Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmenší had i nejdelší hmyz

Česko

Vědci sestavili žebříček nejzvláštnějších druhů zvířat a rostlin, které byly objeveny v loňském roce

NEW YORK Co mají společného nejmenší had na světě, miniaturní mořský koník velikosti hrášku nebo hlemýžď s ulitou stočenou kolem čtyř os? Všichni patří do desítky nejpozoruhodnějších živočišných a botanických druhů, které byly objeveny během minulého roku.

Jak informovala agentura Reuters, žebříček těch nejzajímavějších nových rostlin a zvířat sestavuje každoročně Mezinárodní ústav pro výzkum živočišných a botanických druhů (IISE) na Arizonské státní univerzitě. Podílí se na tom také mezinárodní výbor taxonomů, tedy biologických expertů zabývajících se klasifikací organismů.

Mezi těch deset nej loňského roku se zařadila také rostlina vyskytující se v Kamerunu a patřící do rodu kávovníků. Coffea charrieriana je ale specifická tím, že neobsahuje kofein. Japonští vědci zase objevili speciální bakterie Microbacterium hatanonis nacházející se v laku na vlasy. Zvláštní je také nově objevený druh obří palmy Tahina spectablilis, která se vyskytuje pouze v jedné oblasti na Madagaskaru. Poté co vykvete, dochází u ní ihned k postupnému uhynutí.

Vživočišné říši vědce nejvíce zaujal nejdelší hmyz na světě. Pakobylka Phobaeticus chani, která se vypadá jako uschlá větvička měří úctyhodných 56,7 centimetrů a byla nalezena na ostrově Borneo. Dalším pozoruhodným zástupcem je zatím nejmenší objevený had Leptotyphlops carlae. Jeho celková délka je pouhých 104 milimetrů a objevil se na Barbadosu.

V loňském roce byl také nalezen šnek, jehož ulita je čtyřikrát obtočená kolem osy. Opisthostoma vermiculum byl objeven ve vápencových kopcích v Malajsii. Odborníky nadchl také zkamenělý exemplář nejstaršího známého živorodého obratlovce Materpiscis attenboroughi ze Západní Austrálie nebo tmavomodrá rybička Chromis abyssus z rodu Pomacentridae žijící v hlubinách korálových útesů v oblasti Mikronésie. Exotika i „přízrak z Walesu“ Většina nových druhů se objevila v poměrně exotických lokalitách. Výjimku tvoří až strašidelně bledý „přízračný hlemýžď“ Selenochlamys ysbryda. Toho odborníci nalezli v hustě osídlené oblasti města Cardiff ve Walesu.

Desítku toho nejzajímavějšího, co přinesl loňský rok, uzavírá maličký druh mořského koníka. Standardní délka miniaturního Hippocampus satomiae je jen 13,8 milimetrů a jeho výška pouhých 11,5 milimetrů. Byl objeven nedaleko indonéského ostrova Derawan a své jméno dostal podle průvodce potápěčů Satomim Onishim, který ho v této lokalitě sbíral.

Quentin Wheeler, entomolog a editel IISE se domnívá, že seznam tak zábavným způsobem obrací pozornost na rozdílnost druhů a na důležitost přírodovědných muzeí i botanických zahrad. Seznam deseti nejzajímavějších tvorů je věnován památce slavného švédského přírodovědce a lékaře Carla Linného (23. května 1707 - 10. ledna 1778). Ten se proslavil založením botanického a zoologického systematického názvosloví. Vytvořil také pojem druh jako základ přirozené soustavy organismů.

Více na: species.asu.edu/Top10

***

TOP 10 nově objevených druhů: * nejmenší had na světě měřící jeden centimetr * miniaturní mořský koník o velikosti hrášku *šnek s ulitou svinutou kolem čtyř os * nejdelší hmyz měřící přes půl metru *kávovníková rostlina neobsahující kofein *palma, která rozkvete a poté uhyne * bakterie vyskytující se v laku na vlasy * „přízračný“ strašidelně bledý hlemýžď *zkamenělina nejstaršího živorodého obratlovce *tmavomodrá rybička

Autor: