniny Nepálec Khágendra Thapa Magar, který měří pouhých 56 centimetrů. V současnosti je v knize veden jako nejmenší žijící teenager na světě. Když se Edward narodil, vážil jen 1,5 kilogramu a měřil 38 centimetrů. Lékaři nikdy nedokázali vysvětlit, proč je Nino tak malý. „Nikdy nám neřekli diagnózu,“ upozorňuje Noemi Hernándezová, která s rodinou obývá skromně zařízený byt ve čtvrti Bosa v jižní části kolumbijského hlavního města Bogoty. Doktoři z Národní univerzity chlapce zkoumali až do jeho tří let, pak ztratili zájem, vysvětluje matka. Před 18 lety s manželem přišli o zhruba roční holčičku, která se jim narodila s obdobnými parametry jako předtím Edward.

„Jsem šťastný, protože jsem jedinečný“ Jejich nejmladší dítě, 11letý Miguel Ágel, je vysoký pouze 94 centimetry a svému nižšímu bratrovi je podobný i ve tváři. Ostatní tři bratři jsou normálního vzrůstu i vzhledu.

„Jsem šťastný, protože jsem jedinečný,“ prohlašuje Nino. Trpí však zdravotními potížemi: v obou očích má šedý zákal, který vyžaduje co nejrychlejší chirurgický zásah. Rodina si to ale finančně nemůže dovolit. „Nevidí dobře. Nemůže číst,“ říká jeho matka.

Na jiné zdravotní problémy si nestěžuje. Jen jeho obtloustlé prstíky mu ztěžují psaní. Jeho oblíbenou hrou jsou domino a dáma, je velmi společenský a miluje cestování. Ovšem Kolumbii zatím nikdy neopustil. Jeho 18letá přítelkyně sice není žádný dlouhán, ale proti němu je obr – má 150 centimetrů.

Sláva plynoucí z jeho malé výšky má ale i svou nepříjemnou stránku – „Vadí mi, když na mě lidé (pořád) sahají a zvedají mě,“ stěžuje si.

***

Když se Edward narodil, vážil jen 1,5 kilogramu a měřil 38 centimetrů. Lékaři nikdy nedokázali vysvětlit, proč je Nino tak malý.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...